گلدبری

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
گلدبری، اثر برادران هیلدبرانت

گلدبری (به زبان انگلیسی: Goldberry)، که به نام دختر رودخانه نیز مشهور است، همسر تام بامبادیل بود. او قدی بلند و چهره‌ای به زیبایی الف بانو‌ها داشت و موهایش طلایی بود.

او دختر بانوی رودخانهٔ ویتی‌ویندل بود، گرچه که چیزی در مورد بانوی رودخانه گفته نشده است؛ ممکن است او یک روح دریایی یا تجسمی از خود رودخانه باشد. همچنین مشخص نیست که گلدبری چه نوع مخلوقی بوده، اما همانند تام، بنظر می‌رسد او نیز ارتباط نزدیکی با طبیعت دارد. قدرت او بر آب هاست، و با خواندن ترانه اش باران می‌بارد. همینطور به نظر میرسد قادر است فصل‌ها را در سرزمین‌های اطراف رودخانه، خانه خودش، تغییر دهد.

گلدبری به همراه مادرش در اعماق رودخانه ویتی‌ویندل زندگی می‌کرد. روزی تام بامبادیل به کنار رودخانه آمد و درحالی که ریش‌هایش آویزان بود، گلدبری به ریش او چنگ انداخت و تام را به داخل آب کشید. مدت‌ها بعد تام بازگشت و گلدبری را به خانه خویش برد و با او ازدواج کرد. آنها در خانه‌ای در حاشیه شرقی جنگل قدیمی، نزدیک گورپشته زندگی می‌کردند. از آن پس، با رسیدن هر بهار گلدبری به رودخانه رفته و آبتنی می‌کند.

در پایان هر تابستان تام نیلوفرهای آبی را برای گلدبری جمع می‌کند و او نیز در طول ماههای زمستان، آنها را در کاسه‌های آب نگه می‌دارد. در ۲۶ سپتامبر سال ۳۰۱۸ دوران سوم، تام با نیلوفرها، به همراه چهار هابیت به خانه بازگشت. گلدبری در مواجهه با فرودو بگینز، خیلی زود به صفات ویژه موجود در او پی برد و او را دوست الف خواند.

هابیت‌ها دو شب را در خانه تام بامبادیل گذراندند و هنگام ترک آنجا، گلدبری سفری امن و سریع را برایشان آرزو کرد. اما آنها در گورپشته گرفتار شدند و با کمک تام رهایی یافتند. بعد از آن ماجرا تام از گورپشته با خود سنجاق سینه‌ای با سنگ‌های آبی برای گلدبری آورد.