فین‌دویلاس

نسخهٔ تاریخ ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۱، ساعت ۱۴:۵۷ توسط Aragorn (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
فین‌دویلاس
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییفایلیورین
تاریخ و محل تولدمجهول
قلمرونارگوتروند
مرگ۴۹۵ دوران اول ، گذرگاه‌های تیگلین
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
والدیناورودرت
همسرنامزد گویندور، هرگز ازدواج نکرد
رنگ موطلایی

فین‌دویلاس (به زبان انگلیسی: Finduilas) الفی در دوران اول، دختر اورودرت، حاکم نارگوتروند ، و خواهر گیل-گالاد می باشد.

تاریخچه

فین‌دویلاس همراه با پدر و برادرش تحت فرمانروایی فینرود فلاگوند در نارگوتروند زندگی می کرد. او نامزد گویندور بود که فین‌دویلاس را فایلیورین نام نهاده بود به معنای "پرتوی از خورشید بر روی آبهای ایورین" . او سیمای بسیار زیبایی داشت و شاهزاده والامقام نولدور و برادرزاده گالادریل ، فینرود و آئگنور بود. از تبار تله‌ری، نولدور و وانیار بود. نولدوری از فینوه ، تله‌ری از ائارون و وانیاری از ایندیس.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

نامزد او در سال ۴۷۲ دوران اول در نبرد اشکهای بی شمار توسط مورگوت به اسارت گرفته شد، اما در سال ۴۹۰ با یکی از یارانش که خود را آگارواین، پسر اومارت ("خون آلود، پسر ملعون") می نامید به آنجا بازگشت. این شخص که برای فین‌دویلاس ناشناس بود همان تورین پسر هورین بود.

علی رغم عشق قدیمی فین‌دویلاس نسبت به گویندور، او به عشق تورین دچار شد. تورین نتوانست احساساتش را پنهان کند و او را به جای اورون، خواهری که در بچگی گم کرده بود پذیرفت. گویندور فهمید که فین‌دویلاس عاشق تورین شده است و نام او را برایش فاش ساخت تا مگر عشقش نسبت به تورین از بین برود.

در سقوط نارگوتروند توسط گلارونگ، گویندور کشته شده و تورین نیز به دست اژدها افسون شد. به دلیل افسونی که بر تورین قرار داشت، نتوانست صدای گریه و زاری فین‎دویلاس را بشوند. فین‌دویلاس به دست اورک‌ها دستگیر شد و به عنوان اسیر به آنگباند برده شد.

به دلیل فریب و نیرنگ گلارونگ، تورین فین‌دویلاس را رها کرد و به جای آن به هیتلوم برای جستجوی خواهرش روان شد و در آن زمان بود که احساس کرد فین‌دویلاس کشته شده است. زمانیکه مردم هالادین از بره‌تیل به اورک‌ها در گذرگاه تیگلین شبیخون زدند، اورک‌ها تمام اسرا را کشتند و فین‌دویلاس را با نیزه‌هایشان به یک درخت دوختند. مردم هالادین او را در تپه ای دفن کردند و آنرا هائود-اِن-اِلِت یا "تپه بانوی الفی" نامیدند.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
ائارون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فینرود
 
آنگرود
 
الدالوته
 
آئگنور
 
گالادریل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اورودرت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گیل-گالاد
 
فین‌دویلاس
 
 
 
 

منابع