آروه‌دوی

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
آروه‌دوی
آرنوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابآخرین شاه
زادروز۱۸۶۴ د.س
سلطنت۱۹۶۴ د.س - ۱۹۷۵ د.س
مرگ۱۹۷۵ د.س
سن۱۱۱ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآراپانت
همسرفیریل
فرزندانآران‌آرت

آروه‌دوی (به زبان انگلیسی: Arvedui) پانزدهمین و آخرین پادشاه آرت‌اداین بود. وی در سال ۱۹۶۴ پس از مرگ پدرش آراپانت به سلطنت آرت‌اداین رسید.

تاریخچه

تولد و زندگی اولیه

نام آروه‌دوی در زبان سینداری به معنای "آخرین پادشاه" است. وی بدین جهت نامیده شد که مالبت پیشگو هنگام تولد آروه‌دوی به پدرش آراپانت این پیشگویی را نمود:

"باید وی را آروه‌دوی بنامی، زیرا وی آخرین پادشاه آرت‌اداین خواهد گشت. اگرچه انتخابی برای دون‌اداین پیش خواهد آمد، و اگر آنان آنچه را که امید کمتری به آن است را انتخاب کنند، پسر تو می‌تواند نامش را تغییر دهد و بر قلمرو پهناوری حکمرانی نماید. اگر این کار را نکند، غم و اندوه فراوانی بوجود خواهد آمد و مردمان بسیاری جان خود را از دست خواهند داد، تا اینکه دون‌اداین برای بار دیگر به پا خیزد و از نو متحد گردد."- مالبت

آروه‌دوی در سال ۱۹۴۰ با فیریل دختر پادشاه گاندور، اوندوهر ازدواج نمود تا ارتباط بین گاندور و آرت‌اداین را که سالهای زیادی گسسته شده بود حفظ کند. چهار سال بعد، اوندوهر در نبردی با ارابه‌رانان ایسترلینگی کشته شد و هیچ وارث مذکری از خود بر جای نگذاشت. آروه‌دوی در قالب پیغامی، خود را به عنوان نواده ایسیلدور و همسر فیریل معرفی کرد و ادعای پادشاهی بر گاندور را مطرح نمود. طبق قانونی کهن از نومه‌نور، فیریل می‌بایست به عنوان اولین ملکه انتخاب می‌شد، اما در سال ۱۹۴۵، کارگزار گاندور پلندور، شورای گاندور را ترغیب کرد که بر خلاف میل آروه‌دوی رأی داده و ائارنیل را که رابطه خویشاوندی دوری با اوندوهر داشت و در نبرد با ارابه‌رانان پیروز شده بود، به عنوان پادشاه گاندور انتخاب نمایند.

زندگی به عنوان پادشاه

زمانیکه آروه‌دوی در سال ۱۹۶۴ به پادشاهی رسید، فرمانروایی در وضعیت بدی قرار داشت و مدت زمان زیادی بود که سعی در عقب راندن نیروهای آنگمار داشتند. در سال ۱۹۷۴ پادشاه جادوپیشه پس از اینکه فورنوست را تسخیر نمود به از شمال بازگشت و بسیاری از دون‌اداین‌ها را به سمت لون راند. آروه‌دوی و مردانش بسیاری از میراث‌های آرنور از قبیل حلقه باراهیر و پلانتیر آمون سول و آنومیناس را نجات دادند. آنان در داونز شمالی متوقف شدند و پیش از اینکه بتواند از کمک لوسوت‌های بندر یخی فوروخل به دلیل گرسنگی شدید بهره مند شوند، مجبور شدند که به سمت شمال و معادن قدیمی دورف‌های کوهستان آبی بگریزند.

آدم برفی‌ها با پادشاه ضعیفی که هیچ سلاحی هم با خود نداشت کمک کردند، به آنها غذا دادند و خانه‌های برفی برای آنان ساختند. آروه‌دوی و مردانش می‌بایست آنجا می‌ماندند و منتظر کمک می‌شدند زیرا تمام اسب هایشان از بین رفته بودند. در سال ۱۹۷۵، زمانیکه کیردان از پسر آروه‌دوی، آران‌آرت شنید که در چه مخمصه‌ای افتاده‌اند، یک کشتی به سمت فوروخل فرستاد تا آروه‌دوی را پیدا کنند. زمانیکه کشتی در ماه مارس آن سال به بندر رسید، آدم برفی‌ها به شدت ترسیدند زیرا تا به حال هیچ نوعی کشتی را در آبها ندیده بودند و رهبر آدم برفی‌ها به آروه‌دوی توصیه کرد که :

"سوار آن غول دریایی نشو! آگر آنها آن را دارند، بگذار مردان دریا برای ما غذا و دیگر چیزهایی را که نیاز داریم بیاورند. تو می‌توانی اینجا بمانی تا پادشاه جادوپیشه به خانه اش برود. چرا که قدرت وی در تابستان نزول خواهد کرد، اما نفس وی در زمستان مرگبار است و دست سرد وی دراز."

