هابیت: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانشنامه والیمار
(فرهنگ)
سطر ۴۷: سطر ۴۷:
  
 
عده‌ای از آنها در [[نقب‌های هابیتی]] زندگی می‌کنند، که برای گسترش دادن آنها زمین را می‌کنند و در سوراخ‌ها و تونل‌هایش زندگی می‌کنند. در اواخر [[دوران سوم]] بلاخره خانه‌های چوبین استفاده کردند، البته خانه‌های پیشین‌شان هنوز منقرض نشده بود، مانند [[بگ اند]]. و مانند تمام سازه‌های هابیت‌ها آنها به در و پنجره‌های گردشان معروف هستند، قابلیتی که باز هم هابیت‌ها را به سازه‌های قبلی‌شان نزدیک کرد.
 
عده‌ای از آنها در [[نقب‌های هابیتی]] زندگی می‌کنند، که برای گسترش دادن آنها زمین را می‌کنند و در سوراخ‌ها و تونل‌هایش زندگی می‌کنند. در اواخر [[دوران سوم]] بلاخره خانه‌های چوبین استفاده کردند، البته خانه‌های پیشین‌شان هنوز منقرض نشده بود، مانند [[بگ اند]]. و مانند تمام سازه‌های هابیت‌ها آنها به در و پنجره‌های گردشان معروف هستند، قابلیتی که باز هم هابیت‌ها را به سازه‌های قبلی‌شان نزدیک کرد.
 +
 +
==انواع==
 +
*هارفوت‌ها: آن‌ها پرجمعیت‌ترین قوم، و همینطور اولین گروهی بودند که وارد [[اریادور]] شدند. آن‌ها از بقیه هابیت‌ها کوچک‌تر بودند و بیشتر از دیگر اقوام به [[دورف‌ها]] شباهت داشتند.
 +
 +
*فالوهایدها: تعداد آن‌ها از بقیه کمتر بود و دومین گروهی بودند که وارد اریادور شدند. آن‌ها معمولا موبور بودند و نسبت به بقیه قدی بلند‌تر داشتند. فالوهایدها معمولا رهبری دیگر انواع هابیت‌ها را برعهده می گرفتند زیرا ماجراجوتر از اقوام دیگر بودند. آن‌ها زندگی در جنگل‌ها را ترجیح می‌دادند و با [[الف‌ها]] هم رابطه داشتند.
 +
 +
*استورها: استور‌ها دومین گروه پرجمعیت هابیت‌ها بودند و بعد از دیگر اقوام وارد اریادور شدند. آن‌ها پهن‌تر از بقیه بودند. آن‌ها در کنار رودخانه‌ها زندگی می کردند و تنها هابیت‌هایی بودند که قایق‌سواری و شنا می کردند. هابیت‌های مذکر استور ریش در می آوردند. [[ده‌آگول]] و [[سمه‌آگول]]، ظاهرا از نسل استورها بوده‌اند.
  
 
==منابع==
 
==منابع==

نسخهٔ ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۰، ساعت ۰۴:۵۳

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
هابیت
قلمروهاشایر، بری‌لند
زبان‌هاهابیتی (همان لهجه محلی وسترون)
قد متوسطبین ۲ تا ۴ فوت (اواخر کمتر از سه فوت)
رنگ پوستاز قهوه‌ای تا سفید
رنگ مومعمولا قهوه‌ای فرفری، به ندرت طلایی، و خاکستری و سفید برای مسن‌تر ها
خصوصیاتفانی، قد و قامت کوتاه، پاهای پر مو
طول عمرمعمولا ۱۰۰ سال
اعضامارکو و بلانکو، سمه‌آگول، باندوبراس توک، بیلبو بگینز، فرودو بگینز

هابیت‌ها نژادی باستانی و فانی بودند، اگرچه خط اجداد و سرچشمهٔ نژادشان معلوم نیست، تعداد زیادی در شمال سرزمین میانه در سرزمین‌های آندوین زندگی می کرده‌اند. در اوایل دوران سوم هابیت‌ها به شمال و غرب کوچ کردند، ودر نهایت بیشتر آنها در منطقهٔ شایر دیده می‌شوند.

قدمت و پیشینه

اکثر هابیت‌ها بیشتر از انسان‌ها‌ - نژادی که مطمئنا به آنها مربوط می‌شدند- عمر می‌کردند. عمر متوسط یک هابیت صد سال بود و بعضی از آنها تا ۱۳۰ سال هم زندگی کردند و سنی که یک هابیت به عنوان فرد بالغ در جامعه پذیرفته می‌شد ۳۳ سال بود، در حالی که این سن برای انسان‌ها ۱۸ سال است و هابیتی با ۵۰ سال عمر، فقط میان سال است.

مهم ترین نشانهٔ یک هابیت، ریز نقشی و کوچکی اندام اوست، آنها از دورف‌ها هم کوچکتر بودند و معمولا بین دو تا چهار پا بلندا داشتند و با گذر زمان هابیت‌ها کوچکتر هم شدند و در دوران سوم آنها معمولا از سه پا هم کوتاه‌تر بودند.

گوش‌های هابیت‌ها کمی نوک تیز است و قطعه چرم مانند زیر پایشان باعث شده‌است که اکثر آنها از کفش استفاده نکنند. یک هابیت همچنین توانایی راه رفتن بی سر و صدا را دارد.

هابیت‌ها قوهٔ بینایی و شنوایی بالایی دارند و اگرچه به چاقی و عجله نکردن - مگر در موارد ضروری - معروفند اما همیشه حرکاتشان ظریف و سریع است.

