آرگه‌لب دوم

از دانشنامه والیمار
این مقاله در مورد دهمین پادشاه آرت‌اداین می باشد. برای دیدن هفتمین پادشاه ، آرگه‌لب اول را نگاه کنید.
آرگه‌لب
آرنوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابپادشاه آرت‌اداین
زادروز۱۴۷۳ د.س
سلطنت۱۵۸۹ د.س - ۱۶۷۰ د.س
مرگ۱۶۷۰ د.س
سن۱۹۷ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآراپور
فرزندانآروه‌گیل

آرگه‌لب دوم (به زبان انگلیسی: Argeleb II) دهمین پادشاه آرت‌اداین بود. وی در سال ۱۵۸۹ در سن ۱۱۶ سالگی و پس از مرگ پدرش آراپور به سلطنت آرت‌اداین رسید.

تاریخچه

در سال ۱۶۰۱ د.س، در دوازدهمین سال سلطنت آرگه‌لب، بسیاری از هابیت‌ها به شهر بری مهاجرت کردند زیرا آرگه‌لب به آنان اجازه داده بود تا در زمین‌های فراتر از براندوین زندگی کنند. حدود سال ۱۶۰۳ این هابیت‌ها همراه با استورها از دونلند به هابیت‌های شایر پیوستند. پس از این منطقه شایر خالی از سکنه بود و متعلق به شکارگاه پادشاه بود.

در سال ۱۶۳۶ د.س، طاعون بزرگ گاندور را فرا گرفت (پادشاه، فرزندانش و درخت سپید همگی از بین رفتند) و به سمت شمال و فرمانروایی آرگه‌لب حرکت کرد. اگرچه از میزان آلودگی طاعون زمانیکه به سمت شمال می‌آمد کاسته شده بود، اما خسارت‌های زیادی را به آرنور وارد کرد: بسیاری از مردم کاردولان از بین رفتند (به خصوص آنانکه در مین‌هیریات زندگی می‌کردند) از جمله آخرین شاهزاده کاردولام. آخرین شاهزاده در بارو داونز دفن شد که درست مقارن با زمانی بود که ارواح خبیثه از سمت آنگمار برای زندگی در بارو داونز به آنجا آمده بودند.

آرگه‌لب ۸۱سال حکومت کرد و پسرش آروه‌گیل در سال ۱۶۷۰ جانشین وی شد.


وجه تسمیه

معنای نام آرگه‌لب در زبان سینداری "پادشاه نقره ای" است. از "آر" به معنای "سلطنتی، شاهانه" و "که‌لب" به معنای "نقره ای". احتمالاً این نام از روی پدر جد وی آرگه‌لب اول اقتباس شده‌است.

القاب

سلف:
آراپور
دهمین پادشاه آرت‌اداین
۱۵۸۹ د.س - ۱۶۷۰ د.س
جانشین:
آروه‌گیل


«Argeleb II». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۹ دی ۱۳۸۹.