آنومیناس

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
آنومیناس
مشخصات ظاهری
نوعشهر
مکاناریادور، سواحل دریاچه نه‌نویال
ساکنیندون‌اداین آرنور
قلمرو (ها)آرنور، آرت‌اداین، پادشاهی از نو متحد شده
مشخصات کلی
ریشه‌یابی نام‌ها(سینداری) آنون="غرب" ، میناس="برج".

آنومیناس (به زبان انگلیسی: Annúminas) شهر و پایتخت پادشاهان آرنور در کناره دریاچه نه‌نویال بود.


تاریخچه

این شهر توسط شخص الندیل، در کناره‌های شمالی دریاچه نه‌نویال، نزدیک سرچشمه رودخانه براندوین کمی پس از تأسیس آرنور ساخته شد. این شهر برای چندین قرن شهر اصلی پادشاهان آرنور به حساب می‌آمد، و نیز جایگاه یکی از سه پلانتیری فرمانروایی شمالی، عصای سلطنتی آنومیناس و میراث و نماد پادشاهی آرنور بود.

از تاریخ این چنین بر می‌آید که این شهر به مدت هزار سال پابرجا ماند. در روزهای اولیه حیات آرنور، این قلمرو یکی از قلمروهای پرافتخار و مجلل سرزمین میانه بود. هر چند کمی بعد از تأسیس آن، تعداد دون‌اداین شمال رو به کاهش گذاشت. به نظر می‌رسد جمعیت آنومیناس در طی تاریخ حیات آن شهر رو به نزول می‌گزارده تا اینکه سرانجام خالی از سکنه شد، و پادشاهان به شهر فورنوست در شرق نقل مکان دادند. این اتفاق در سال ۸۶۱ دوران سوم همزمان با تقسیم شدن آرنور اتفاق افتاد.


سرنوشت

پس از خالی شدن شهر از سکنه، آنومیناس رو به نابودی گذاشت، اما دو تا از نمادهای عظمت آن نجات پیدا کرد: سنگ پلانتیری و عصای سلطنتی.

پلانتیر بیش از هزار سال پس از نابودی شهر سالم ماند تا اینکه سرانجام همراه با پادشاه آروه‌دوی و همراهانش به اعماق دریای سرد شمالی فرو رفت. عصای نقره‌ای آنومیناس (که در اصل عصای صدارت اربابان نومه‌نوری آندونیه بود) نهایتاً توسط پادشاهان به فورنوست منتقل شد و دست آخر نزد الروند در ریوندل تحویل داده شد.

در زمان تاج گذاری اله‌سار در پایان دوران سوم، آنومیناس بیش از دو هزار سال بود که مکانی مخروبه و متروکه بود. با این حال آراگورن در ذهنش به دنبال مکانی برای برپایی تاج و تختش بود و دوست داشت شهری باستانی را برای این کار مهیا کند. آراگورن بعضی اوقات به شمال می‌رفت و در آنومیناس که حال بازیابی و مرمت شده بود می‌رفت و در کنار دریاچه اون‌دیم استراحت می‌کرد و در آن هنگام اهالی شهر شایر بسیار خوشحال می‌شدند. در جایی ذکر نشده‌است که آراگورن در چه سالی بازسازی شهر را آغاز کرده‌است و یا حتی اینکه آیا آنومیناس را به عنوان پایتخت فرمانروایی شمال برگزیده‌است یا خیر.


جغرافیای مکانی

به نظر می‌رسد شهر برای ارتباط با دنیای خارج متکی رود براندوین بوده‌است، در حالیکه تپه‌های اون‌دیم شهر را از غرب تا جنوب محاصره کرده بود و مردم برای ارتباط و رفت و آمد با دیگر شهرهای دون‌اداین مجبور بودند با قایق اینکار را انجام دهند.