هلم

از دانشنامه والیمار
Helm.jpg
هلم
روهیریم
زندگی‌نامه
زادروز۲۶۹۱ د.س.
سلطنت۱۸ سال
مرگ۲۷۵۹ د.س.
سن۶۸ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینگرام
خواهر و برادرهایلد
فرزندانهالث و هاما

هلم پتک مشت<ref>هلم به معنای "محافظ" است.</ref> (به زبان انگلیسی: Helm Hammerhand) نهمین و آخرین پادشاه از نسل اول شاهان روهان بود. او بعد از مرگ پدرش گرام، در شرایطی بحرانی به حکومت رسید. پدر او سالیان درازی در برابر دونلندی‌ها که دژ آیزنگارد را تصرف کرده بودند جنگید. در دوران حکومت او مردی بنام فرکا _ که یک دونلندی با رگه‌ای از روهیریم بود_ زندگی می‌کرد. فرکا مالک سرزمین‌های آن سوی رودخانه آدورن، مرز روهان، بود و ادعا می‌کرد که از نسل شاه فری‌واین از روهان هست. فرکا تصمیم داشت دختر هلم را به همسری پسرش،ولف در آورد. از این رو با بسیاری از افرادش به ادوراس تاخت تا با تهدید هلم را مجبور به پذیرفتن خواسته‌هایش بکند، اما هلم با او درگیر شد، و با یک ضربه‌ی مشت او را کشت.

نیروهای فرکا که بسیار خشمگین شده بودند ادوراس را ترک کردند و با گروهی عظیم از دونلندی‌ها بازگشتند. آنها تحت فرمان ولف روهان را اشغال کردند، اما هلم، شاخ آواز را پس گرفت و آنها مدتی طولانی را در گودی هلم که محاصره شده بود گذراندند.

در شاخِ آواز یک شیپور جنگی بزرگ بود، که هر بار در آن دمیده میشد، هلم صف‌های دونلندی‌ها را در هم می‌شکست و تعداد زیادی از آنان را به هلاکت می‌رساند. او بسیاری از آنها را با دستان خالی می‌کشت که باعث شد این باور میان دونلندی‌ها بوجود آید که شبح هلم همچنان در روهان است و از شاخِ آواز مراقبت می‌کنه. اما در پایان جنگ هلم و پسرانش، هالث و هاما، همگی کشته شدند. یکبار که او به جنگ رفته بود، پیکرش یخ زده در میان برف، در حالی که چشمانش باز و آماده‌ی نبرد بود، پیدا شد.

بعد از درگذشت هلم، پسر ِ خواهرش، فری‌لاو، به حکومت رسید، کسی که نهایتا دونلندی‌ها را شکست داد.

جستار‌های وابسته


پانویس

<references/>‎سلف:
گرام
نهمین پادشاه روهان
از ۲۷۴۱ تا ۲۷۵۹ دوران سوم
جانشین:
فری‌لاو