آراپانت

از دانشنامه والیمار
آراپانت
آرنوریان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القابپادشاه آرت‌اداین
زادروز۱۷۸۹ د.س
سلطنت۱۸۹۱ د.س - ۱۹۶۴ د.س
مرگ۱۹۶۴ د.س
سن۱۷۵ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآراوال
فرزندانآروه‌دوی

آراپانت (به زبان انگلیسی: Araphant) چهاردهمین پادشاه آرت‌اداین بود. وی در سال ۱۸۹۱ پس از مرگ پدرش آراوال به سلطنت آرت‌اداین رسید.

تاریخچه

علی رغم پیروزی‌هایی که پدر آراپانت، آراوال در نبرد با دشمن به دست آورده بود، آنگمار قدرتش را از نو ساخته بود و به نبردهایش به آرت‌اداین همچنان ادامه می‌داد. با این وجود آراپانت در حال تقلا برای نگه داشتن قدرت رو به نزولش بود. بیش از ۵۰۰ سال بود که آرت‌اداین مشغول نبرد با آنگمار بود و این امر موجب شده بود که قدرت و مقاومت دون‌اداین رو به زوال رود و مقدمات نابودی کامل آنان را مهیا کند.

در زمان سلطنت آراپانت بود که سکوت و بیگانگی طولانی بین حکمرانی جنوبی گاندور و فرمانروایی شمالی آرنور شکسته شد. زیرا آراپانت شورایی را با پسر پادشاه گاندور، اوندوهر برگزار کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که بایستی در قالب یک نیروی متحد عمل کنند تا بتوانند خطرات و حملاتی که دو فرمانروایی را تهدید می‌کند دفع نموده و به نیروهای اهریمن حمله نمایند.

با این وجود، این اتحاد نتوانست آنان را از پیشروی به سوی شکست و نابودی بر حذر دارد زیرا در همان زمان آرت‌اداین از سوی پادشاه جادوپیشه آنگمار و گاندور از سوی ارابه‌رانان ایسترلینگی مورد تجاوز و حمله واقع شدند.

در سال ۱۹۴۰، پسر آراپانت، آروه‌دوی با دختر اوندوهر، فیریل ازدواج نمود تا نشانه‌ای باشد از اتحاد آرت‌اداین و گاندور. زمانیکه اوندوهر چهار سال بعد از دنیا رفت، گاندور بدون پادشاه ماند، به همین دلیل آروه‌دوی از طرف همسرش ادعای پادشاهی گاندور را مطرح کرد، اما کارگزار گاندور پلندور شورای گاندور را ترغیب نمود که ائارنیل را که رابطه خویشاوندی دوری با اوندوهر داشت، به عنوان پادشاه انتخاب کنند. با این وجود وارثین آروه‌دوی این مسأله را فراموش نکردند و ادعای وارث بودن بر حق ایسیلدور و آناریون را مطرح نمودند.

آروه‌لگ ۷۳ سال بر آرت‌اداین حکومت کرد و پسرش آروه‌دوی در سال ۱۹۶۴ جانشین وی شد. آروه‌دوی را به عنوان آخرین پادشاه آرت‌اداین می‌شناسند.

وجه تسمیه

"آراپانت" در زبان سینداری به معنای " پادشاه همگان" و یا "پادشاه اعظم" می‌باشد. از "آرا" به معنای "پادشاه" و "پانت" به معنای "کامل، همگان". این نام از اینرو انتخاب شده که وی خود را به عنوان پادشاه تمام سرزمین آرنور می‌دانسته‌است.

القاب

سلف:
آراوال
چهاردهمین پادشاه آرت‌اداین
۱۸۹۱ د.س - ۱۹۶۴ د.س
جانشین:
آروه‌دوی


«Araphant». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۹ دی ۱۳۸۹.