آر-آدوناخور

از دانشنامه والیمار
آدوناخور
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابتار-هرونومن (به زبان انگلیسی: Tar-Herunumen )
زادروز۲۷۰۹ د.د.
سلطنت۶۳ سال
مرگ۲۹۶۲ د.د.
سن۲۵۳ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینتار-آردامین
فرزندانزیمراتون

آر-آندوناخور<ref>آدوناخور به معنی «ارباب غرب» می‌باشد.</ref> (به زبان انگلیسی: Ar-Adûnakhôr) بیستمین فرمانروای نومه‌نور. او در سال ۲۷۰۹ دوران دوم بدنیا آمد. او پسر تار-آردامین بود. وی در سال ۲۸۹۹ بعد از مرگ پدرش بر تخت سلطنت نشست.

آر آدوناخور اولین فرمانروایی بود که چوگان پادشاهی را با اسم آدونائیک خود که اسم اصلیش بود، به دست گرفت. پدر و پدربزرگش(تار-کالماکیل) هر دو اسمی آدونائیک به عنوان اسم دوم داشتند که توسط مردمان شاه استفاده می‌شد ولی آر-آدوناخور از ترک سنت‌ها ترسی نداشت و اسم کوئنیایی خود را استفاده نکرد. از اسم کوئنیاییش تار-هرونومن برای نوشتن در طومار پادشاهان استفاده شد.

هر دو اسمش به معنی «ارباب غرب» بود که معمولا فقط برای یکی از والار به‌ویژه مانوه به‌کار می‌رفت. وفاداران که همچنان به والار وفادار بودند فکر می‌کردند که این اسم کفرآمیز است.

وفاداران مدام تحت آزار آر-آدوناخور بودند. او اجازه تدریس و استفاده از زبان الفی را نداد ولی وفاداران پنهانی این کارها را اجرا می‌کردند. کشتی‌های الفی دیگر به نومه‌نور نمی‌آمدند مگر اندکی به طور پنهانی در بنادر غربی که وفاداران ساکن آنجا بودند.

آر-آدوناخور بعد از ۶۳ سال سلطنت و در سن ۲۵۳ سالگی در سال ۲۹۶۲ فوت کرد و پسرش آر-زیمراتون جانشین او شد.

پانویس

<references/>‎سلف:
تار-آردامین
بیستمین قانون‌گزار نومه‌نور
فرمان‌روایی از ۲۸۹۹ تا ۲۹۶۲ دوران دوم
جانشین:
آر-زیمراتون