هابیت: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانشنامه والیمار
سطر ۱: سطر ۱:
 
{{نژادهای آردا}}
 
{{نژادهای آردا}}
'''هابیت'''‌ها نژادی باستانی و فانی بودند، اگرچه خط اجداد و سرچشمهٔ نژادشان معلوم نیست، در تعداد زیاد در شمال [[سرزمین میانه]] در سرزمین‌های [[آندوین]]، در اوایل [[دوران سوم]] هابیت‌ها در شمال و غرب کوچ کردند، ودر نهایت بیشتر آنها در منطقهٔ [[ شایر]] دیده می‌شوند.
+
'''هابیت'''‌ها نژادی باستانی و فانی بودند، اگرچه خط اجداد و سرچشمهٔ نژادشان معلوم نیست، تعداد زیادی در شمال [[سرزمین میانه]] در سرزمین‌های [[آندوین]] زندگی می کرده‌اند. در اوایل [[دوران سوم]] هابیت‌ها به شمال و غرب کوچ کردند، ودر نهایت بیشتر آنها در منطقهٔ [[ شایر]] دیده می‌شوند.
  
 
==قدمت و پیشینه ==
 
==قدمت و پیشینه ==
  
اکثر هابیت‌ها بیشتر از [[انسان]]‌ها - نژادی که مطمئنا به آنها مربوط می‌شدند- عمر می‌کردند. عمر متوسط یک هابیت صد سال بود وبعضی از آنها تا ۱۳۰ سال هم زندگی کردند و سنی که یک هابیت به عنوان فرد بالغ در جامعه پذیرفته می‌شد ۳۳ سال بود، در حالی که این سن برای انسان‌ها ۱۸ سال است و هابیتی با ۵۰ سال عمر، فقط میان سال است.
+
اکثر هابیت‌ها بیشتر از [[انسان|انسان‌ها]]- نژادی که مطمئنا به آنها مربوط می‌شدند- عمر می‌کردند. عمر متوسط یک هابیت صد سال بود و بعضی از آنها تا ۱۳۰ سال هم زندگی کردند و سنی که یک هابیت به عنوان فرد بالغ در جامعه پذیرفته می‌شد ۳۳ سال بود، در حالی که این سن برای انسان‌ها ۱۸ سال است و هابیتی با ۵۰ سال عمر، فقط میان سال است.
  
مهم ترین نشانهٔ یک هابیت، ریز نقشی و کوچکی اندام اوست، آنها از [[دورف]]‌ها هم کوچکتر هستند
+
مهم ترین نشانهٔ یک هابیت، ریز نقشی و کوچکی اندام اوست، آنها از [[دورف]]‌ها هم کوچکتر بودند و معمولا بین دو تا چهار پا بلندا داشتند و با گذر زمان هابیت‌ها کوچکتر هم شدند و در [[دوران سوم]] آنها معمولا از سه پا هم کوتاه‌تر بودند.
و معمولا بین دو تا چهار پا هستند و با گذر زمان هابیس‌ها کوچکتر هم شدند و در [[دوران سوم]] آنها معمولا از سه پا هم کوتاه تربودند
 
[[تصویر:Frodo Baggins Hobbit.jpg|frame|left|فرودو بگینز، یک هابیت]]
 
  
گوش‌های هابیت‌ها قدری نوک تیز است و قطعه چرم مانند زیر پایشان باعث شده‌است که اکثر آنها از کفش استفاده نکنند، یک هابیت همچنین توانایی راه رفتن بی سر و صدا را دارد.
+
گوش‌های هابیت‌ها کمی نوک تیز است و قطعه چرم مانند زیر پایشان باعث شده‌است که اکثر آنها از کفش استفاده نکنند. یک هابیت همچنین توانایی راه رفتن بی سر و صدا را دارد.
  
هابیت‌ها قوهٔ بینایی و شنوایی بالایی دارندو اگرچه به چاقی و عجله نکردن - مگر در موارد ضروری -
+
هابیت‌ها قوهٔ بینایی و شنوایی بالایی دارند و اگرچه به چاقی و عجله نکردن - مگر در موارد ضروری -
معروف هستند اما همیشه حرکاتشان ظریف و سریع است.
+
معروفند اما همیشه حرکاتشان ظریف و سریع است.
  
 
هابیت‌هایی که در شایر زندگی می‌کردند، لباس‌هایی با رنگ‌های روشن و زرد و سبز می‌پوشیدند موهایشان اغلب قهوه‌ای روشن و طلایی رنگ و البته فرفری و وزوزی بود.
 
