آیزنگارد

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
آیزنگارد
مشخصات ظاهری
نوعقلعه
مکاندامنه جنوبی کوهستان مه
ساکنینروهیریم، دونلندی‌ها، سارومان و اورک‌ها
مشخصات کلی
دیگر نام‌هاآنگره‌نوست
ریشه‌یابی نام‌هاقلعه آهنی

آیزنگارد ("قلعه آهنی"، آنگره‌نوست به زبان سینداری)، قلعه‌ای بزرگ در دهانه جنوبی کوهستان مه‌آلود بود.

تاریخچه

آیزنگارد در اواسط دوران دوم و حوالی برج اورتانک توسط نومه‌نوریان تبعیدی ساخته شد. مکان آن در گوشه شمال غربی پادشاهی جنوبی گاندور بود و پایاب‌های آیزن را از گزند تاخت و تاز دشمانی که قصد ورود به کاله‌ناردون و قلعه آگلاروند در جنوب آن داشتند، محافظت می‌نمود.

رودخانه آنگرن (یا آیزن) از مته‌دراس در پشت آیزنگارد که دیواره‌های شمالی آنرا شکل می‌داد، شروع می‌شد. سه بخش دیگر توسط دیواره‌های بزرگی که به حلقه آیزنگارد معروف بودند و نیز دروازه آیزنگارد در جنوب محافظت می‌گشتند. به حلقه آیزنگارد تنها رودخانه آنگرن وارد می‌شد و هیچ ورودی دیگر نداشت.

آیزنگارد محلی سبز و دلنشین بود و اطراف آن پر از درخت و زمین‌های سبز بود که از طریق رود آنگرن سیراب می‌شدند. اورتانک دقیقاً در مرکز آن قرار داشت.

در اوائل دوران سوم، سرزمین کاله‌ناردون خالی از سکنه شد، اما آخرین سرپرست اورتانک آنرا به میناس تیریت تغییر نام داد. گروه کوچکی از سربازان از آیزنگارد محافظت می‌کردند.

پس از اینکه کاله‌ناردون از سوی کیریون، کارگزار گاندور، به ائوتئود داده شد، و به روهان تغییر نام داد، آیزنگارد به عنوان بخشی از گاندور باقی ماند، اگرچه گاندور تقریباً آنرا فراموش کرد. آن گروه کوچکی که از آیزنگارد محافظت می‌کردند، اکثراً با دونلندی‌ها ازدواج کردند، تا اینکه تمام قلعه به جز اسمش دونلندی شد. با این وجود اورتانک همچنان بسته بود زیرا تنها کارگزار گاندور کلید آنرا در اختیار داشت.

در زمان پادشاهی فرمانروای روهان یعنی دئور، او به این مسأله اعتراض داشت که آیزنگارد علناً تبدیل به محلی برای دشمنان روهیریم شده‌است. در زمان فرمانروایی پسر دئور، گرام دونلندی‌ها با استفاده از آیزنگارد به عنوان پایگاهشان پشت سر هم به روهان حمله می‌بردند، تا اینکه در دوران زمامت پسر گرام یعنی هلم پتک مشت یکی از اربابان دونلندی به نام فره‌کا و پسرش وولف مصمم شدند که روهیریم را نابود سازند. روهیریم در این نزاع پیروز شد و آیزنگارد را تسخیر نمود و از آن برای محافظت گاندور استفاده کرد.

در زمان حکمرانی برن کارگزار گاندور، سارومان ناگهان از شرق نمایان شد و پیشنهاد نگهبانی از آیزنگارد را مطرح کرد. برن با خوشحالی کلیدهای اورتانک را به او داد و سارومان نیز در آنجا ساکن شد. بعد از او آن دره معروف به نان کورونیر یا "دره سارومان" گشت. برای مدتی سارومان به روهیریم که ضعیف شده بود کمک می‌کرد، اما پس از مدت کوتاهی این کار را متوقف کرد و شروع به مستحکم نمودن دره نمود.

در زمان نبرد حلقه، آیزنگارد تبدیل به پایگاه سارومان برای انجام عملیات مختلف بر علیه روهیریم شده بود. او آن دره زیبا را از بین برد، درختانش را برید و مسیر آنگرن را از آنجا منحرف نمود. دره آیزنگارد تبدیل به گودالی عمیق و مخوف و محلی برای پرورش اوروک-های و ساخت تسلیحات شده بود. آنجا مأمن تعداد بیشماری از اورک‌هایی شده بود که سارومان از آنها برای غلبه بر روهیریم استفاده می‌کرد. در سال ۳۴۴۱، ارتشی از انت‌ها و هورن‌ها به رهبری چوب ریش و فانگورن به آیزنگارد حمله نموده و قلعه را تصرف کردند هر چند تنوانستند اورتانک را به دست بگیرند.

مریادوک برندی‌باک و پره‌گرین توک که از هابیت‌ها بودند به عنوان "دربانان" جدید به تئودن پادشاه روهان، آراگورن و گندالف در آستانه دروازه خیر مقدم گفتند. سارومان با آنها مخالفت نمود ولی از معذرت خواستن سر باز زد. پس از آن همراه با خدمتکارش گریمای مارزبان به زندانی که چوب ریش مهیا نمود انداخته شدند. سارومان پس از شکست سائورون آیزنگارد را ترک نمود، درحالیکه از چوب ریش به خاطر زندانی کردنش به شدت متنفر بود و به خاطر همین از هر چیز زنده‌ای تنفر داشت.

در دوران چهارم آیزنگارد مرمت شد و چوب ریش درخت‌های بسیاری را از نو کاشت. انت‌ها دیوارهای حلقه را فرو ریختند و نام جدیدی به آن دادند، محوطه درختی اورتانک. اورتانک مجدداً تبدیل به برج اصلی پادشاهی از نو متحد شده پادشاه السار شد.

وجه تسمیه

آیزنگارد در زبان انگلیسی کهن به معنای "قلعه آهنی" می‌باشد: "این نام به دلیل سختی شدید سنگ‌هایی که آن محل به خصوص برج مرکزی اورتانک را ساخته بودند اطلاق می‌شود."

آیزن واژه انگلیسی کهنی است که شکل دگرگون شده کلمه امروزی iron یا آهن می‌باشد. گارد نیز واژه‌ای آلمانی است به معنای "محوطه، حصار یا حیاط" که در انگلیسی به شکل garth یا yard نمایان می‌شود.

معادل سینداری این واژه آنگره‌نوست می‌باشد.

همچنین ببینید


منابع

«Isengard». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۹.