هابیت‌هایی که در شایر زندگی می‌کردند، لباس‌هایی با رنگ‌های روشن و زرد و سبز می‌پوشیدند موهایشان اغلب قهوه‌ای روشن و طلایی رنگ و البته فرفری و وزوزی بود.

فرهنگ

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
هابیت‌ها در جشن تولد بیلبو بگینز

بیشتر هابیت‌ها از کشاورزی و خوردن غذا و مشروب لذت می‌برند و عاشق مهمانی دادن و مهمانی رفتن هستند. اگرچه از انسان‌ها دوری می‌کنند، همیشه خوشحال و سرخوش هستند. هابیت‌ها زندگی آرام، معمولی و ساکت را دوست دارند و به همین دلیل بود که همیشه با گندالف، که با بیلبو بگینز مسافرت می‌کرد، مشکل داشتند. اگرچه بیلبو با صندوقچه‌هایی از طلا به شایر بازگشت، اما باز هم به معنای دردسر بود. آنها همچنین علاقهٔ وافری به استعمال تنباکو دارند.

توصیفاتی در مورد هابیت‌ها

در مقدمهٔ ارباب حلقه‌ها تالکین گفته‌است که هابیت‌ها بین دو تا چهار پا هستند و در حدود یک متر. قد آنها به کوتاهی دورف‌ها‌ نیست اما تقریبا در قامت آنها هستند.

« در نظر من مانند انسان‌های کوچک پشمالو هستند، نه خرگوش‌های پشمالو، آنطور که بعضی از منتقدان بریتانیایی من گفته بودند، شکم چاق، پاهای کوتاه با صورتی گرد و مهربان گوش هایشان به الف‌ها شباهت دارد، روی پایشان پشمالو است، موهای قهوه‌ای روشن. آنها موجوداتی خجالتی هستند، اما ظرفیت کارهای بزرگ را دارند، در پرتاب سنگ و نیزه هم مهارت دارند.  »

شیوهٔ زندگی

هابیت‌ها زندگی ساده‌ای شامل: کشاورزی کردن، خوردن و معاشرت کردن دارند. و از هفت وعده غذایی در روز لذت می‌برند:

  • صبحانه(ساعت هفت)، صبحانهٔ دوم (ساعت نه)
  • میان وعدهٔ ساعت یازده(ساعت یازده) نهار(ساعت سیزده)، چای بعد از ظهر(ساعت شانزده)
  • شام(ساعت هجده)و وعدهٔ پس ازشام(ساعت بیست).

آنها غذا‌های ساده مثل نان، گوشت، پنیر و سیب‌زمینی را دوست دارند و اشتیاق سیری ناپذیری برای قارچ. آنها همچنین علاقهٔ بسیاری به شراب و نوشیدن دارند، به خصوص در مهمانخانه‌ها. هابیت‌ها نوعی تنباکوی باستانی را به نام پیپ وید استعمال می‌کنند، چیزی که به محبوبشان در علم باغداری تبدیل شده‌است.

هابیت‌های شایر رسمی جدید برپا کردند، آنها در روز تولدشان به جای اینکه هدیه بگیرند، هدیه می‌دادند. آنها معمولا اشیاء بی استفاده و کهنه را هدیه میدادند، گاهی یک شی بارها هدیه داده می‌شد و دست به دست می‌شد.

عده‌ای از آنها در نقب‌های هابیتی زندگی می‌کنند، که برای گسترش دادن آنها زمین را می‌کنند و در سوراخ‌ها و تونل‌هایش زندگی می‌کنند. در اواخر دوران سوم بلاخره خانه‌های چوبین استفاده کردند، البته خانه‌های پیشین‌شان هنوز منقرض نشده بود، مانند بگ اند. و مانند تمام سازه‌های هابیت‌ها آنها به در و پنجره‌های گردشان معروف هستند، قابلیتی که باز هم هابیت‌ها را به سازه‌های قبلی‌شان نزدیک کرد.

انواع

  • هارفوت‌ها: آن‌ها پرجمعیت‌ترین قوم، و همینطور اولین گروهی بودند که وارد اریادور شدند. آن‌ها از بقیه هابیت‌ها کوچک‌تر بودند و بیشتر از دیگر اقوام به دورف‌ها شباهت داشتند.
  • فالوهایدها: تعداد آن‌ها از بقیه کمتر بود و دومین گروهی بودند که وارد اریادور شدند. آن‌ها معمولا موبور بودند و نسبت به بقیه قدی بلند‌تر داشتند. فالوهایدها معمولا رهبری دیگر انواع هابیت‌ها را برعهده می گرفتند زیرا ماجراجوتر از اقوام دیگر بودند. آن‌ها زندگی در جنگل‌ها را ترجیح می‌دادند و با الف‌ها هم رابطه داشتند.
  • استورها: استور‌ها دومین گروه پرجمعیت هابیت‌ها بودند و بعد از دیگر اقوام وارد اریادور شدند. آن‌ها پهن‌تر از بقیه بودند. آن‌ها در کنار رودخانه‌ها زندگی می کردند و تنها هابیت‌هایی بودند که قایق‌سواری و شنا می کردند. هابیت‌های مذکر استور ریش در می آوردند. ده‌آگول و سمه‌آگول، ظاهرا از نسل استورها بوده‌اند.

منابع

دانش نامهٔ ارباب حلقه‌ها