آمون‌هن

از دانشنامه والیمار

آمون‌هن (به زبان انگلیسی: Amon Hen)، تپهٔ نگاه، تپه‌ای واقع در ساحل غربی رود آندوین و جنوب دریاچهٔ نن‌هیتوئل بالاتر از آبشارهای رائوروس. این قله یکی از سه بلندی در آبشار‌های رائوروش بود. آن دوی دیگر آمون‌لائو و تول براندیر بودند. جایگاه بینایی (The Seat of Seeing) بروی این بلندی به عنوان برج نگهبانی مرز شمالی گاندور ساخته شده بود. آن در روزهای نخست تاریخ گاندور و احتمالا در دوران دوم ساخته شده بود.

در کتاب یاران حلقه، یاران حلقه از لوتلورین توسط آندوین به جنوب سفر کردند ولی گروه در این بلندی‌ها از هم جدا شدند: بورومیر در نظر داشت که حلقه را از فرودو تصاحب کند ولی فرودو فرار کرد، بورومیر کمی بعد از آن در راه دفاع از مری و پی‌پین توسط اورک‌های سارومان که برای دستگیری فرودو آمده بودند کشته شد. فرودو پس از فرار از دست برومیر بر روی جایگاه بینایی نشست و همانطور که حلقه را در دست داشت توانست اتفاقاتی را که صدها مایل آنطرف تر در جریان بود ببیند. از آمون‌هن فرودو و سام سفر خود را به شرق آندوین ادامه دادند و مری و پی‌پین نیز که اسیر اورک‌ها بودند به سمت آیزنگارد برده می‌شدند. این عمل اورک‌ها باعث جدایی یاران حلقه شد.

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Minor places in Middle-earth»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۵ سپتامبر ۲۰۱۰).‎