ائورل

از دانشنامه والیمار
Eorol.jpg
ائورل
روهیریم
زندگی‌نامه
زادروز۲۴۸۵ د.س.
سلطنت۳۵ سال
مرگ۲۵۴۵ د.س.
سن۵۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
رنگ موطلایی
والدینلئود
فرزندانبرگو

ائورل (به زبان انگلیسی: Eorl) نخستین پادشاه روهان، مردی باهوش، دلاور و یک قهرمان بزرگ در میان مردمش بود. او پوستی گلگون و موهایی بور داشت که در تمام طول عمرش طلایی باقی ماند.

از کودکی تا پادشاهی

ائورل در سال ۲۴۸۵ متولد شد. پدر او لئود سردسته مردم ائوتود بود که در شمال دور در نزدیکی چشمه آندوین زندگی می‌کردند. زمانی که ائورل ۱۶ ساله بود، پدرش در حالی که سعی می‌کرد یک اسب وحشی را رام کند بوسیلهٔ آن کشته شد. پس از آن ماجرا، ائورل اسب را رام کرد و او را فلاروف نامید.

اوپس از پدرش فرومانروای ائوتود‌ها شد. آنها جمعیتی بسیار و با تعداد کثیری اسب بودند.

درخواست کمک از جانب گاندور به ائورل

در ۲۵ مارس سال ۲۵۱۰ که ائورل ۲۵ سال داشت، یک سوارکار بنام بوروندیر که با خود پیغامی از سیریون، مباشر گاندور داشت نزد او آمد. گاندور توسط مردان روون که بلچوت نامیده میشدند در خطر بود و سیریون از ائورل خواسته بود تا با مردمش به کمکشان بروند. ائورل درخواست او را قبول کرد، زیرا می‌دانست اگر گاندور سقوط کند، بزودی تمامی سرزمین میانه تسخیر خواهد شد. او بزرگان را گرد آورد تا برای رفتن به جنوب آماده شوند.

در ۶ اوریل، ائورل بهمراه ارتشی از ۷۰۰۰ سوارکار تمام مسلح و چند صد کماندار سوارکار به جنوب تاخت. تنها تعدادی برای محافظت از زنان و بچه‌ها و کهنسالان باقی ماندند. ارتش از میان دره‌های آندوین چیزی حدود ۵۰۰ مایل را تا جنوب طی کرد.

زمانی که آنها از دول گولدور جایی که سائورون مخفیانه در آن ساکن بود، عبور می‌کردند، ائورل تصمیم گرفت برای دوری از تاریکی دژ، ازغرب آن را دور بزند. اما مه سفیدی از سمت درختان لوتلورین آمد و در رودخانه دول گولدور ایستاد و سوارکاران مخفیانه از میان مه عبور کردند و به راهشان ادامه دادند.

نبرد دشت کلبرانت

در صبح ۱۵ اوریل، ائورل به دشت کلبرانت رسید. سپاه گاندور از دو طرف مورد هجوم اورک‌ها و استرلینگ‌ها از کوه‌های مه آلود واقع شده بود. ائورل و سوارکارانش به دشمن حمله کرده و جنگ تا زمانی که آن سرزمین کاملا از وجود دشمن پاک شد ادامه داشت. بعد از نبرد دشت کلبرانت، سیریون از ائورل خواست که از این پس، باز هم اورا در آنجا ملاقات کند.

پیش‌کش کردن کالن‌آردون به ائورل

آنها دوباره یکدیگر را در آگوست سال ۲۵۱۰ ملاقات کردند، سیریون ائورل را به هالیفیراین، در جنگل فیراین برد. در آنجا سیریون سرزمین کالن آردون را به ائورل پیش کش کرد تا به خاطر خدمتشان به گاندور آنجا را بودباش مردمش قرار دهد. ائورل از سیریون بخاطر هدیه اش تشکر کرده و سوگند یاد کرد که هر زمان گاندور به کمک او و مردمش احتیاج داشته باشد به کمک آنان خواهد آمد.

ائورل نیمی از افرادش را برای مراقبت در کالن آردون گذاشت و خود به شمال بازگشت تا مردم و دارایی هایشان را گردآوری کند. او آنها را به سرزمین جدیدشان آورد، سرزمینی که در گاندور، روهان نامیده شد.

ائورل بمدت ۳۵ سال پادشاه بود، او تپه‌ای که در نزدیکی رودخانهٔ اسنو بورن بود را برای محل ساخت شهر ادوراس برگزید. اما کار ساخت تالار زرین در طول عمر ائورل تمام نشد. پسر ائورل، برگو در سال ۲۵۱۲ متولد شد.

کشته‌شدن ائورل

در سال ۲۵۴۵، روهان مورد هجوم استرلینگ‌ها قرار گرفت. حمله خنثی شد اما ائورل در این نبرد جان خود را از دست داد. او و همچنین اسبش را در تپه‌ای خارج ادوراس به خاک سپردند. بعد از او برگو پادشاه روهان شد.

مردم روهان خود را ائورلینگاس یا پسران ائورل نامیدند و سوگند ائورل هیچگاه فراموش نشد. در زمان جنگ حلقه، شاه تئودن به سوگند جدش ائورل وفا کرد و در جنگ دشت پلنور به کمک گاندور آمد. ائومر، جانشین تئودن هم سوگند ائورل را تازه کرد و به دوستی با آراگورن، شاه اله‌سار، فرمانروای قلمرو گاندور و آرنور ادامه داد.در زبان انگلیسی کهن ائورل به معنای نجیب زاده یا ارباب است. او به ائورل جوان معروف بود، زیرا زمانی که فرمانروای مردمش شد تنها ۱۶ سال داشت. همچنین به او ارباب ائوتود‌ها و ارباب سوراکارها نیز می‌گفتند.

جستار‌های وابسته


سلف:
-
اولین پادشاه روهان
از ۲۵۱۰ تا ۲۵۴۵ دوران سوم
جانشین:
برگو