واردامیر نولیمون

از دانشنامه والیمار

پرش به: ناوبری, جستجو
وارادمیر نولیمون
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۶۱ د.د.
سلطنت۱ سال
مرگ۴۷۱ د.د.
سن۴۱۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینالروس تار-مینیاتور
خواهر و برادرتیندومیل و مانوندیل و آتانالکار
فرزندانآماندیل،واردیلمه، آئولندیل و نولوندیل.

دومین فرمانروای نومه‌نور. واردامیر نولیمون[۱] (به زبان انگلیسی: Vardamir Nólimon) پسر الروس تار-مینیاتور بود. او در نومه‌نور در سال ۶۱ دوران دوم بدنیا آمد. او سه خواهر و برادر کوچکتر داشت: یک خواهر بنام تیندومیل و دو برادر به نامهای مانوندیل و آتانالکار.

واردامیر یک محقق بود. او فرهنگ باستانی از الف‌ها و انسان‌ها را گرد آوری کرد. او چهار فرزند داشت: یک پسر بنام آماندیل، یک دختر بنام واردیلمه و دو پسر کوچکتر به نامهای آئولندیل و نولوندیل.

زمانی که الروس در سال ۴۴۲ مرد، واردامیر ۳۸۱ سال داشت. او از پادشاهی کناره گیری کرد [۲] و تاج و تخت را به جانشینش آماندیل واگذار کرد. در لیست شاهان نومه‌نور واردامیر بعنوان دومین پادشاه آورده شده‌است و دوران حکومتش یک سال است، از سال ۴۴۲ تا ۴۴۳. اگرچه حکمرانی تار آماندیل از سال ۴۴۳ آغاز شد اما او از زمان مرگ الروس تار-مینیاتور فرمانروایی می‌کرد.

واردامیر در سال ۴۷۱ در ۴۱۰ سالگی مرد.

پانویس

  1. نام واردامیر ترکیبی از نام واردا، نام یکی از والار ، به معنای "ارجمند" است. کلمه میر یعنی "جواهر". در قسمتِ نولیمون، نول یعنی "فرهنگی" و دلیل دادن این اسم به واردامیر، دانش سرشار اوست.
  2. وارادمیر تنها پادشاه نومه‌نور است که اسم او پیشوند تار یا آر به معنای "بزرگ، شاه، ملکه" ندارد چون در حقیقت حکومت نکرد.سلف:
تار-مینیاتور
دومین فرمانروای نومه‌نور

یک سال فرمانروایی تا سال ۴۴۳ دوران دوم

جانشین:
تار-آمانديل
ابزارهای شخصی