لورین (سرزمین میانه)

(تغییرمسیر از لوتلورین)
از دانشنامه والیمار
نام ِ لوتلورین به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی لوتلورین (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
لوتلورین (لورین)
مشخصات ظاهری
نوعبیشه/پادشاهی
مکاندر مرز کوهستان مه، حد فاصل میانی رودخانه گلادن و بیشه فانگورن
ساکنینرهبران سیندار، نولدور، تله‌ری و سیلوان
شرحبیشه‌ای طلایی با درختان مالورن
مشخصات کلی
دیگر نام‌هالوریناند، لیندوریناند، دویمورده‌نه، لائوره‌لیندوره‌نان
ریشه‌یابی نام‌هالوت = "شکوفه" ، لورین ="سرزمین طلا".
اتفاقاتنبرد لورین
"آه لورین، زمستان فرا می‌رسد، روزهای عریان و بی برگ
برگ‌ها درون رودخانه می‌افتند، رودخانه‌ای که به دوردست‌ها جاری است.
آه لورین، زندگی من در این دیار فانی به چه درازا کشید
و تاج من چه زود همراه با الانور به پایان عمرش رسید.
"

- گالادریل، وداع با لورین

لوتلورین (به زبان انگلیسی: Lothlórien) قلمرو پادشاهی الف‌های سیلوان است که در کناره شرقی هیتائگلیر قرار داشت. این سرزمین یکی از زیباترین قلمروهای "الفی" در سرزمین میانه و در دوران سوم بود. درختان این سرزمین تنها درختان مالورن شرق دریای بزرگ بودند.

تاریخچه

اولین ساکنان

اولین ساکنان این منطقه جنگلی که بعدها به لورین تغییر نام داد گروهی از الف‌های ناندور بودند که از گذشتن از هیتائگلیر سر باز زده بودند. شاید لورین یکی از اقامتگاه‌های پراکنده آنان بود، اما در آن زمان هیچ درخت ملیرنی وجود نداشت. بعدها که قدرت لانگبردهای موریا افزایش یافت، آنان به ساحل شرقی آندوین که از نیمرودل می‌گذشت، نقل مکان کردند. سرزمینی که آنان در آن زندگی می‌کردند (بیشه شرقی هیتائگلیر، بالای بیشه فانگورن و پایین میرک‌وود) به زبان سیلوان به لوریناند یا لائوره‌لیندوره‌نان معروف شد.

سلسله سینداری

ورود سیندار مهمترین عامل رشد چشمگیر قدرت و فرهنگ ناندور بود. زبان سیلوان با زبان سینداری جایگزین گشت. فرارسیدن یکی از آنان به طور خاص زندگی ناندورهای لوریناند را به طور کل تغییر داد: این شخص الفی سینداری بود به نام آمدیر. او مسئولیت اداره لوریناند را بر عهده گرفت، در حالیکه سیندای دیگری به نام اوروپر پادشاه سیاه‌بیشه گشت.

کله‌بورن شاهزاده فالماری، همراه با همسر نولدوری اش گالادریل در اره‌گیون ساکن شد. آنان با ناندورهای لوریناند ارتباط برقرار کرده و مدتها قبل از طریق موریا به آنجا نقل مکان کردند. پس از سقوط اره‌گیون و مرگ کله‌بریمبور، ننیا ، یکی از سه حلقه الف‌ها، به گالادریل تحویل داده شد. او این حلقه را گرفت و دارای قدرتی عظیم در بیشه شد.

پادشاه آمدیر الف‌های لوریناند را در زمان نبرد آخرین اتحاد رهبری و هدایت کرد. لشگر او هنگام نبرد داگورلد از بدنه اصلی سپاه جدا شد. پادشاه آنان کشته شد و تنها عده معدودی از ناندور توانستند جان سالم به در ببرند. بعدها جسدهای آنان در مرداب مرگ به زیر آب فرو رفت.

بازماندگان نبرد که در میان آنها آمروت فرزند آمدیر (و کله‌بورن، اگر در نبرد شرکت کرده بود) به چشم می‌خورد، به لوریناند بازگشتند. آمروت به عنوان پادشاه انتخاب شد، اما او از سرزمین میانه خسته شده بود و آرزوی رفتن به غرب و سکونت در والینور را در دل داشت. زمانیکه موریا در سال ۱۹۸۱ به دست نیروهای پلید افتاد، بسیاری از الف‌های لوریناند به جنوب گریختند. در این زمان او همراه با معشوقه اش نیمرودل به اده‌لوند سفر کردند. ناندور دیگر هیچ یک از آن دو را دیگر ندیدند.

ارباب و بانو

پس از اینکه آمروت و نیمرودل از دنیا رفتند، کله‌بورن و گالادریل عناوین ارباب و بانوی لوتلورین، که نامی سینداری برای لوریناند بود را از آن خود کردند. به همراه حلقه ننیا، این سرزمین عاری از هر گونه خطر و پلیدی گشت، و نیروهای شیطانی به هیچ وجه اجاره ورود به آنجا را نداشتند. آنان به سمت غرب آندوین نقل مکان نموده و کاراس گالادون ، پایتخت بزرگ فرمانروایی جنگلی را بنا نهادند. در آنجا گالادریل بذرهای درختان مالورن را که با خود از لیندون آورده بود، به ثمر نشاند. لوتلورین مملو از نور و زندگی شد و تبدیل به مکانی بسیار زیبا گشت. مادامیکه قدرت حلقه‌های الف وجود داشت، درختان از بین نمی‌رفتند.