با این وجود، آروه‌دوی گوش به توصیه وی ننمود و حلقه باراهیر را به نشانه قدردانی به آنها هدیه داد. زمانیکه وی سوار بر کشتی شد، طوفان شدیدی از سمت شمال در گرفت و موج‌های وحشتناکی را در دریا ایجاد کرد که باعث شد کشتی آنها با صخره‌های یخی برخورد کند و تمام افراد سوار بر کشتی از بین بروند. اینگونه بود که پیشگویی مالبت به حقیقت پیوست و آروه‌دوی آخرین پادشاه آرت‌اداین گشت و دو تا از سنگ‌های پلانتیری همراه با وی به اعماق دریا فرو رفت.


آرنور پس از مرگ آروه‌دوی

در سال ۱۹۷۳، گاندور پیامی را از سوی آرت‌اداین دریافت کرد مبنی مشکلات متعدد موجود در آرنور. ائارنیل دوم که خویشاوندی دیرینه شان را از یاد نبرده بود، شمار عظیمی از سوارکارانش را همراه با پسرش ائارنور اعزام نمود. زمانی که سوارکاران رسیدند، ارتش آرت‌اداین شکست خورده و آروه‌دوی هم کشته شده بود.

با این وجود، وی به کمک کیردان و گلورفیندل نیروهای گاندور، لیندون و ریوندل را رهبری کردند تا ارتش اهریمنی را شکست دهند. آنان در اریادور لشکرکشی کردند. چنان شکست دردناکی به پادشاه آنگمار وارد نمودند که حتی یک اورک هم نتوانست از دست آنان جان سالم به در ببرد و عده قلیلی هم که زنده ماندند به سمت کوهستان مه فرار کردند.

علی رغم پیروزی نهایی علیه آنگمار، آرنور به طرز دردناکی شکست خورد و دون‌اداین‌های شمال پراکنده گشتند و تعداد اندکی از آنان زنده ماندند. نسل پادشاهان از طریق آران‌آرت که لقب فرمانده دون‌اداین را برای خود انتخاب کرده بود و به آراگورن ختم می‌شد، ادامه یافت. زمانیکه آراگورن حکمرانی گاندور را بر عهده گرفت، از نسل ایسیلدور و آناریون بود زیرا وی نواده فیریل نیز بود، ادعایی که هیچ یک از نوادگان آروه‌دوی فراموش نکردند.

اینگونه بود که پیشگویی مالبت به حقیقت پیوست، چرا که نه تنها آروه‌دوی آخرین پادشاه آرت‌اداین گشت بلکه همانند او ائارنور نیز که به دست پادشاه جادوپیشه به قتل رسید آخرین پادشاه گاندور بود. پس از آنان دیگر سرزمین شمال روی هیچ پادشاهی را به خود ندید تا اینکه آراگورن دو قلمرو گاندور و آرنور را تحت عنوان پادشاهی از نو متحده شده به یکدیگر پیوند داد.


ریشه یابی نام

معنای واژه "آروه‌دوی" در زبان سینداری، "آخرین پادشاه" می‌باشد. از "آر" به معنای "پادشاه" و "مه‌دوی" (که بعدها "وه‌دوی" شد) به معنای "آخرین".


شجره نامه

 
 
 
الندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ایسیلدور
 
 
 
آناریون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پادشاهان آرنور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پادشاهان گاندور
 
پادشاهان آرت‌اداین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آروه‌دوی
 
 
 
فیریل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آران‌آرت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آراهائل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فرماندهان دون‌اداین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آراتورن دوم
 
 
 
گیل‌رائن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آراگورن دوم
 
 


القاب

سلف:
آراپانت
پانزدهمین پادشاه آرت‌اداین
۱۹۶۴ د.س - ۱۹۷۵ د.س
جانشین:
فرمانروایی تغییر یافت،
آران‌آرت به عنوان فرمانده


«Arvedui». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۹.