هابیت‌هایی که در شایر زندگی می‌کردند، لباس‌هایی با رنگ‌های روشن و زرد و سبز می‌پوشیدند موهایشان اغلب قهوه‌ای روشن و طلایی رنگ و البته فرفری و وزوزی بود.
سطر ۱۹: سطر ۱۷:
 
== فرهنگ ==
 
== فرهنگ ==
  
[[تصویر:Bilbo Baggins.jpg|frame|left|بیلبو بگینز ، یک هابیت پیر]]
+
بیشتر هابیت‌ها از کشاورزی و خوردن غذا و مشروب لذت می‌برند و عاشق مهمانی دادن و مهمانی رفتن هستند. اگرچه از انسان‌ها دوری می‌کنند، همیشه خوشحال و سرخوش هستند. هابیت‌ها زندگی آرام، معمولی و ساکت را دوست دارند و به همین دلیل بود که همیشه با [[گندالف]]، که با [[ بیلبو بگینز]] مسافرت می‌کرد، مشکل داشتند. اگرچه بیلبو با صندوقچه‌هایی از طلا به شایر بازگشت، اما باز هم به معنای دردسر بود. آنها همچنین علاقهٔ وافری به استعمال تنباکو دارند.
بیشتر هابیت‌ها از کشاورزی، غذا، مشروب و مهمانی لذت می‌برند و عاشق مهمانی دادن و مهمانی رفتن هستند، همیشه خوشحال و سرخوش هستند، اگرچه از انسان‌ها دوری می‌کنند.  
 
هابیت‌ها زندگی آرام، معمولی و ساکت را دوست دارند و به همین دلیل بود که همیشه با [[گاندالف]] ، که با [[ بیلبو بگینز]] مسافرت می‌کرد، مشکل داشتند. اگرچه بیلبو با صندوقچه‌هایی از طلا (همانطور که در کابش) گفته بود بازگشت، گاندولف باز هم به معنای دردسر بود. آنها همچنین علاقهٔ وافری به استعمال تنباکو دارند.
 
  
 
==توصیفاتی در مورد هابیت‌ها ==
 
==توصیفاتی در مورد هابیت‌ها ==
در مقدمهٔ ارباب حلقه‌ها تالکین گفته‌است که هابیت‌ها بین دو تا چهار پا هستند و در حدود یک متر
+
در مقدمهٔ ارباب حلقه‌ها تالکین گفته‌است که هابیت‌ها بین دو تا چهار پا هستند و در حدود یک متر. قد آنها به کوتاهی [[ دورف|دورف‌ها]]نیست اما تقریبا در قامت آنها هستند.  
اندام‌های آنها به کوتاهی [[ دورف]]‌ها نیست اما تقریبا در قامت آنها هستند.  
 
  
در نظر من مانند انسان‌های کوچک پشمالو هستند، نه خرگوش‌های پشمالو، آنطور که بعضی از منتقدان بریتانیایی من گفته بودند، شکم چاق، پاهای کوتاه با صورتی گرد و مهربان گوش هایشان به [[الف]]‌ها شباهت دارد، روی پایشان پشمالو است، موهای قهوه‌ای روشن.
+
{{نقل قول|''در نظر من مانند انسان‌های کوچک پشمالو هستند، نه خرگوش‌های پشمالو، آنطور که بعضی از منتقدان بریتانیایی من گفته بودند، شکم چاق، پاهای کوتاه با صورتی گرد و مهربان گوش هایشان به الف‌ها شباهت دارد، روی پایشان پشمالو است، موهای قهوه‌ای روشن. آنها موجوداتی خجالتی هستند، اما ظرفیت کارهای بزرگ را دارند، در پرتاب سنگ و نیزه هم مهارت دارند.}}
 
 
شروالک‌های مخمل سبز رنگ، جلیقهٔ زرد با کت قهوه‌ای یا سبز با دکمه‌های طلا یا برنز، ردا و شنلی به رنگ سبز تیره (مانند یک [[ دورف]])
 
آنها موجوداتی خجالتی هستند، اما ضرفیت کارهای بزرگی را دارند، در پرتاب سنگ و نیزه مهارت دارند
 
  
 
