اورتانک

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
اورتانک
مشخصات ظاهری
نوعبرج
مکاننزدیگ شکاف روهان
ساکنینگاندوری‌ها؛ بعد‌ها سارومان، اورک‌ها و یوروک-هی‌ها
قلمرو (ها)گاندور
روهان
آیزنگارد
پادشاهی دوباره متحد‌شده
شرحبرج سیاه کنده‌کاری شده
مشخصات کلی
ریشه‌یابی نام‌هاسینداریِ «کوه دندان»
اتفاقاتجنگ آیزنگارد

اورتانک برج سیاه آیزنگارد است.

تاریخچه

اورتانک در دوران سوم توسط نومه‌نوری‌های گاندوری از یک تکه سنگ بزرگ به طریقی ناشناخته ساخته و محکم شد. هیچ سلاح شناخته شده‌ای توان صدمه رساندن به این برج را ندارد. ارتفاع این برج سیاه حدود ۱۵۰ متر از سطح زمین است و در بالا به ۴ شاخ پایان می‌یابد. تنها درگاه ورودی آن در بالای پلکانی بلند است و در بالای آن پنجره‌ای کوچک قرار دارد.

اورتانک جایگاه یکی از پلانتیری‌های پادشاهی جنوب بود و توسط سرپرستی ویژه از آن حفاظت می‌شد تا وقتی که اورتانک به‌طور کامل حدود تاسیس روهان متروک شد. بعد از آن در برج قفل شد.

وقتی که برن، کارگزار گاندور، آیزنگارد را به سارومان داد کلید‌های برج اورتانک را نیز به او بخشید. سارومان در هنگام جست‌جویش برای حلقهٔ یگانه و در هنگام حمله‌اش به روهان در زمان جنگ حلقه از اورتانک و آیزنگارد به عنوان مقر اصلی‌اش استفاده کرد. بعد از شکست سارومان، او در برابر تئودن شاه، آراگورن و در آخر گندالف روبرو شد و سعی بر اغوای آن‌ها داشت ولی او دیگر جادوی صدایش را از دست داده بود، گریمای مار زبان پلانتیر را برداشت و به سمت گروه پرت کرد ولی به هدف نخورد. بعد از این سارومان را در برج اورتانک زندانی کرده و چوب‌ریش را برای زندان‌بانی او گماردند.

در دوران چهارم، شاه السار اورتانک را جستجو کرد و بسیاری از میراث سلطنتی ایسیلدور را در آن‌جا یافت، در میان آن‌ها الندیلمیر، ستارهٔ آرنور، یافت شد که ثابت کرد که سارومان به احتمال زیاد جسد ایسیلدور را پیدا و احتمالا آن را نابود کرده است. همچنین آراگورن در آن‌جا جعبه‌ای مخصوص جواهرات را یافت که احتمالا برای نگهداری حلقهٔ یگانه در نظر گرفته شده بود.

شرح

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
اورتانک توسط جی.آر.آر تالکین
«دیوار گرد عظیمی از سنگ، مثل دیواره‌های صخره‌ای سر به فلک کشیده، از پناه دامنهٔ کوه بیرون می‌زد و از آن‌جا شروع می‌شد و دوباره به سوی آن باز‌می‌گشت. تنها یک ورودی در آن تعبیه شده بود، تاقی عظیم که در دیوارهٔ جنوبی تراشیده بودند. اینجا در سرتاسر صخرهٔ سیاه مجرایی دراز کنده بودند که هر دو سویش با درهای پر صلابت آهنین مسدود می‌شد. آن‌ّها را چنان ساخته و برپاشنه‌های عظیمشسان زائده‌‌هایی از فولاد فرو برده در سنگ خاره- نشانده بودند که وقتی در بسته نبود با فشار ملایم دست بی‌صدا به حرکت در می‌آمد. کسی که داخل می‌شد و سرانجام از مجرای پرتنین بیرون می‌آمد میدانی در برابر خود می‌دید، دایره‌ای عظیم که تا اندازه‌ای هم مانند یک بشقاب کم عمق و پهناور و گود افتاده بود از این سو تا آن سویش بالغ بر یک مایل می‌شد. زمانی آن‌جا سرسبز و پر از خیابان‌ها و باق‌‌های پر میوه بود و جویبار‌های کوهستانی که به دریاچه‌ای جاری می‌شدند این درختان را آب می‌دادند اما هیچ سبزینه‌ای در روزگاران پسین سارومان در آن‌جا نمی‌رست. راه‌ها با سنگ‌هایی تیره و سخت فرش شده بود و در حاشیه‌ها به جای درخت ردیف دراز ستون‌ها قرار داشت. ستون‌هایی از سنگ مرمر و برخی از مس و آهن و متصل به هم با زنجیر‌های سنگین.»
«در وسط مسیر همه راه‌ها از میان زنجیر‌ها می‌گذشت. آن‌جا برجی با هیبتی شگفت‌انگیز ایستاده بود، آن برج ساختهٔ دست همان سازندگان باستانی بود که حلقهٔ آیزنگارد را هموار کرده بودند و با این حال به چیزی که ساختهٔ دست انسان باشد شباهت نداشت. بلکه به استخوانی از زمین می‌مانست که هنگام شکنجهٔ تپه‌‌ها در روزگار باستان شکافته و بیرون آمده باشد. نوعی قله و جزیره‌ای صخره‌ای بود، سیاه و درخشنده و سخت: چهار ستون عظیم از سنگ چند وجهی که به هم جوش ورده باشند، اما نزدیک قله، به شکل چهار شاخ از هم فاصله می‌گرفتند، و برجک‌های آن‌ها مثل نوک نیزه تیزبود و لبه‌هایی برنده مثل چاقو داشت. میان این شاخ‌ها فضایی کوچک بود و آن بالا روی کفی از سنگ صیقل خورده که علامت‌‌های عجیبی بر آن نقش شده بود خود را در ارتفاع پانصد پایی بالای میدان می‌یافتی.»
-دوبرج، جادهٔ آیزنگارد

ریشه‌یابی نام‌ها

«اورتانک» دو معنای جداگانه و ریشه‌یابی هوشمندانه‌ای دارد. اورتانک هم در زبان سینداری و هم زبان انگلیسی قدیم دارای معنای جداگانه‌ایست.

در سینداری به معنای «کوه دندان» است. در انگلیسی قدیمی به معنای «عقل فریبنده» است.

تالکین وجود هر دو معنا را تائید کرده و هر دو در سرزمین‌میانه کاربرد داشته است.

منابع