هالت

از دانشنامه والیمار
نام ِ هالت به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی هالت (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
هالت
زندگی‌نامه
خانداناداین، هالادین
القابفرمانده هالادین
تاریخ و محل تولد۳۴۱ د.ا، تارگه‌لیون
قلمروتارگه‌لیون
مرگ۴۲۰ د.ا
سن در هنگام مرگ۷۹ سال
والدینهالداد
مشخصات ظاهری
جنسیتزن
رنگ موتیره

هالت (به زبان انگلیسی: Haleth) دختر هالداد و خواهر دوقلوی هالدار بود. در آن زمان او رهبر هالادین یکی از سه خاندان اداین شد.

تاریخچه

در سال ۳۷۵ دوران اول، هالادین از کوهستان آبی گذشته و به عنوان دومین گروه از انسان‌ها وارد بلریاند شدند. آنان در تارگه‌لیون، قلمرو کارانتیر ارباب الف‌ها ساکن شدند. اگرچه آنها در زمین‌های کارانتیر زندگی می‌کردند، اما سوگند اتحاد با وی را نخورده و انسان‌هایی آزاد باقی ماندند. بعد از اینکه پدر و برادر دوقلویش در نبرد با اورک‌ها کشته شدند، هالت فرمانده هالادین گشت. وی مردمش را به مدت هفت روز زنده نگه داشت در حالیکه اورک‌ها آنان را محاصره کرده بودند، تا اینکه کارانتیر سرانجام از راه رسید و اورک‌ها را تارومار کرد. کارانتیر که از رشادت و شجاعت هالت شگفت زده شده بود، بخشی از سرزمینش را به هالت پیشنهاد داد تا به عنوان رعیت تحت محافظت وی و سربازانش باشند. با این وجود، هالت به دلیل غروری که داشت پیشنهاد وی را نپذیرفت.

به جای آن هالت و مردمش در بیشه بره‌تیل که مکانی نسبتاً امن بود و در قلمرو پادشاه فینرود قرار داشت ساکن شدند. در مقابل محافظت از گذرگاه رودخانه تیگلین، پادشاه فینرود به هالادین اجازه داد تا آزاد باقی بمانند. سالها بعد، زمانی که هالت از دنیا رفت، مردم وی بنای یادبودی را به افتخار وی برافراشتند و آن را هائود-ان-آرون نامیدند. درحالیکه پدر وی به عنوان رئیس خاندان انتخاب شده بود، هالادین تصمیم گرفتند از نوادگان هالداد برای خود حاکمی برگزینند. به دلیل اینکه هالت ازدواج نکرده بود و فرزندی نداشت، پسر برادر وی هالدان به عنوان فرمانده هالادین انتخاب شد.

هالادین در دوران اول در بیشه بره‌تیل باقی ماندند و در آن زمان به عنوان خاندان هالت مشهور گشتند.


ریشه یابی نام

نام هالت دارای معنای مشخصی نیست. در زبان هالادین، "هال" به معنای "رئیس" یا "محافظ" بود.در زبان سینداری پسوند "eth-" پسوند مؤنث ساز است.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
هالداد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
هالت
 
 
 
هالدار
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
هالدان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
هالمیر


سلف:
هالداد
دومین فرمانده هالادین
۳۷۵ د.ا - ۴۲۰ د.ا
جانشین:
هالدان