اینگوه

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
اینگوه
وانیا
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییIngwë Ingweron، رئیس رئیسان
عناوینپادشاه بلندمرتبه الف‌ها ، پادشاه وانیار
تاریخ و محل تولدحدود سال ۱۰۵۰ س.د
قلمرووالینور
مرگنامیرا
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدیننخست‌زاده
همسرنامعلوم
فرزنداناینگویون
رنگ مواحتمالاً طلایی


اینگوه (به زبان انگلیسی: Ingwë) رهبر اولین قوم الف‌ها که وانیار است می باشد. او دایی ایندیس (Indis) همسر فینوه می باشد. نام او به کوئنیایی به معنای "اولین، رئیس" می باشد. او به همراه فینوه و الوه سه الفی می باشند که به عنوان سفیر به آمان سفر کردند. او تمام وانیاها را ترغیب کرد که از او تبعیت کنند و در آنجا بود که رهبر والای تمام الدالیه گشت. او به عنوان رهبر والامقام الداها به حساب می آمد و به این دلیل رئیس رئیسان یا به زبان کوئنایی Ingwë Ingweron نامیده شد. او در تانیكوئتیل در محضر مانوه پادشاه کبیر آردا فرمانروایی می کند. اینگوه صاحب یک پسر به نام اینگویون و همسر زنی بدون نام است. برج او در تیریون (Tirion) میندون الدالیوا نامیده می شود.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

در نسخه های اولیه افسانه تالکین، نام این الف "اینوه" بود. او اولین الفی بود که از خواب برخواست. تالکین در این باره می گوید: "اینگوه، پادشاه بلند مرتبه الدالیه، پیرترین تمام الف ها، او اولین نفری بود که از خواب برخواست."

در نسخه های حتی قدیمی تر، اینگوه (یا اینگ) نام یکی از انسان های فانی می باشد که پادشاه لوتین یا لیتیان یا لوتانی شد و همراه با اوسه از دریا عبور کرده و به سمت مغرب زمین حرکت کرد. او در آنجا فرمانروای اجداد آنگلوها (Angles) ، ساکسون ها (Saxons) ، جوت ها (Jutes) و فریسیان ها (Frisians) شد سرانجام آنگلوها، ساکسونها و جوت ها به لوتین یا لیتیان یا لوتانی برگشتند، جاییکه هم اکنون بریتانیا یا انگلستان نامیده می شود.


منابع