تحت رهبری ارباب و بانو لوتلورین به مدت بیش از هزار سال در ناز و نعمت رشد کرد، آنچنانکه حتی با گذر زمان هیچ آفت و فرسودگی به طبیعت طلایی آنجا وارد نمی‌آمد. کله‌بورن و گالادریل صاحب دختری با نام کله‌بریان شدند که وی به همراه فرزندش بانو آرون زیباترین افراد از نژاد الف‌ها به شمار می‌آیند. اما با آغاز دوران سوم سرانجام سایه تاریکی بر تارک این قلمرو مقدس و طلایی چیره شد. با رشد و پیشروی سایه سائورون، و به دنبال آن نبرد حلقه، لورین پذیرای هشت مسافر خسته و افسرده بود که از سمت دروازه موریا وارد آن می‌شدند.

آنان باقیماندگان یاران حلقه بودند، گروهی از مسافران که سفری بسیار مهم و سرنوشت ساز را آغاز کرده بودند. مرزداران لورین در ۱۵ فوریه سال ۳۰۱۹ به آنان برخوردند. از افراد این گروه می‌توان به آراگورن، شاهزاده دون‌اداین و دوست بانو، و نیز لگولاس از میرک‌وود قرار داشتند. تنها فردی که مرزداران باید مراقب او می‌بودند، دورفی بود با نام گیملی. نگهبانان در آن زمان چشمبندهایی را به آنها پوشاندند و طبق دستور بانو گالادریل آنان را به کاراس گالادون هدایت نمودند. در آنجا چشمبندها را از چشمانشان برداشتند.

در آنجا بود که الف‌ها از مرگ گندالف خبردار شدند، و گالادریل فهمید که پلیدی چه چیزی را به بیشه طلایی آورده‌است. گالادریل حلقه اش را به فرودو نمایان کرد و آینه اش را نیز نشان وی داد. سپس یاران حلقه با آذوقه تازه و کامل تجهیز شده و به سمت پایین دست رود آندوین رهسپار شدند، در حالیکه هدیه‌های ارباب و بانو همراهشان بود.


نبرد حلقه

اما آمدن حلقه قدرت تنها آغازی برای مصیبت‌های آنان بود. در همان شبی که یاران حلقه رسیدند، گروهی از اورک‌ها از نیمرودل گذشتند. دسته‌ای از ناندورها برای دفاع گسیل شدند و اورک‌ها را نابود کردند. اما آنان تنها طلایه داران نبردهای بزرگتری بودند که قرار بود اتفاق بیافتند. سائورون نبرد رووانیون را آغاز کرده بود، نبردی که حملات متعددی را بر بیشه طلایی وارد می‌آورد.

در ۱۱ مارس، اورک‌های دول گولدور در هجمه‌ای وسیع به بیشه حمله ور شدند. با کمک الف‌های جنگلی و قدرت حلقه گالادریل، این حمله پس زده شد. موج دوم حمله در ۱۵ مارس اتفاق افتاد، در همان زمانی که به میرک‌وود حمله شده بود. برای بار دوم، حمله اورک‌ها با شکست مواجه شد. سومین و آخرین حمله هفت روز بعد در ۲۲ مارس رخ داد. این حمله ویرانی‌های بسیاری را بر جای گذاشت، اما کله‌بورن توانست با رهبری ناندورها ضدحمله ی قدرتمندی را شکل داد که صدمات جبران ناپذیری را به پیکره سپاه دشمن وارد نمود. قایق‌هایی ساخته شد و ارتش لورین از رود آندوین گذر کردند. آنان همچون طوفانی سهمگین به دول گولدور حمله ور شده (نزگول در نبرد جنوب غایب بودند) و آنجا را تصرف کردند. گالادریل دیوارهای آن را فرو ریخت و میرک‌وود از لوث پلیدی پاک گشت. بخش جنوبی میرک‌وود به تصرف نیروهای لوتلورین افتاد و از آن به بعد آنرا لورین شرقی نامیدند.


اتفاقات بعدی

تنها دو سال پس از نبرد حلقه، گالادریل، بانوی لورین، به سمت والینور در غرب بادبان کشید. کله‌بورن سالها بعد به ریوندل نقل مکان کرد و نور از لوتلورین رخت بر بست. ناندورهای آن سرزمین با الف‌های فرمانروایی ارین لاسگالن و تراندویل ترکیب شده و یا اینکه در لورین باقی ماندند و سرانجام به سمت غرب رهسپار شدند.


مکان‌ها

کاراس گالادون

نوشتار اصلی: کاراس گالادون


کرین آمروت

نوشتار اصلی: کرین آمروت


کرین آمروت تپه ماهوری در لوتلورین بود که در آنجا گلهای الانور در کنار نیپره‌دیل‌ها می‌روییدند. در زمان حیات آمروت، این محل جایی بود که پادشاه خانه خود را بنا نهاد. این مکان را جزو یکی از زیباترین مکان‌های لوتلورین می‌دانند. همچنین این محل جایی بود که آرون عاشق آراگورن شد، و پیمان وفاداری به یکدیگر را بستند.


اسامی

  • لوتلورین (سینداری)، "شکوفه‌های لورین"، (چوب ریش‌ها به آن "گل رؤیایی" می‌گفتند).
  • لوریناند (ناندوری)، "دره‌ی طلا".
  • لائوره‌لیندوره‌نان (ناندوری)، "سرزمین دره‌ی طلای آوازه‌خوان".
  • لیندوریناند (ناندوری)، "دره‌ی سرزمین خوانندگان".
  • لورین (کوئنیایی)، "سرزمین طلا".
  • دویمورده‌نه، "دره‌ی افسونگری"، نامی در که در روهان استفاده می‌شد.
منابع

«Lothlórien». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۸۹.