ووزها

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
درواداین
قلمروهابیشه دروآدان
زبان‌هازبان دروآدان
قد متوسطکوتاه
رنگ موتیره
خصوصیاتسنگ کاران متبهری بودند، قدرتهایی مرموز و چشمان براق سرخرنگی داشتند.
طول عمرکوتاهتر از اکثر انسان‌ها
اعضاغان-بوری-غان

ووزها (به زبان انگلیسی: Woses) نامی بود که روهیریم در اصل برای درواداین بکار می‌بردند. آنان نژادی از انسان‌ها بودند که در اواخر دوران سوم در بیشه دورآدان می‌زیستند. آنها را یکی از کم جمعیت ترین و مرموزترین نژادهای سرزمین میانه می‌دانند.

تاریخچه

دوران اول

درواداین بخشی از اداین بودند که هیلدورین را به قصد غرب ترک گفتند. انسان‌ها آنان را چپاول و آزار و اذیت می‌کردند به همین دلیل تبدیل به مردمی مرموز و عجیب شدند. آنان در غرب سرگردان شده و به دنبال مکانی بودند که بتوانند در آنجا مخفی شده و زندگی آرامی را داشته باشند.

مورخان گاندور اعتقاد داشتند که آنان از سرزمین‌های جنوبی موردور، شاید خاند آمده باشند و پیش از رسیدن به سواحل هارادوایت راه خود را به سمت ایتیلین در شمال تغییر داده و سرانجام جزو اولین کسانی بوده‌اند که از آندوین گذشته‌اند (شاید نزدیک کایر آندروس). سپس در دره‌های شمالی و سرزمین‌های جنگلی کوهستان سفید سکنی گزیده‌اند.

آنها با اجداد هالادین درآمیخته و زندگی دوستانه‌ای را شروع کردند. زمانیکه اعضای اصلی این نژاد شروع به مهاجرت نمودند، برخی از دوراداین‌ها نیز با آنان همراه شده و وارد بلریاند شدند.

بقیه نیز در کوهستان ماندند هر چند انسان‌هایی که بعدها به این منطقه آمدند و معروف به انسان‌های تاریکی بودند، آنان را آزار و اذیت می‌کردند و اغلب به جای شکار خود مورد استفاده قرار می‌دادند و موجبات انقراض نسل آنها را فراهم آوردند. در نتیجه آنها به بیشه‌های آنورین گریخته، از دماغه آندراست پایین رفته و وارد درووایت یائور شدند.

گروه‌هایی از درواداین که باقی مانده بودند پرجمعیت گشته اما زندگی وحشیانه و بدوی را پیش رو گرفتند و در مرداب‌های بین دهانه‌های گواتلو و آیزن به زندگی خود ادامه دادند.

درواداین‌های بلریاند نیز در بیشه بره‌تیل در کنار هالادین خاندان دوم انسان‌ها در دوران اول باقی ماندند و زندگی صلح آمیزی را پیش رو گرفتند.

دوران دوم

بعدها، تعدادی از درواداین‌ها در نومه‌نور حاضر گشتند، اما پیش از نابودی یا مردند و یا جزیره را ترک گفتند.

آن دسته از دوراداین که بین گواتلو و آیزن زندگی می‌کردند از جمعیتشان کاسته شد و تنها تبدیل به قبیله‌های ماهیگیر و شکارچی پرندگان شدند. آنان شروع به ترساندن نومه‌نوریان کردند و زمانیکه اشغال سواحل به دست نومه‌نوریان آغاز شد، ووزها به سمت کوهستان دماغه آندراست حرکت کرده و خود را از گزند نومه‌نوریان نجات دادند.

در اواخر دوران سوم آنها هنوز هم در بیشه دروآدان در کوهستان سفید و دماعه طولانی آندراست در غرب گاندور زندگی می‌کردند. منطقه شمال آندراست هنوز هم به اسم درووایت یائور یا "سرزمین باستانی دروگ" شناخته می‌شد.

اگرچه درواداین‌ها خود را به طور کل از اتفاقات و مصیبت‌های سرزمین میانه دور نگه داشته بودند، اما انسان‌های کاملاً خوش قلبی بودند. مهمترین کمک آنان به مردمان آزاد نشان دادن راه خروج از بیشه دروآدان به سواران روهیریم بود. بدون کمک آنها، جنگجویان روهیریمی ممکن بود خیلی دیر به نبرد دشت‌های پله‌نور برسند و به دست اورک‌هایی که در بیشه منتظر آنان بودند به خاک و خون کشیده شوند. سپس ووزها با استفاده از تیرهای زهرآگین توانستند نیروهای اورکی را که به دنبال روهیریم بودند از پای در آورند.

به غیر از این مورد سهم آنان در تاریخچه سرزمین میانه اندک است. حتی پس از نبرد حلقه، زمانیکه پادشاه اله‌سار به درواداین اجازه داد تا بیشه دروآدان برای همیشه مال آنها باشد، آنان هیچگاه چهره‌های خود را نشان ندادند، نه به هیچیک از متحدینشان و نه به کاروان‌های تجاری که بین آنان و گاندور در حرکت بودند.

از فعالیت و حضور آنان در دوران چهارم هیچ سندی در دست نیست، اما مطمئناً آنان دیگر با مردمان آزاد دیگر هیچ رابطه‌ای نداشتند. به زندگی مرموز و انزواطلبانه خود در بیشه دروآدان ادامه دادند تا اینکه در تاریخ ناپدید شدند و به افسانه‌ها پیوستند.

خصوصیات

ووزها از نظر ظاهری، موجوداتی کوتاه قامت، جثه‌ای چاق و خپل بودند که به احتمال زیاد به اجداد باستانی شان در روهان باستان شباهت داشته‌اند. آنان بدنی بدشکل و چشمانی فرورفته و گودافتاده داشتند که زمانیکه عصبانی می‌شدند به رنگ قرمز در می‌آمد. الف‌ها از آنان به عنوان موجوداتی "زشت و دوست نداشتنی" یاد می‌کنند و مشخص است که آنان هر چند موجوداتی شرور نبوده‌اند اما از نظر ظاهر موجوداتی زشت و کریه بوده‌اند.

اسامی

  • دروگو : نامی که خود درواداین‌ها به خود می‌دادند. دروگو در اصل از ریشه سینداری "درو" می‌آید.
  • درو/دروین : شکل ساده سینداری برای واژه دروگو.
  • دروآت : شکل اولیه جمع درواداین به زبان سینداری. این کلمه در دوران اول زمانیکه الف‌ها فهمیدند آنان دشمن اورک‌ها هستند اصلاح شد.
  • دروآدان/درواداین : به معنای "مردمان درو". این نام به احتمال زیاد از بیشه دروآدان گرفته شده‌است.
  • مردمان دروگ : به ندرت از این واژه استفاده می‌شد.
  • روگ/روگین : در زبان روهیریک به مردمان درواداین گفته می‌شد. در متون تالکین این کلمه همان ووز(ها) است.
  • ووز/ووزها : کلمه‌ای که از زبان انگلیسی کهن گرفته شده‌است و هم معنای واژه روهیریکی "روگ" است. به احتمال زیاد خوانندگان متون تالکین بیشتر از این واژه استفاده می‌کرده‌اند.
  • رو/روآتانی : معادل کوئنیایی دروگو.

منابع

«Woses». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۰.