اسماگ

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
اسماگ
اطلاعات شخصی
دیگر نام‌هاطلایی ، اژدهای وحشی
آفریده‌شده/تولدمدتی پیش از نبرد خشم
سال‌های دارای قدرت۲۷۲۰ د.س تا ۲۹۴۱ د.س
نابود شده/مرگ۲۹۴۱ د.س
سنتقریباً ۶۰۰۰ سال
قلمرواره بور و کوهستان تنها
مشخصات ظاهری
نژاداژدهایان
جنسیتمذکر
ظاهرچشمانی قرمز


زره من مانند جوشن ده لایه، دندان‌هایم شمشیر، پنجه‌هایم نیزه، ضربه دمم همچون آذرخش ، بالهایم همچون طوفان و نفسم چون مرگ است.
-اسماگ

اسماگ طلایی (به زبان انگلیسی: Smaug the Golden) بزرگترین اژدهای سرزمین میانه بود که تا دوران سوم زنده مانده بود. در سال ۲۷۷۰ او به کوهستان تنها حمله کرد و دورف‌ها را از آنجا بیرون کرد و صاحب گنجینه‌های آنان شد. کشتن اسماگ و بدست آوردن گنجینه‌ها هدف اصلی در جستجوی هابیت‌ها است.


تاریخچه

هنگامیکه اسماگ در سال ۲۷۷۰ حمله کرد، شهر دیل را پیش از وارد شدن به کوهستان تنها نابود کرد و تمام دورف‌هایی که در مقابل او قرار می‌گرفتند را می‌کشت و می‌سوزاند. بعد از امن کردن کوهستان، او تمام ورودی‌ها به غیر از دو تا را مسدود کرد: دروازه اصلی و دروازه مخفی پایینی که تنها پادشاه زیر زمین و پسرش تراین دوم از آن خبر داشتند. بدون اینکه اسماگ بداند، ترور و پسرش تراین دوم از آنجا فرار کردند و زمانیکه اسماگ حمله کرد کسی در کوهستان نبود. به دنبال حمله، ترور کلید دورازه پایینی را به پسرش داد و اسماگ تا ۱۷۰ سال در کوهستان تنها تحت کنترل باقی ماند.

در سال ۲۸۵۹ د.س، گندالف خاکستری - درحالیکه ساحر (Necromancer) دول گولدور را تحت نظر داشت - کلید و نقشه دروازه مخفی را از تراین دریافت کرد. تراین از سال ۲۸۴۵ د.س در آنجا دستگیر و زندانی شده بود. بعد از اینکه گندالف فهمید ساحر همان سائورون است، به این نتیجه رسید که اسماگ می‌تواند متحد ارزشمندی برای ارباب تاریکی باشد. بنابراین گندالف به دنبال راهی گشت تا اسماگ را نابود کند و پادشاهی زیر زمین را دوباره احیا کند تا از قدرت سائورون در شمال بکاهد.

گندالف تنها پسر زنده تراین یعنی تورین زره بلوطی (Thorin Oakenshield) را برای بدست آوردن دوباره کوهستان به خدمت گرفت. در سال ۲۹۴۰، در خانه بیلبو بگینز او نقشه و کلید را به تورین داد و او را در بخشی از سفرش همراه کرد. گروه در سال ۲۹۴۱ به کوهستان رسیدند و بیلبو را برای بررسی وضعیت به داخل در مخفی فرستادند. بیلبو یک فنجان کوچک و سنگینی از گنجینه وسیع اسماگ را که او در زیر سرش می‌گذاشت دزدید و باعث شد که اسماگ به حد وحشتناکی دیوانه و عصبانی شود.

اسماگ مزاحمین را تا دامنه‌های کوه دنبال کرد اما نتوانست در مخفی را پیدا کند. بیلبو دوباره به استراحت گاه اسماگ رفت و وقتی اسماگ برگشت بیلبو در یک گفتگوی معماگونه تنها نقطه ضعف اژدها را کشف کرد. (قسمتی از سینه چپ او توسط گنجینه‌ها حفاظت نمی‌شدند در حالیکه بقیه شکم او روی گنج‌ها بود) اسماگ برای بار دیگر استراحتگاهش را ترک کرد و با یک ضربه دمش دامنه کوه را از هم پاشید و گروه تورین را درون درب مخفی گیر انداخت. اما قبل از آن پرنده‌ای که درون کوه زندگی می‌کرد توصیفات بیلبو از ضعف‌های اسماگ را شنید.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
حمله اسماگ به شهر دریاچه‌ای و کشته شدنش توسط بارد کمانگیر

بعد از اینکه اسماگ فهمید مردان شهر دریاچه‌ای می‌خواهند به مزاحمین کمک کنند، پرواز کرد و به آنجا حمله کرد و شهر را از هوا با آتش‌هایش سوزاند. فاصله اسماگ تا تیرهای مدافعین زیاد بود و به آن اثر نمی‌کرد، اما پرنده به سمت شهر پرواز کرد و نقطه آسیب پذیر اسماگ را برای بارد کمانگیر آشکار کرد. بارد هم با یک تیر سیاه آتشین نقطه آسیب پذیر را مورد هدف قرار داد و منجر به کشتن اسماگ شد. بر اثر افتادن بر روی شهر آن را نابود کرد و بعد از آن در اعماق دریاچه غرق شد.


شخصیت مغرور اسماگ

اسماگ بسیار مغرور بود و فکر می‌کرد که کاملاً آسیب ناپذیر است. وقتی دورف‌ها تصمیم گرفتند که از او انتقام بگیرند باعث شدند که اسماگ خنده تمسخرآمیزی به آنها بزند. گفته می‌شود که تنها حرص و تنبلی او بود که مانع دست اندازی او به سرزمین‌های نزدیک می‌شد. به مانند تمام اژدها، اسماگ نیز به گفتگوهای معماگونه و مبهم علاقه داشت و نقطه ضعفش را به خاطر همین خودبینی نمایان کرد.


خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
خشم اسماگ پس از دزدیدن فنجان توسط بیلبو بگینز

گنجینه

در میان اشیایی که اسماگ آنها را تصاحب کرده بود، آرکنستون یا «سنگ باارزش» ، یک فنجان، پیراهن زنجیربافت میتریل، از طرف تورین به بیلبو بگینز هدیه داده شد، که بعدها نیز باعث نجات فرودو بگینز از نیزه رئیس گابلینها در تالار مازاربول شد.


اتفاقات بعدی

بعد از مرگ اسماگ، تورین و یارانش مدعی گنج‌ها شدند گویی آنها از اول برای آنها بوده‌است. همین کار آنها باعث ایجاد اختلاف بین بارد و پادشاه الفی میرکوود یعنی تراندوییل شد. هر یک از آنها بخشی از گنحینه را به عنوان بازپرداخت برای صدمه‌هایی که اسماگ طی سالها به قلمرو آنها وارد کرده بود، می‌خواستند. تورین از دادن بخشی از گنج‌ها ممانعت کرد و باعث بروز جنگ میان آن دو شد. منازعه سرانجام متوقف شد چون آنها خبرهایی را از نزدیک شدن وارگ‌ها و گابلین‌ها به قلمروشان شنیدند. این اتفاق سرانجام منجر به نبرد پنج ارتش شد.


منابع