استه

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
استه
والار
زندگی‌نامه
دیگر نا‌م‌هاائورد، ازده(صورت سینداری استه)و ای‌یرک(صورت ناندورین استه)
ورود به آرداسال‌های فانوس‌ها
مایارملیان
مشخصات ظاهری
جنسیتزن
همسرایرمو
رنگ ردا خاكستری


ردای او خاکستری و آسودن هبه اوست
- والاکوئنتا

استه (به زبان انگلیسی: Estë)، یکی از والار و از ایزدبانوان است. استه‌ی مهربان، شفابخش زخم‌ها و خستگی‌ها، همسر لورین است. جامه‌اش خاکستری و آسودن هبه‌ی اوست.

تاریخچه

استه همراه با همسرش ایرمو در باغهای لورین زندگی می کنند. در آنجا او میتواند در طول روز بیاساید و بسیاری از مایاها به او و همسرش خدمت می رسانند. باغهای آنها زیباترین مکان در سرتاسر آردا است. ایرمو، ارباب رؤیاها و استه، که آسودن هبه اوست، در مصیبت هایی که بر الف‌های والینور وارد آمد مراقبت آنان بودند و حتی والاها نیز برای رفع خستگی و سنگینی فشار کارهای آردا به باغهای آنان پناه می آورند.


Este.png

تیلیون شکارچی اورومه گاهی اوقات به باغهای لورین سر می زند تا در زیر نور نقره ای تلپریون به مبارزه بپردازد. او نقره را دوست دارد و به همین دلیل پس از نابودی دو درخت از طرف والار برای هدایت ماه انتخاب شد. هدف اصلی واردا این بود که خورشید و ماه را بطور همزمان در آسمان قرار دهد، اما ایرمو و استه در مقابل او مخالفت کردند. با مسیرهایی که تعیین شد، خواب و آسودگی از زمین رخت بر بست. بنابراین واردا آنرا تغییر داد و حالا خورشید و ماه هر کدام در نوبتی در آسمان ظاهر می شوند؛ خورشید هنگامی به آسمان می آید که ماه در اککایا فرو برود.

روزها به جایی نمی‌رود، بل روی جزیره‌ای در سایه سار درختان دریاچه ی لوره‌لین می‌خوابد. از چشمه‌های ایرمو و استه، جمله کسانی که در والینور مسکن دارند، طراوت می‌یابند؛ ملیان خدمت او را نیز کرده‌است.


وجه تسمیه

استه در زبان کوئنیایی به معنای "آسودن" است. ریشه مشابه آن "ازده" ، نام سینداری او ایدح و نام ناندوری او ائورد می باشد.
منابع