شفاخانه‌ها

نسخهٔ تاریخ ‏۲۹ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۰:۵۶ توسط PHoBiA (بحث | مشارکت‌ها) (جایگزینی متن - 'میناس تریت' به 'میناس تیریت')
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
شفاخانه‌ها در فیلم ارباب حلقه‌ها، ساخته‌ی پیتر جکسون

شفاخانه‌ها تاسیسات بیمارستانی میناس تیریت بودند و در آنجا بیماران و مجروحان جنگی مورد مداوای طبیبان ماهر قرار می گرفتند.

شفاخانه‌ها در جنوب شرقی ششمین حلقه شهر، نزدیک دروازه ارگ قرار داشت. این مکان شامل تعداد زیادی خانه می‌شد که هر کدام شامل چند اتاق برای بیماران بودند. شفاخانه ها توسط باغ‌های وسیعی احاطه شده بود که در تمام شهر تک بودند، و از روی دیوار‌های آن‌ها می شد رودخانه آندوین را در شرق به وضوح دید.

در ۱۵ مارس سال ۳۰۱۹ دوران سوم بسیاری از مجروحان نبرد دشت پله‌نور به شفاخانه‌ها آورده شدند. سه نفر که بیش از دیگران آسیب دیده بودند، فارامیر، ائووین و مریادوک برندی‌باک نام داشتند، که همگی به خاطر تماس با نزگول به سختی بیمار شده بودند. پیرترین و داناترین زنی که در شفاخانه‌ها کار می کرد یورت نام داشت، که بعد از نبرد مجروحان بسیاری را مداوا کرد، از جمله فارامیر که با تیر جنگجویان هاراد مجروح شده بود. آراگورن از ایورت مقداری آتلاس طلب کرد، اما آتلاس در آنجا پیدا نمی‌شد زیرا طبیبان گاندور از خواص دارویی آن گیاه مطلع نبودند. سرانجام آراگورن مقداری آتلاس در شهر یافت و از آن برای مداوای ائووین و دیگر بیماران استفاده کرد.

وقتی که آراگورن بهمراه ارتش غرب برای جنگ به دروازه‌های سیاه رفته بود، ائووین و فارامیر تحت نظارت سرپرست شفاخانه‌ها باقی ماندند، که در همان زمان یکدیگر را ملاقات کرده و به هم دل بستند. مری نیز هنگام نبرد در شفاخانه‌ها ماند در حالی‌که دوستش پی‌پین همراه ارتش غرب به جنگ رفت.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.