اسکاتا

از دانشنامه والیمار
Scatha-o-verme 11.jpg
اسکاتا
اطلاعات شخصی
دیگر نام‌هاکرم
نابود شده/مرگاواسط دوران سوم
قلمروائوتئود
مشخصات ظاهری
نژاداژدهایان
جنسیتمذکر
ظاهرکرم بزرگ


اسکاتا (به زبان انگلیسی: Scatha the Worm) کرمی دراز و عظیم بود که در کوهستان خاکستری زندگی می‌کرد و یکی از بزرگترین اژدهایانی بود که به مناطق شمالی حمله کرد.

تاریخچه

اطلاعات کمی درباره زندگی اسکاتا در دست است، به غیر از اینکه او مقدار بسیار زیادی از گنجینه‌های دورف‌ها را تصاحب کرده بود. او توسط فرام (Fram) پسر فرامگار در روزهای اولیه ائوتئود کشته شد.

گنجینه‌های کشف شده از او باعث به وجود آمدن اختلافی عمیق میان انسان‌های ائوتئود و دورف‌های آن منطقه که مدعی آن گنجینه‌ها بودند شد. فرام ادعای آنها را به تمسخر گرفت و دندان اژدها را با این الفاظ برای آنها فرستاد :«جواهراتی نظیر این را شما نمی‌توانید در گنجینه‌های خود داشته باشید، زیرا به دست آوردن آنها کار هر کسی نیست.»

پس از آن جنگی سخت میان انسان‌ها و دورف‌ها شکل گرفت که در نهایت فرام به هدفش رسید.

با این وجود این جنگ به طور کامل واضخ نیست، اما به نظر می‌رسد مردم فرام حداقل بخشی از این گنجینه را نگه داشتند، و وقتی که آنها در روهان زندگی می‌کردند ائورل آنها را به جنوب آورد. شیپوری که ائووین پس از نبرد حلقه به مری براندیباک داد، صدها سال بعد گفته شد که بخشی از گنجینه اسکاتا بوده‌است.


وجه تسمیه

اسکاتا نامی است به زبان ائوتئودی که به زبان انگلیسی کهن ترجمه می‌شود. این نام چندین معنی دارد از قبیل «آسیب رسان، دشمن، دزد». معادل انگلیسی مدرن آن فعل «to scathe» است به معنای آسیب رساندن.


منابع