گریم‌بولد

از دانشنامه والیمار
Grimbold.jpg
گریم‌بولد
روهیریم
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القاباهل فولد غربی، اهل گریمزلید
زادروزنامشخص
مرگ۱۵ مارس، سال ۳۰۱۹ د.س.
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد

گریم‌بولد یکی از ارتشبدهای سطح پایین‌تر مارک، تحت فرمان تئودرد، پسر شاه تئودن بود. او در گریمزلید، در فولد غربی خانه داشت. گریم‌بولد مردی بلندقامت و قدرتمند بود.

تاریخچه

هنگام اولین نبرد گدار آیزن در ۲۵ فوریه، وقتی که روهیریم توسط نیروهای سارومان قافلگیر شدند، گریم‌بولد عقب‌نشینی به گدار را رهبری کرد. سپس او فرماندهی مدافعان در طرف غربی گدار را برعهده گرفت، در حالی که تئودرد در یک جزیره کوچک در وسط نهر مشغول جنگیدن بود. در آن هنگام سواران دونلندی و گرگ سواران، همراه دو گردان اوروک-هی، از سمت شرق به روهیریم هجوم آوردند.

یک گروه از تبرزین‌داران دشمن به جایگاه تئودرد حمله کردند. گریم‌بولد هم تحت هجوم دشمن بود، اما او تئودرد را دید که دچار دردسر شده و به یاری‌اش شتافت. اما زمانی که رسید تئودرد به خاک افتاده بود، او قاتل فرزند شاه را هلاک کرد و به محافظت از پیکر تئودرد پرداخت. سپس الف‌هلم همراه قوای کمکی از ادوراس رسید، و نیروهای سارومان با دیدن او پا به فرار گذاشتند. الف‌هلم و گریم‌بولد آخرین تبرزین‌دارها را کشتند و بدین ترتیب اولین نبرد گدار آیزن پایان یافت. با این اقدام گریم‌بولد و الف‌هلم در گدار آیزن، سارومان نتوانست به سرعت نقشه‌ی حمله‌اش را عملی کند. اگر این تاخیر در کارش بوجود نمی‌آمد، احتمال فتح روهان توسط او، بسیار بیشتر می‌شد.

بعد از مرگ تئودرد، ارکن‌برند، ارباب فولد غربی فرماندهی مدافعان غربی روهان را برعهده گرفت. او رفت تا نیروهای پراکنده شده‌اش را بسیج کند، و گریم‌بولد را بعنوان فرمانده‌ی نیروهای روهان در رودخانه‌ی آیزن رها کرد. الف‌هلم نیز در فرماندهی نیروهای ادوراس باقی ماند. گریم‌بولد و الف‌هلم در مورد استراتژی بعدي‌شان توافق نداشتند. الف‌هلم معتقد بود گدار آیزن دیگر از اهمیت استراتژی برایشان برخوردار نیست. اما گریم‌بولد تصمیم داشت مانند سنت دیرینه‌ی روهیریم، از گدار آیزن محافظت کند، زیرا می‌ترسید در صورت ترک گدار، نیروهای سارومان از رودخانه عبور کرده و از پشت به آنان حمله کنند. آن‌ها تصمیم گرفتند در حالی که الف‌هلم نیروهایش را در شرق رودخانه مستقر می کند، گریم‌بولد برای محافظت از گدار باقی بماند.

در ظهر روز ۲ مارس گریم‌بولد و افرادش مورد حمله گروهی از قدرترین جنگجویان سارومان قرار گرفتند. تعداد روهیریم بسیار زیاد بود، با این حال هنگام غروب آفتاب آنان مجبور شدند به شرق رودخانه عقب‌نشینی کنند. بسیاری از مردان گریم‌بولد کشته شدند، اما آن‌ها صدمه سنگین‌تری به اورک‌ها زدند. او تصمیم داشت تا جایی که ممکن است گدار آیزن را رها نکند. در نیمه‌شب، پیش قراولان سپاه سارومان از گدار گذشتند و اردوگاه گریم‌بولد را محاصره کردند. افراد گریم‌بولد با سپر‌هایشان دیواری شکل دادند و نیروهای سارومان از نفوذ به آن باز ماندند. اما طولی نکشید که روهیریم در تله دشمن گرفتار شدند و گریم‌بولد تصمیم گرفت گدار را رها کند، و با باقیمانده‌ی افرادش در مکانی دیگر به محافظت از فولد غربی بپردازد. از این رو گریم‌بولد نیمی از گروه سوارانش را به رهبری دون‌هره به خارج از دیوار فرستاد تا به نیروهای سارومان حمله کنند و دیگران از سردرگمی دشمن استفاده کرده و عقب نشینی کنند.

گندالف در ۳ مارس رسید و از گریم‌بولد خواست تا همراه نیروهایش به سمت جنوب برود و به اربابش، ارکن‌برند بپیوندد. در سپیده‌دم روز بعد ارکن‌برند و گندالف، همراه هزار نفر از نیروهای فولد غربی، به شکستن محاصره‌ی گودی‌هلم کمک کردند.

هنگامی که روهیریم برای نبرد علیه نیروهای موردور به گاندور تاختند، او رهبری بسیج مارک غربی را بجای ارکن‌برند، که در روهان مانده بود، بر عهده گرفت. هنگامی که روهیریم به میدان نبرد می تاختند، گریم‌بولد گروهش را در جناح چپ سپاه رهبری می کرد. گریم‌بولد در آن نبرد کشته شد، و او را همراه دیگر کشته‌های روهان و گاندور، در پشته‌های ماندبورگ، خارج از میناس تیریت دفن کردند.

منابع