ایسیلدور

از دانشنامه والیمار
Isildur.jpg
ایسیلدور
گاندوریان
زندگی‌نامه
زادروز۳۲۰۹ د.د.
سلطنت۱۲۰ سال تواما با آناریون و ۲ سال پادشاه بزرگ آرنور و گاندور
مرگ۲ د.س.
سن۲۳۴ سال
حزبیاوران‌الف
زبان مورد علاقهکوئنیایی
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
بلندانزدیک به ۲ متر و ۱۳ سانتیمتر
رنگ مومشکی
رنگ چشمخاکستری
والدینالندیل
خواهر و برادرآناریون
فرزندانالندور، آراتان، کیریون، واالاندیل

ایسیلدور (به زبان انگلیسی: Isildur) دومین پادشاه گاندور و بزرگترین پسر الندیل از دون‌ا‌داین بود.او در نومه‌نور بدنیا آمد و ۴ فرزند داشت به نام‌های الندور، آراتان، کیریون و واالاندیل.

در دوران جوانی ایسیلدور میوه‌ی نیملوت را (پیش از قطع کردن آن به دستور آر-فارازون) دزدید و نسل درخت سفید را بدینگونه حفظ کرد و بعدها تخم آن را در شهر میناس آنور کاشت.

ایسیلدور و خانواده‌اش از یاوران‌ِالف بودند کسانی که تلاش‌های سائورون را برای به فساد کشیدن نومه‌نوریان رد کردند. سائورون، آر-فارازون را متقاعد کرد که علیه والار به جنگ رود تا نامیرا شدن را بدست آورد در حالی که این دروغی بیش نبود. وقتی که ناوگان آر-فارازون در سال ۳۳۱۹ به قصد سرزمین‌های نامیرا حرکت کردند، یاورانِ‌الف در نومه‌نور ماندند. ناوگان از بین رفت و نومه‌نور زیر آبهای دریا غرق شد ولی یاورانِ‌الف نیز کشتی‌های خود را آماده کرده بودند و آماده‌ی فرار به سرزمین میانه بودند.

ایسیلدور به همراه پدر و برادرش، آناریون، از ویرانی نومه‌نور حفظ شدند و به سرزمین میانه کوچ کردند. ایسیلدور و آناریون در سرزمین‌های جنوبی سرزمین میانه بزمین پا گذاشتند و در آنجا قلمروی گاندور را پایه گذاری کردند در حالی که پدرشان در سرزمین‌های شمالی فرود آمد و قلمروی آرنور را تاسیس کرد.

ایسیلدور در ساحل شرقی رود آندوین سکنی گزید و شهر میناس ایتیل (که بعدها میناس مورگول نام گرفت) را بنا نمود. در سال ۳۴۲۸ دوران سوم، سائورون، میناس ایتیل را تسخیر کرد به همین دلیل ایسیلدور به سمت آندوین و سپس شمال غربی به سمت گیل-گالاد در لیندون و پدرش در آرنور عقب نشینی کرد و فرمانروایی گاندور را به برادرش سپرد.

او در سال ۳۴۳۴ همراه پدرش و گیل-گالاد، پادشاه بزرگ الف‌ها، و ارتش بزرگ و توام آخرین اتحاد الف‌ها و آدم‌ها بازگشت. در آن جنگ گیل-گالاد و الندیل، سائورون را به عقب‌نشینی وادار کردند ولی سائورون با آن دو جنگید و آنها را کشت. ایسیلدور شمشیر شکسته‌ی پدرش، نارسیل، را برداشت و با آن انگشتی که حلقه‌ی سائورون بر آن بود را برید و سائورون را شکست داد.

ایسیلدور نصیحت الروند و گیردان را مبنی بر نابودی حلقه نپذیرفت و آن را همراه خود نگه داشت.

پس از شکست دادن سائورون، ایسیلدور پادشاهی گاندور را به منلدیل، پسر برادرش سپرد و خود به همراه ۳ پسرش (پسر چهارمش، والاندیل، در ریوندل مانده بود) راهی شمال و آرنور شد. در گلدن‌فیلدز ایسیلدور مورد حمله‌ی غافلگیرانه‌ی ارک‌ها قرار گرفت و بدلیل خیانت حلقه، توسط ارک‌ها کشته شد و حلقه در آب‌های آندوین افتاد و گم شد.

او آخرین پادشاهی بود که هم بر آرنور و هم گاندور فرمانروایی کرد تا اینکه در پایان دوران سوم شاه السار این دو قلمرو را دوباره متحد کرد.


"ایسیلدور" به معنی "وقفِ ماه" می‌باشد.


سلف:
الندیل
شاه گاندور
از ۳۳۲۰ تا ۳۴۴۱ د.د.
جانشین:
منلدیل
سلف:
الندیل
پادشاه بزرگ آرنور و گاندور
از ۰ تا ۲ د.س.
جانشین:
السار
سلف:
سائورون
حامل حلقه
از ۳۴۴۱ د.د. تا ۲ د.س.
جانشین:
۲۴۶۱ بعد توسط دیاگول پیدا شد