نیه‌نور

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
نیه‌نور نینیل
زندگی‌نامه
خانداناداین ، خاندان هادور
القابشاهزاده دور-لومین
تاریخ و محل تولد۴۷۳ دوران اول، دور-لومین
قلمرودور-لومین ، بره‌تیل
مرگ۴۹۹ دوران اول، کابد-ان-آراس (خودکشی)
سن در هنگام مرگ۲۶ سال
والدینهورین تالیون و مورون
همسرتورین تورامبار
مشخصات ظاهری
جنسیتزن
رنگ موطلایی

نیه‌نور (به زبان انگلیسی: Nienor) که با نام نینیل ("Niniel") ("بانوی گریان") نیز صدا زده می‌شد، فرزند سوم هورین و مورون و خواهر تورین تورامبار و اورون لالایت بود. پدر وی دشمن بزرگ مورگوت بود و از سوی ارباب تاریکی مورد نفرین قرار گرفته بود. این نفرین بر سرنوشت فرزندان وی نیز سایه انداخت و منجر به تراژدی‌های بزرگی در دوران اول گشت.

تاریخچه

نیه‌نور در دوران نبرد نیرنائت آرنوئدیاد در هیتلوم به دنیا آمد، زمانیکه پدرش توسط خادمان مورگوت به بند کشیده شد. پس از نبرد، ایسترلینگ‌ها در سرزمین پدری وی ساکن شده و ظلم‌های فراوانی بر خاندان هادور وارد آوردند. مورون که از جان پسرش بیمناک بود، وی را برای در امان ماندن جانش به سمت پادشاهی دوریات گسیل داشت. در نتیجه، تورین هیچگاه خواهرش را ندید.

نیه‌نور به مدت ۲۰ سال همراه با مادرش در هیتلوم ماند پیش از اینکه به همراه مادرش به امید یافتن برادرش تورین به دوریات بروند. تورین دوریات را ترک گفته بود، اما نیه‌نور و مادرش شایعاتی را شینده بودند که مورمه‌گیل فرمانده مرموز نظامیان نارگوتروند همان تورین است. بنابراین مادر و خواهر همراه با گروهی از الف‌ها عازم سفر شدند. متأسفانه، گلارونگ اژدها به تازگی شهر را نابود کرده بود و متوجه حضور آنها شد. گلارونگ با استفاده از آتشش آب رودخانه ناروگ را بخار کرد و مانع دیدن آنها شد. اسب‌های گروه رم کرده و باعث جدایی نیه‌نور از گروه شدند. در آن لحظه گلارونگ با استفاده از افسونش نیه‌نور را به فراموشی کامل فرو برد.

سرانجام، نیه‌نور افسون شده توسط مابلونگ که سعی داشت او را به دوریات بازگرداند پیدا شد، اما از سوی اورک‌هایی که سعی داشتند از رودخانه تائگلین عبور کنند مورد حمله قرار گرفتند. نیه‌نور که سراسر ترس و وحشت شده بود، لباس‌هایش را پاره کرده و با تنی برهنه به داخل بیشه فرار کرد تا اینکه از پا افتاد.

در اینجا بود که برادرش تورین وی را عریان و هراسان بر سر مزار فیندویلاس بانوی الفی که عاشقش بود پیدا کرد. به این خاطر که نیه‌نور هویت تورین را به خاطر نمی‌آورد و تورین هم خبر نداشت که خواهرش زنده‌است، او را نینیل نامید به معنای "بانوی گریان" و او را به محلی امن در بیشه بره‌تیل منتقل کرد.

مردمان بره‌تیل مدتی بعد به اردوگاه افل براندیر بازگشتند. زمانیکه نیه‌نور در بیماری به سر می‌برد، براندیر به او تمایل پیدا کرده و در خفا عاشقش شد. اما نینیل تورین را بیشتر دوست می‌داشت و پس از سه سال آن دو ازدواج کردند. تا بهار سال بعد، او تقریباً در چند ماهی بود که باردار شده بود.

از این به بعد بود که شایعاتی در مورد نزدیکی گلارونگ که برای کشتن تورین می‌آمد به گوش وی رسید. متأسفانه، تورین حتی پس از کشتن هیولا با خون او مسموم شد و دچار ضعف شدیدی شد. در این لحظه، نینیل که نگران سلامتی همسرش بود، به آن محل رسید و اینگونه گمان کرد که شوهرش از دنیا رفته‌است. با مرگ گلارونگ افسون نیز از نیه‌نور برداشته شد. او فهمید که با برادر خودش ازدواج کرده‌است و حتی بچه ی او را نیز در شکم دارد. به همین دلیل از شدت فشار خودش را در دره‌ای به نام کابد-ان-آراس انداخت و از بین رفت. البته هیچ داستانی در مورد زنده بودن یا کشته شدن نیه‌نور پس از افتادن درون دره وجود ندارد. زمانیکه تورین از خواب بیدار شد و قوتش را به دست آورد، براندیر سرنوشت نیه‌نور را برای تورین نقل کرد، اما او باور نکرد و از شدت عصبانیت براندیر را به قتل رساند. در این هنگام مابلونگ از دوریات رسید و گفته‌های براندیر را تصدیق کرد. تورین که به خاطر کرده اش به شدت اندوهگین شده بود، توسط شمشیرش گورتانگ خودکشی کرد و از دنیا رفت.

تراژدی عشق تورین و نیه‌نور و خودکشی آنها اینگونه به نظر می‌رسد که به طور مستقیم تحت تأثیر نفرین مورگوت قرار گرفته‌است.

شجره نامه

 
 
بره‌گولاس
 
 
 
هالمیر
 
هادور لوریندول
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بله‌گوند
 
باراگوند
 
گالدور از دور-لومین
 
هارت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مورون
 
هورین تالیون
 
هور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تورین تورامبار
 
اورون لالایت
 
نیه‌نور نینیل