== شیوهٔ زندگی ==
 
== شیوهٔ زندگی ==
هابیت‌ها زندگی ساده‌ای شامل: کشاورزی کردن، خوردن و معاشرت کردن را دارند. و از هفت وهده غذایی در روز لذت می‌برند: صبحانه(ساعت هفت)، صبحانهٔ دوم (ساعت نه)<br/>
+
هابیت‌ها زندگی ساده‌ای شامل: کشاورزی کردن، خوردن و معاشرت کردن دارند. و از هفت وعده غذایی در روز لذت می‌برند:  
میان وعدهٔ ساعت یازده(ساعت یازده) نهار(ساعت سیزده)، چای بعد از ظهر(ساعت شانزده) <br/>
+
*صبحانه(ساعت هفت)، صبحانهٔ دوم (ساعت نه)<br/>
شام(ساعت هجده)و وعدهٔ پس ازشام(ساعت بیست).<br/>
+
*میان وعدهٔ ساعت یازده(ساعت یازده) نهار(ساعت سیزده)، چای بعد از ظهر(ساعت شانزده) <br/>
آنها غذا‌های ساده مثل نان، گوشت، پنیر و سیبزمینی را دوست دارند و اشتیاق سیری ناپذیری برای قارچ. آنها همچنین علاقهٔ بسیاری به شراب و نوشیدن دارند به خصوص در مهمانخانه‌ها.<br/>
+
*شام(ساعت هجده)و وعدهٔ پس ازشام(ساعت بیست).<br/>
هابیت‌ها  نوعی تنباکوی باستانی را به نام پیایپ وید استعمال می‌کنند، چیزی که به محبوبشان در علم باغداری تبدیل شده‌است.
+
آنها غذا‌های ساده مثل نان، گوشت، پنیر و سیب‌زمینی را دوست دارند و اشتیاق سیری ناپذیری برای قارچ. آنها همچنین علاقهٔ بسیاری به شراب و نوشیدن دارند، به خصوص در مهمانخانه‌ها.
 +
هابیت‌ها  نوعی تنباکوی باستانی را به نام [[پیپ وید]] استعمال می‌کنند، چیزی که به محبوبشان در علم باغداری تبدیل شده‌است.
  
هابیت‌های شایر رسمی جدید برپا کردند، آنها در روز تولدشان به جای اینکه هدیه بگیرند، هدیه می‌دادند! آنها معمولا اشیاء بی استفاده و کهنه را هدیه میددند، گاهی یک شیئ بارها هدیه داده می‌شد و دست به دست می‌شد.پ
+
هابیت‌های شایر رسمی جدید برپا کردند، آنها در روز تولدشان به جای اینکه هدیه بگیرند، هدیه می‌دادند. آنها معمولا اشیاء بی استفاده و کهنه را هدیه میدادند، گاهی یک شی بارها هدیه داده می‌شد و دست به دست می‌شد.
  
عده‌ای از آنها در سوراخ‌های هابیتی زندگی می‌کنند، که برای گسترش دادن آنها زمین را می‌کنندو در سوراخ‌ها و تونل‌هایش زندگی می‌کنند. در اواخر [[دوران سوم]] بلاخره خانه‌های چوبین استفاده کردند، البته خانه‌های پیشینشان هنوز منقرض نشده بود مانند [[بگ اند]]<br/>
+
عده‌ای از آنها در [[نقب‌های هابیتی]] زندگی می‌کنند، که برای گسترش دادن آنها زمین را می‌کنند و در سوراخ‌ها و تونل‌هایش زندگی می‌کنند. در اواخر [[دوران سوم]] بلاخره خانه‌های چوبین استفاده کردند، البته خانه‌های پیشین‌شان هنوز منقرض نشده بود، مانند [[بگ اند]]. و مانند تمام سازه‌های هابیت‌ها آنها به در و پنجره‌های گردشان معروف هستند، قابلیتی که باز هم هابیت‌ها را به سازه‌های قبلی‌شان نزدیک کرد.
و مانند تمام سازه‌های هابیت‌ها آنها به در و پنجره‌های گردشان معروف هستند، قابلیتی که باز هم هابیت‌ها را به سازه‌های قبلیشان نزدیک کرد
 
  
 
==منابع==
 
==منابع==

نسخهٔ ‏۲۲ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۲۲:۱۰


هابیت‌ها نژادی باستانی و فانی بودند، اگرچه خط اجداد و سرچشمهٔ نژادشان معلوم نیست، تعداد زیادی در شمال سرزمین میانه در سرزمین‌های آندوین زندگی می کرده‌اند. در اوایل دوران سوم هابیت‌ها به شمال و غرب کوچ کردند، ودر نهایت بیشتر آنها در منطقهٔ شایر دیده می‌شوند.

قدمت و پیشینه

اکثر هابیت‌ها بیشتر از انسان‌ها‌ - نژادی که مطمئنا به آنها مربوط می‌شدند- عمر می‌کردند. عمر متوسط یک هابیت صد سال بود و بعضی از آنها تا ۱۳۰ سال هم زندگی کردند و سنی که یک هابیت به عنوان فرد بالغ در جامعه پذیرفته می‌شد ۳۳ سال بود، در حالی که این سن برای انسان‌ها ۱۸ سال است و هابیتی با ۵۰ سال عمر، فقط میان سال است.

