هیتلوم

(تغییرمسیر از هیت‌لوم)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
هیتلوم
اطلاعات سیاسی
وجه تسمیه"سایه مه"
نوع حکومتسلطنتی
اطلاعات اجتماعی
پایتختباراد اِیتل
زبان‌هاکوئنیایی / سینداری
مکانشمال غربی بلریاند
جمعیتنولدور
اطلاعات تاریخی
ایجاد شده توسط۱۴۹۷ سال‌های درختان
تاریخ نابودی۴۷۲ دوران اول

هیتلوم (به زبان انگلیسی: Hithlum) منطقه ای در شمال بلریاند و در نزدیکی هلکاراکسه می باشد.

هیتلوم بوسیله سلسله جبال ارد وترین به طور کامل از بلریاند جدا شده و به خاطر مه‌های دریایی که زمانی در آنجا تشکیل می شد اینگونه نامگذاری شده شد.

این منطقه شامل دو منطقه کوچکتر نیز است، میتریم که پادشاهان بلندمرتبه نولدور تالارهایشان را در آنجا ساخته بودند و دور-لومین که بعدها مأمن و سکونتگاه خاندان هادور گشت.

ارد وترین یا "کوهستان سایه" دیواره های جنوبی و غربی این منطقه را تشکیل می دهد و تنها یک گذرگاه از آن عبور می کند؛ که البته به نوعی سد دفاعی طبیعی برای ساکنین این منطقه نیز به شمار می آمد. دیواره شرقی توسط ارد لومین یا "کوهستان طنین‌انداز" تشکیل شده بود که از شمال به سمت هلکاراکسه منحرف می شد.

سرزمین لاموت در شرق ارد وترین قرار داشت و جزو بلریاند یا هیتلوم به حساب تمی آید. سرزمین نوراست از طریق بخش جنوبی ارد لومین از هیتلوم جدا می شود. معمولا نوراست را جزو هیتلوم می دانند، اما آب و هوای آن مشابه بلریاند است.

هیتلوم اکثراً سرد و بارانی بود اما بسیار حاصلخیز نیز بود. قوم نولدور در اینجا و در مصب درنگیست نزول کرد و برای اولین بار در سواحل دریاچه میتریم اردوگاه زد.

بعدها در دوران اول، این سرزمین به طور مکرر از سوی مورگوت مورد حمله قرار گرفت و در نهایت در نبرد نیرنائت آرنوئدیاد از دست رفت. هادوریان پراکنده، کشته و یا به بردگی گرفته شدند، الف‌های نولدور نیز در معادن مورگوت به بردگی گرفته شدند و مورگوت ایسترلینگ‌ها را در اینجا به دام انداخت.

هیتلوم در نبرد خشم به طور کامل نابود گشت.


وجه تسمیه

واژه هیتلوم، معادل سینداری شمالی کلمه "سایه مه" می باشد. معادل کوئنیایی و سینداری آن به ترتیب هیسیلومه (Hisilómë) و هیتلاو (Hithlaw) یا هیتلو (Hithlû) می باشد.هیتلوم
آنگباند هلکاراکسه
لاموت
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
لاموت
دوریات نارگوتروند نوراست


«Hithlum». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۸ آذر ۱۳۸۹.