هابیت (مجموعه فیلم)

از دانشنامه والیمار

پرش به: ناوبری, جستجو
نام ِ هابیت به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی هابیت (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
لوگوی سه‌گانه هابیت

هابیت (به زبان انگلیسی: The Hobbit) فیلمی سه قسمتی در سبک فانتزی حماسی بر اساس رمانی به همین نام نوشته ج. ر. ر. تالکین می‌باشد و پیتر جکسون را در مقام کارگردان، تهیه کننده و همکار فیلم نامه نویس در اختیار دارد. گیلرمو دل تورو به عنوان کارگردان نزدیک به دو سال با جکسون در مرحلهٔ پیش تولید همکاری کرد اما در می۲۰۱۰ پروژه را ترک کرد و در ژوئیه اعلام شد جکسون برای کارگردانی هر سه قسمت قرارداد امضا کرده‌است. ایان مک‌کلن، اندی سرکیس و هوگو ویوینگ که در سه گانهٔ ارباب حلقه‌ها حضور داشتند نقش‌های خود را در هابیت تکرار می‌کنند. هاوارد شور آهنگساز سه گانهٔ اریاب حلقه‌ها آهنگسازی ای فیلم رو بر عهده دارد.

اگرچه در ابتدا قرار بود این فیلم دو قسمتی باشد ولی پیتر جکسون و مترو گلدوین مایر از داشتن برنامه‌هایی برای ساخت فیلم سوم صحبت کرده‌اند. نام قسمت اول این فیلم هم‌اکنون هابیت: یک سفر غیر منتظره است. فیلم دوم در ابتدا آنجا و بازگشت دوباره نام گذاری شده بود ولی پس از اینکه سه قسمتی شدن این فیلم تایید شد نامش به هابیت:نابودی اسماگ تغییر یافت.[۱]همچنین نام قسمت سوم را هابیت:آنجا و بازگشت دوباره گذارده‌اند. دو قسمت اول فیلم بصورت یک‌جا در نیوزلند فیلم‌برداری شده و هم‌اکنون در مرحلهٔ پس‌تولید هستند. فیلمبرداری صحنه‌ها در ۲۱ مارس ۲۰۱۱ آغاز و در ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ اتمام یافت.[۲]قسمت اول و دوم فیلم در تاریخ‌های ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲ و ۱۳ دسامبر ۲۰۱۳ و قسمت سوم نیز در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴ بر روی پرده رفتند یا می‌روند.

بازیگران

بازیگر نقش
مارتین فریمن بیلبو بگینز
ایان مک‌کلن گندالف خاکستری
ریچارد آرمیتژ تورین سپربلوط
کن استات بالین
گراهام مک تیوش دوالین
ایدن ترنر کیلی
راب کازینسکی فیلی
مارک هدلو دوری
جد بروفی نوری
آدام براون اوری
جان کالن اوین
پیتر همبلتون گلوین
ویلیام کرکر بیفور
جیمز نربیت بوفور
استفان هانتر بومبور
کیت بلانشت گالادریل
اورلاندو بلوم لگولاس
سیلوستر مک‌کوی راداگاست قهوه‌ای
میکائیل پرسبرنت بئورن
رایان گیج دروگو بگینز
کریستوفر لی سارومان سفید

داستان

سیزده دورف به همراه گندالف جادوگر بزرگ به خانهٔ بیلبو بگینز که یک هابیت و ساکن روستای شایر است می‌روند و در آنجا تصمیم می‌گیرند تا سفری دور و دراز را برای یافتن گنجینه‌های افسانه‌ای آغاز کنند. در میانه‌های راه بیلبو از گروه جدا افتاده و گم می‌شود و در آنجا با گالوم روبرو می‌شود که که حلقهٔ قدرت را در اختیار دارد. بیلبو با دوز و کلک حلقه را از گالوم(اسمیگل) می‌رباید و در نهایت به دوستانش می‌پیوندد در ادامه نگهبان گنج افسانه‌ای که اژدهایی به نام اسماگ است کشته می‌شود و دورفها و بیلبو بگینز به ثروت می‌رسند.[۳]

فیلم‌های سه گانه رویدادهای کتاب هابیت را دربر می‌گیرند اما گفته می‌شود از منابع دیگر کتب تالکین نیز برای به تصویر کشیده شدن وقایع استفاده خواهد شد.[۴]


منابع

  1. Titles and Release Dates Announced for the Hobbit Films!.
  2. Bulbeck، Pip. 'Hobbit' Filming Finally Under Way in New Zealand!.
  3. [moviemag.ir/cinema/special-reports/5218-همه-چیز-درباره-«-هابیت-»-اطلاعات-کامل-سازندگان-و-تاریخچه-داستان پیتر جکسون «هابیت» را می‌نویسد] (فارسی). تارنمای مووی مگ. بازدید در تاریخ 10 دسامبر ۲۰۱۲.
  4. پیتر جکسن تهیه‌کننده پروژه «هابیت» شد (فارسی). وب‌گاه ایسکا نیوز. بازدید در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۱۰.
ابزارهای شخصی
زبان‌های دیگر