مهم ترین نشانهٔ یک هابیت، ریز نقشی و کوچکی اندام اوست، آنها از دورف‌ها هم کوچکتر بودند و معمولا بین دو تا چهار پا بلندا داشتند و با گذر زمان هابیت‌ها کوچکتر هم شدند و در دوران سوم آنها معمولا از سه پا هم کوتاه‌تر بودند.

گوش‌های هابیت‌ها کمی نوک تیز است و قطعه چرم مانند زیر پایشان باعث شده‌است که اکثر آنها از کفش استفاده نکنند. یک هابیت همچنین توانایی راه رفتن بی سر و صدا را دارد.

هابیت‌ها قوهٔ بینایی و شنوایی بالایی دارند و اگرچه به چاقی و عجله نکردن - مگر در موارد ضروری - معروفند اما همیشه حرکاتشان ظریف و سریع است.

هابیت‌هایی که در شایر زندگی می‌کردند، لباس‌هایی با رنگ‌های روشن و زرد و سبز می‌پوشیدند موهایشان اغلب قهوه‌ای روشن و طلایی رنگ و البته فرفری و وزوزی بود.

فرهنگ

بیشتر هابیت‌ها از کشاورزی و خوردن غذا و مشروب لذت می‌برند و عاشق مهمانی دادن و مهمانی رفتن هستند. اگرچه از انسان‌ها دوری می‌کنند، همیشه خوشحال و سرخوش هستند. هابیت‌ها زندگی آرام، معمولی و ساکت را دوست دارند و به همین دلیل بود که همیشه با گندالف، که با بیلبو بگینز مسافرت می‌کرد، مشکل داشتند. اگرچه بیلبو با صندوقچه‌هایی از طلا به شایر بازگشت، اما باز هم به معنای دردسر بود. آنها همچنین علاقهٔ وافری به استعمال تنباکو دارند.

توصیفاتی در مورد هابیت‌ها

در مقدمهٔ ارباب حلقه‌ها تالکین گفته‌است که هابیت‌ها بین دو تا چهار پا هستند و در حدود یک متر. قد آنها به کوتاهی دورف‌ها‌ نیست اما تقریبا در قامت آنها هستند.

« در نظر من مانند انسان‌های کوچک پشمالو هستند، نه خرگوش‌های پشمالو، آنطور که بعضی از منتقدان بریتانیایی من گفته بودند، شکم چاق، پاهای کوتاه با صورتی گرد و مهربان گوش هایشان به الف‌ها شباهت دارد، روی پایشان پشمالو است، موهای قهوه‌ای روشن. آنها موجوداتی خجالتی هستند، اما ظرفیت کارهای بزرگ را دارند، در پرتاب سنگ و نیزه هم مهارت دارند.  »

شیوهٔ زندگی

هابیت‌ها زندگی ساده‌ای شامل: کشاورزی کردن، خوردن و معاشرت کردن دارند. و از هفت وعده غذایی در روز لذت می‌برند:

  • صبحانه(ساعت هفت)، صبحانهٔ دوم (ساعت نه)
  • میان وعدهٔ ساعت یازده(ساعت یازده) نهار(ساعت سیزده)، چای بعد از ظهر(ساعت شانزده)
  • شام(ساعت هجده)و وعدهٔ پس ازشام(ساعت بیست).

آنها غذا‌های ساده مثل نان، گوشت، پنیر و سیب‌زمینی را دوست دارند و اشتیاق سیری ناپذیری برای قارچ. آنها همچنین علاقهٔ بسیاری به شراب و نوشیدن دارند، به خصوص در مهمانخانه‌ها. هابیت‌ها نوعی تنباکوی باستانی را به نام پیپ وید استعمال می‌کنند، چیزی که به محبوبشان در علم باغداری تبدیل شده‌است.

هابیت‌های شایر رسمی جدید برپا کردند، آنها در روز تولدشان به جای اینکه هدیه بگیرند، هدیه می‌دادند. آنها معمولا اشیاء بی استفاده و کهنه را هدیه میدادند، گاهی یک شی بارها هدیه داده می‌شد و دست به دست می‌شد.

عده‌ای از آنها در نقب‌های هابیتی زندگی می‌کنند، که برای گسترش دادن آنها زمین را می‌کنند و در سوراخ‌ها و تونل‌هایش زندگی می‌کنند. در اواخر دوران سوم بلاخره خانه‌های چوبین استفاده کردند، البته خانه‌های پیشین‌شان هنوز منقرض نشده بود، مانند بگ اند. و مانند تمام سازه‌های هابیت‌ها آنها به در و پنجره‌های گردشان معروف هستند، قابلیتی که باز هم هابیت‌ها را به سازه‌های قبلی‌شان نزدیک کرد.

منابع

دانش نامهٔ ارباب حلقه‌ها