ایدریل

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
ایدریل کلبریندال
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییایتاریل، ایتاریلیه، ایتاریلدیه
عناوینشاهزاده گاندولین
تاریخ و محل تولد1469 سال‌های درختان
قلمرووانیامار ، گاندولین
مرگهنوز زنده است
اطلاعات شخصی
جنسیتزن
والدینتورگون و الن‌وه
همسرتور
فرزندانائارندیل
رنگ موطلایی

ایدریل معروف به کله‌بریندال(به زبان انگلیسی: Idril Celebrindal) دختر تورگون و الن‌وه، همسر تور و مادر ائارندیل بود.

او از نولدوهایی بود که بازگشتشان به سرزمین میانه ثبت شده است و دودمان او به وانیارها بر می گردد. وی یکی از افرادی است که بیشترین نزدیکی را به تبار وانیار دارند. مادر او الن‌وه که کاملاً وانیاری بود در جریان گذر از هلکاراکسه از دنیا رفت و به سرزمین میانه قدم نگذاشت. پسر ایدریل ، ائارندیل نیز گفته می شود که بیشترین قرابت را به وانیاری های نیم-الف دارد.


تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

ایدریل کله‌بریندال تنها فرزند تورگون می باشد. او در پرواز نولدوها شرکت داشت و در عبور از هلکاراکسه همانند بسیاری دیگر آسیب های زیادی دید، اما تورگون او را نجات داد هر چند همسرش الن‌وه را از دست داد. همراه با اورودرت پسر آنگرود آنها یکی از دو نولدویی هستند که از تبعیدی ها به نسل سوم می رسند. مائگلین پسر ائول الف تاریک و آره‌دل، به طور پنهانی دختر دایی اش ایدریل را دوست می داشت. اما به خاطر عشق به مقام و پیشرفت، به او بی اعتنایی کرد و عشق خودش را از دست داد.

هنگامیکه تور پسر هور به گوندولین رسید، ایدریل عاشق او شد. بدلیل اینکه تورگون تور را بزرگ کرده بود و او را همانند پدرش دوست می داشت و به یاد آخرین حرف های هور می افتاد، اجازه داد که تور و ایدریل با یکدیگر ازدواج کنند. بنابراین بعد از ازدواج برن و لوتین، دومین اتحاد الداها و اداین اتفاق افتاد. ایدریل تور را تشویق کرد که راه مخفی که به راه مخفی ایدریل معروف است را بسازد و باعث شد که در سقوط گوندولین بسیاری از مردم از همین راه فرار کنند. در گوندولین بود که او صاحب تنها پسرش ائارندیل شد.

پس از سقوط گوندولین، ایدریل و تور رهبران مردمی شدند که از سقوط نجات یافته و به بندرگاه‌های سیریون پناه آورده بودند. در آنجا بود که آنها پذیرای الوینگ دختر دیور پسر برن و لوتین شدند.

زمانیکه تور پا به سن گذاشت ایدریل را همراه با خود و سوار بر کشتی به سمت غرب برد. از الف‌ها و دون‌ا‌داین نقل شده است که آنها از تحریم والاها گذشتند و به والینور قدم گذاشتند و از آنجا به بعد تور از الف‌ها به شمار آمد و همراه با ایدریل در والنیور ماندند.

وجه تسمیه

ایدریل به زبان سینداری به معنای "درخشنده چشمک زن" است. شکل کوئنیایی نام او "ایتاریلیه" (Itarildë) می باشد. او به کله‌بریندال نیز معروف است که به معنای "سیمین پای" می باشد زیرا همیشه پابرهنه راه می رفت.

شجره نامه

 
 
 
 
 
فینوه
 
 
 
 
 
ایندیس
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فین‌گولفین
 
 
 
آنِ آیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فینگون
 
النوه
 
تورگون
 
آره‌دل
 
ائول
 
آرگون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خاندان بئور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ماگلین
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توئور
 
ایدریل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ائارندیل


منابع

«ایدریل». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ 23 آگوست 2010.