لائوره لین

نسخهٔ تاریخ ‏۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱، ساعت ۰۳:۰۲ توسط PHoBiA (بحث | مشارکت‌ها) (ویرایش 218.246.34.43 واگردانده شد به آخرین تغییری که PHoBiA انجام داده بود)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار

لائوره لین یکی از دو درخت والینور بود که بر فراز تپه ی ازه لوهار رشد کرده بودند و بزرگترین آفریده های یاوانا محسوب می شدند. لائوره لین برخلاف تلپریون، که نقره ای و آرامش بخش بود، رنگی طلایی و گرم داشت و گرچه بعد از برادرش سر از خاک بیرون آورد، والار ساعات روز را از شروع تابش آن محاسبه می کردند. لائوره لین ویژگی های خاصی داشت که از جمله ی آنها این بود که بر خلاف تلپریون، میوه هم می داد. گرچه هیچکس به جز یاوانا، نمی توانست به این میوه های داغ و زرین دست بزند.


شکل لائوره لین

برگ های سبز جوانی مانند برگ های درخت آلش داشت که حاشیه ای طلایی داشتند و گل هایی مانند شعله های زرد که از آنها بارانی طلایی رنگ بر زمین می ریخت و از خودشان گرما و روشنایی فراوانی می پراکندند. نام های دیگر آن مالینالدا و کولورین بود، که اولی به معنای درخت زر است. پس از مرگش به دست مورگوت و اونگولیانت، یاوانا از آن میوه ای طلایی گرفت تا والار با آن خورشید را برای روشنایی آسمان بسازند. این درخت، از لحاظ مرتبه پایینتر از تلپریون بود اما ساعت های شبانه روز را از هنگام شروع تابش آن حساب می کردند و زمانی که همزمان با برادرش می درخشید را در والینور به عنوان واقعه ای مقدس جشن می گرفتند.


جستارهای وابسته


منابع