ارو: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانشنامه والیمار
(NhQOcHzhd)
سطر ۱: سطر ۱:
Uop2Ma , [url=http://qbuxfakhayrh.com/]qbuxfakhayrh[/url], [link=http://zmxxyixeogxp.com/]zmxxyixeogxp[/link], http://dkylzzppaaha.com/
+
[[تصویر:Ted Nasmith - Melkor Weaves Opposing Music.jpg|thumb|left|[[موسیقی آینور]].]]
 +
ارو {{به انگلیسی|Eru}} (آنکه او یکتاست)، خالق یگانه در داستان‌‌های [[تالکین]] است. در [[آردا]] او را ایلوواتار {{به انگلیسی|Ilúvatar}} (پدر همه) می‌نامیدند. و او نخست [[آینور]] (قدیسان) را آفرید، که روح‌های جهان و ثمره‌ی اندیشه‌ی وی بودند و به آنها نغمه سرایی را آموخت و از [[موسیقی آینور|همسرایی آن‌ها]] جهان آردا بوجود آمد.
 +
 
 +
==آفرینش‌ها==
 +
[[الف‌]]ها و [[انسان‌]]ها توسط خود ارو، بدون واسطه و دخالت آینور خلق شدند و وی آن‌ها را فرزندان خود می‌نامد. ارو [[دورف]]‌ها را به عنوان فرزندخوانده‌ها‌ی خویش نامید از آن رو که آن‌ها توسط [[آئوله]] خلق شده بودند و ایلوواتار به آن‌ها دانایی و عقل و اختیار اعطا کرد چون آئوله این قدرت را نداشت. گیاهان و حیوانات همانند نوعی مدل برداری بودند توسط [[والار]].
 +
 
 +
== منابع ==
 +
{{منابع}}
 +
 
 +
[[رده:سیلماریلیون]]

نسخهٔ ‏۱۰ سپتامبر ۲۰۱۱، ساعت ۰۹:۲۱

ارو (به زبان انگلیسی: Eru) (آنکه او یکتاست)، خالق یگانه در داستان‌‌های تالکین است. در آردا او را ایلوواتار (به زبان انگلیسی: Ilúvatar) (پدر همه) می‌نامیدند. و او نخست آینور (قدیسان) را آفرید، که روح‌های جهان و ثمره‌ی اندیشه‌ی وی بودند و به آنها نغمه سرایی را آموخت و از همسرایی آن‌ها جهان آردا بوجود آمد.

آفرینش‌ها

الف‌ها و انسان‌ها توسط خود ارو، بدون واسطه و دخالت آینور خلق شدند و وی آن‌ها را فرزندان خود می‌نامد. ارو دورف‌ها را به عنوان فرزندخوانده‌ها‌ی خویش نامید از آن رو که آن‌ها توسط آئوله خلق شده بودند و ایلوواتار به آن‌ها دانایی و عقل و اختیار اعطا کرد چون آئوله این قدرت را نداشت. گیاهان و حیوانات همانند نوعی مدل برداری بودند توسط والار.

منابع

این مقاله ترجمهٔ مقاله مربوطه در یکی از وب‌گاه‌های‌ زیر است.