ودرتاپ

(تغییرمسیر از آمون سول)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
ودرتاپ
مشخصات ظاهری
نوعتپه
مکاناریادور
قلمرو (ها)آرنور، آرت‌اداین، پادشاهی از نو متحد شده
شرحتپه‌ای با یک برج روی آن/خرابه‌های برج
مشخصات کلی
دیگر نام‌هاآمون سول

ودرتاپ (به زبان انگلیسی: Weathertop)، در زبان سینداری معروف به آمون سول، در جنوبی‌ترین قسمت تپه‌های ودر، در اریادور قرار داشت و در روزگار قدیم مرز بین آرت‌اداین و رودآئور را تشکیل می‌داد. این تپه نقش مهمی در تاریخ سرزمین میانه داشت، زیرا دژ اصلی آرت‌اداین روی آن بنا شده بود، که یکی از پلانتیر‌ها در آن حفظ می‌شد و طی سالیان گذشته، نبردهای زیادی در این تپه روی داده است.

تاریخچه

ودرتاپ بر جادهٔ بزرگ شرق، در شرق بری مشرف بود، در نیمه‌راه بین شایر و ریوندل. این تپه هزار پا ارتفاع داشت، و برج دیده‌بانی آمون سول در دوران پادشاهی آرنور بر روی آن بنا شده بود. برج دیدبانی در ۱۴۰۹ د.س. تخریب و به آتش کشیده شد، اما بعد از تخریب، بالای تپه همچنان مسطح بود و توسط حلقه‌ای از سنگ‌ها محاصره شده بود. یک مسیر از آن به سوی شمال می‌رفت و به یکی دیگر از برج‌های تپه‌های ودر متصل می‌گشت. در واقع یکی از هفت سنگ پلانتیر در این برج نگهداری می‌شد.

در سال ۳۰۱۹ د.س. دو پیکار بر روی این تپه رخ داد، که نزگول در هردوی آن‌ها حضور داشتند؛ یکی در مقابل گندالف، و دیگری مقابل حامل حلقه، فرودو بگینز. بعد گریختن از بری، آراگورن و هابیت‌ها از جادهٔ اصلی دوری کردند و از شمال به ودرتاپ رسیدند. آن‌ها در بالای تپه، یک سنگ نشان‌گذاری شده حاوی پیغام از گندالف، را مشاهده کردند، و بعد اشباح حلقه را دیدند که به تپه نزدیک می‌شدند. آن شب، اشباح حلقه به آن‌ها در یک دره کوچک، پایین‌تر از نوک تپه، حمله‌ور شدند و فرودو را با تیغ مورگول زخمی کردند، اما توسط دیگران عقب رانده شدند.

منابع

«Weathertop». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۱۰.