ائوتئود

از دانشنامه والیمار

ائوتئود (به زبان انگلیسی: Éothéod) نژادی از مردمان شمال بودند که نیاکان روهیریم به حساب می‌آیند.

تاریخچه

در دوران سوم اولین زمزمه از وجود ائوتئود زمانی به راه افتاد که باقیماندگان مردمان شمال، پس از نبرد دشت‌ها، ماروینی را به مقصد دره‌های آندوین دنبال کردند. پس از مدت کوتاهی، پناهندگان متعددی از میرک‌وود که سرزمینشان توسط ارابه‌رانان تصاحب شده بود، به آنان پیوستند. گاندور برای مدت‌های مدید از وجود آنان هیچ اطلاعی نداشت.

ماروینی به کالیمه‌تار هشدار داد که ارابه‌رانان در صدد برنامه ریزی برای حمله به کاله‌ناردون هستند، اما مردمان شمال نیز خود را برای شورش علیه ارابه‌رانان آماده می‌کردند. کالیمه‌تار نیز از ایتیلین به ارابه رانان حمله برده و سوارکاران وی، که یک دسته از ائورد به رهبری ماروینی آنان را همراهی می‌کردند از عقب به ارابه‌رانان هجوم بردند.

تعداد پراکنده‌ای از یاغیان که سلاح‌های کمی نیز با خود داشتند از میرک‌وود خارج شده و به تعداد بردگان شمالی افزودند. آنان تعداد زیادی از خانه‌ها، اسطبل‌ها و اردوگاه‌های ارابه‌رانان را به آتش کشیدند. بخش اعظمی از آنها زمانی که در حال مبارزه با جوانان، زنان و پیران ارابه‌ران بودند کشته شدند. ماروینی به سمت سرزمین خود در کنار آندوین عقب نشینی کرده و مردمان هم نژاد شمالی او دیگر هیچگاه روی خانه‌های قبلی خود را ندیدند.

فورت‌وینی از سمت جنوب سرزمینش مورد هجوم ارابه‌رانان قرار گرفت، هم از سمت بالادستی رود و هم از میان باریکه‌های میرک‌وود. او به پادشاه اوندوهر هشدار داد که ارابه‌رانان در حال بازسازی و ترمیم خود هستند. حمله سرانجام رخ داد و مردان ائوتئود در کنار اوندوهر به نبرد با آنان پرداختند. فارامیر پسر اوندوهر از اینکه در میناس تیریت بماند سر باز زد و به گروهان ائوتئود پیوست. اما زمانیکه در حال عقب نشینی به سمت باتلاق‌های مرگ بودند همراه با عده‌ای از افراد ائوتئود دستگیر شدند. رهبر مردان ائوتئود نتوانست او را نجات دهد و فارامیر در دستانش جان داد پیش از آنکه بفهمد او شاهزاده بوده‌است. سپس وی به نیروهای مینوهتار در جاده شمالی واقع در ایتیلین پیوست. سرانجام ارابه‌رانان در نبرد اردوگاه توسط ائارنیل دوم مغلوب شدند.

حال گاندور ائوتئود را به عنوان مردمانی نیک پیمان و وفادار می‌شناختند. آنان گاندوریان را در رابطه با تمام اتفاقاتی که در آن منطقه رخ می‌داد باخبر می‌ساختند. پس از سقوط آنگمار آنها تحت رهبری فرومگار به سرزمین جدیدی در شمال میرک وود مهاجرت کردند. این سرزمین بین کوهستان مه و رودخانه جنگلی بود و از دسترس ایسترلینگ‌ها و اورک‌ها فاصله زیادی داشت. در بخش جنوبی این سرزمین محل تلاقی دو رود گریلین و لنگ‌ول سرچشمه رودخانه بزرگ آندوین قرار داشت، نزدیک جاییکه دو رشته کوه ارد میترین و کوهستان مه با یکدیگر تلاقی پیدا می‌کنند. آنان در این مکان پایتخت خود را بنا کردند.

مدتی بعد پادشاه آنان فرام، پسر فرومگار، اسکاتای اژدها را از بین برد. پایتخت ائوتئود به افتخار وی فرامسبورگ نام گرفت. پس از فرام هیچ اطلاعی در مورد رهبران ائوتئود در دست نیست تا اینکه مدت مدیدی پس از وی در زمان پادشاهی لئود مواردی در تاریخ ذکر شده‌است. در تاریخ آورده شده زمانیکه لئود قصد رام کردن اسب فلاروف، اولین مئاراس روهان، را داشت بر اثر جراحات وارده از دنیا رفت. پسر و جانشین وی ائورل جوان بود که توانست آن اسب را رام کرده و به تلافی مرگ پدرش او را به خدمت بگیرد.

در زمان زمامت کیریون کارگزار گاندور، وی دائماً خطرات و تهدیدات شمال را در خاطر داشت. اینگونه بود که مدت زیادی پس از زمستان سال ۲۵۰۹ دوران سوم نگذشته بود که وی از تحرکات عظیم در مقابل گاندور اطلاع حاصل کرد. گاندور از سوی بالخوت‌های پلید مورد حمله قرار گرفت و کیریون قاصدانش را به سمت پایتخت ائوتئود فرستاد. پادشاه ائورل درخواست کمک وی را پاسخ گفت و همراه با تعداد زیادی از مردان ائوتئود برای کمک به متحد قدیمی خود به راه افتاد و تنها تعداد اندکی از مبارزینش را در شهر باقی گذاشت تا از مردمان خود دفاع کنند. سوارکاران درست سر بزنگاه در دشت کله‌برانت به کمک ارتش گاندور رسیدند و پس از شکست دشمن، کیریون از ائوتئود خواست تا از منطقه خالی از سکنه کاله‌ناردون محافظت کنند.

سه ماه بعد، کیریون منطقه کاله‌ناردون را به عنوان هبه به ائورل و مردمانش تقدیم کرد، و ائورل نیز در عوض سوگند یاد کرد که برای همیشه یار و متحد گاندور باقی بماند. قاصدان به شمال فرستاده شدند، و ائوتئود نیز به طور کامل به دشت‌های کاله‌ناردون نقل مکان نمودند.

ائوتئود خود را ائورلینگاس یا "پیروان ائورل" نامیدند، اما در زبان سینداری به روهیریم، یا اربابان اسب، مشهور گشته و سرزمینشان نیز روهان یا "سرزمین سواران" نام گذاشته شد.

ریشه یابی نام

واژه ائوتئود در زبان آنگلو-ساکسونی به معنای "مردمان اسب" یا "اسب سواران" است.