برگو

نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ سپتامبر ۲۰۰۹، ساعت ۱۳:۳۸ توسط Azad.sarv (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
از دانشنامه والیمار
برگو
روهیریم
زندگی‌نامه
زادروز۲۵۱۲ د.س.
سلطنت۳۵ سال
مرگ۲۵۷۰ د.س.
سن۵۸ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینائورل
فرزندانبالدور، آلدور و ائوفور

برگو (به زبان انگلیسی: Brego) پسر ائورل و دومین پادشاه روهان بود. او در سال ۲۵۱۲ یعنی دو سال بعد از اینکه ائورل و مردمش در روهان مستقر شدند، بدنیا آمد. ائورل در سال ۲۵۴۵ توسط استرلینگ‌ها که به ولد حمله کرده بودند به قتل رسید. بعد از مرگ پدرش برگو پادشاه شده و استرلینگ‌ها را از روهان بیرون راند. او به جنگ با دون‌لندی‌ها ( نژادی از مردان غرب کوه‌های مه آلود ) که تا رودخانه آیزن در روهان نفوذ کرده بودند هم پرداخت.

برگو سه پسر به نامهای بالدور، آلدور و ائوفور داشت. برگو و پسر ارشدش، بالدور برای پیدا کردن مکانی که در زمان احتیاج مردمشان را به آنجا ببرند به دره هارو دیل رفتند. آنها به پلکانی برخوردند که به پناگاه دون هارو منتهی می‌شد. آنها در آنسوی دون هارو راهرویی تاریک به مسیر مردگان دیدند و در آنجا با پیرمردی روبرو شدند که به آنها گفت که این راهرو توسط مردگان محافظت میشه و زنده‌ها نمی‌توانند به داخل آن بروند.

در سال ۲۵۶۹ برگو کار ساخت تالار زرین را به اتمام رسانید، جایی که از آن به بعد پادشاهان روهان در آن مستقر شدند. در جشن کامل شدن تالار زرین، بالدور با وجود اینکه پیرمرد به آنها اخطار داده بود، تصمیم گرفت به مسیر مردگان بره. بالدور وارد راهرو تاریک شد و هرگز بر نگشت.

برگو از مرگ پسر ارشدش بسیار غمگین شد و مدتی بعد در سال ۲۵۷۰ مرد. بعد از او پسرش آلدور جانشینش شد.


در زبان قدیمی انگلیسی، برگو یعنی فرمانروا، پادشاه...

جستار‌های وابسته


سلف:
ائورل
دومین پادشاه روهان
از ۲۵۴۵ تا ۲۵۷۰ دوران سوم
جانشین:
آلدور