آرت‌اداین: تفاوت بین نسخه‌ها

از دانشنامه والیمار
(فارسی سازی ارقام)
 
(فارسی سازی ارقام)
سطر ۱۷: سطر ۱۷:
 
| دوران=
 
| دوران=
 
}}
 
}}
 +
'''آرت‌اداین''' {{انگلیسی|Arthedain}} یکی از سه فرمانروایی [[اداین]] در [[سرزمین میانه]] بود که پس از تجزیه [[آرنور]] در [[دوران سوم]] بوجود آمد.
 +
 +
==تاریخچه==
 +
 +
در زمان سلطنت [[ائارندور (پادشاه آرنور)|ائارندور]]، پسر وی به مخالفت علنی پرداخت و پس از مرگ پدرش در سال ۸۶۱ دوران سوم فرمانروایی را درگیر جنگی داخلی کرد. [[آملایت]] که وارث حقیقی تاج و تخت آرنور بود، با دو برادر دیگرش در افتاد. وی که در کنترل اوضاع ناتوان بود، مجبور شد محدوده فرمانروایی خود را محدود به منطقه آرت‌اداین کند. این منطقه تقریباً بین زمین‌های غرب [[براندوین|رودخانه براندوین]] و شمال [[جاده بزرگ شرقی]] قرار داشت. برادران وی نیز فرمانروایی‌های [[کاردولان]] و [[رودآئور]] را بنا نهادند.

نسخهٔ ‏۱۷ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۲:۴۸

آرت‌اداین
اطلاعات سیاسی
وجه تسمیه"قلمرو اداین"
نوع حکومتسلطنتی
رهبرپادشاه آرت‌اداین
اطلاعات اجتماعی
پایتختآنومیناس، فورنوست
زبان‌هابه احتمال قوی وسترون یا سینداری
مکانشمال اریادور، غرب براندوین و در امتداد تپه‌های ودر
جمعیتدون‌اداینی‌های تبعیدی
اطلاعات تاریخی
تاریخ تاسیس۸۶۱ دوران سوم
تاریخ ازهم پاشیدن۱۹۷۴ دوران سوم

آرت‌اداین (به زبان انگلیسی: Arthedain) یکی از سه فرمانروایی اداین در سرزمین میانه بود که پس از تجزیه آرنور در دوران سوم بوجود آمد.

تاریخچه

در زمان سلطنت ائارندور، پسر وی به مخالفت علنی پرداخت و پس از مرگ پدرش در سال ۸۶۱ دوران سوم فرمانروایی را درگیر جنگی داخلی کرد. آملایت که وارث حقیقی تاج و تخت آرنور بود، با دو برادر دیگرش در افتاد. وی که در کنترل اوضاع ناتوان بود، مجبور شد محدوده فرمانروایی خود را محدود به منطقه آرت‌اداین کند. این منطقه تقریباً بین زمین‌های غرب رودخانه براندوین و شمال جاده بزرگ شرقی قرار داشت. برادران وی نیز فرمانروایی‌های کاردولان و رودآئور را بنا نهادند.