برگو

نسخهٔ تاریخ ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۹، ساعت ۱۴:۱۸ توسط 85.9.111.13 (بحث) (صفحه‌ای جدید با 'برگو برگو پسر ائورل و دومين پادشاه روهان بود. او در سال 2512 يعني دو سال بعد از اينكه...' ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار

برگو

برگو پسر ائورل و دومين پادشاه روهان بود. او در سال 2512 يعني دو سال بعد از اينكه ائورل و مردمش در روهان مستقر شدند، بدنيا آمد. ائورل در سال 2545 توسط استرلينگ ها كه به ولد حمله كرده بودند به قتل رسيد. بعد از مرگ پدرش برگو پادشاه شده و استرلينگ ها را از روهان بيرون راند. او به جنگ با دونلندي ها ( نژادي از مردان غرب كوه هاي مه آلود ) كه تا رودخانه آيزن در روهان نفوذ كرده بودند هم پرداخت.

برگو سه پسر به نامهاي بالدور، آلدور و ائوفور داشت. برگو و پسر ارشدش، بالدور براي پيدا كردن مكاني كه در زمان احتياج مردمشان را به آنجا ببرند به دره هارو ديل رفتند. آنها به پلكاني برخوردند كه به پناگاه دون هارو منتهي مي شد. آنها در آنسوي دون هارو راهرويي تاريك به مسير مردگان ديدند و در آنجا با پيرمردي روبرو شدند كه به آنها گفت كه اين راهرو توسط مردگان محافظت ميشه و زنده ها نمي توانند به داخل آن بروند.

در سال 2569 برگو كار ساخت تالار زرين را به اتمام رسانيد، جايي كه از آن به بعد پادشاهان روهان در آن مستقر شدند. در جشن كامل شدن تالار زرين، بالدور با وجود اينكه پيرمرد به آنها اخطار داده بود، تصميم گرفت به مسير مردگان بره. بالدور وارد راهرو تاريك شد و هرگز بر نگشت.

برگو از مرگ پسر ارشدش بسيار غمگين شد و مدتي بعد در سال 2570 مرد. بعد از او پسرش آلدور جانشينش شد.


در زبان قديمي انگليسي، برگو يعني فرمانروا، پادشاه...