بندرگاه خاکستری

(تغییرمسیر از میتلوند)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
بندرگاه خاکستری
مشخصات ظاهری
نوعبندرگاه
مکانشمال غربی سرزمین میانه در لیندون
ساکنینالف‌های نولدور و سیندار
مشخصات کلی
دیگر نام‌هامیت‌لوند
اتفاقاتالف‌ها از این محل به والینور سفر می‌کردند.

بندرگاه خاکستری که به میت‌لوند نیز معروف است، شهری ساحلی در کنار خلیج لون در شمال غربی سرزمین میانه بود.

تاریخچه

این بندرگاه در دوران دوم توسط الف‌های لیندون ساخته شد، و بعد از آن توسط الف‌های دیگر اقوام (چه نولدور، سیندار و چه الف‌های سیلوان) برای عزیمت به والینور استفاده می‌شد. کیردان ارباب بندرگاه‌ها بود، اما در سراسر دوران دوم گیل-گالاد، پادشاه بلندمرتبه نولدور به تمام سرزمین لیندون از جمله بندرگاه خاکستری حکم می‌راند.

همانطور که در یاران حلقه ذکر شده‌است، کیردان گالدور از بندرگاه را برای مأموریتی و به عنوان نماینده خودش به ریوندل فرستاد تا در شورای الروند شرکت کند.

پس از شکست سائورون و تاج گذاری آراگورن السار، گندالف، الروند و گالادریل سرزمین میانه را از طریق بندرگاه خاکستری به قصد والینور ترک گفتند. همراه آنها بیلبو بگینز و فرودو بگینز نیز بودند که به خاطر افتخار حامل حلقه اجازه داشتند از جاده مستقیم عبور کنند. سالها بعد، خانواده فایربایرن در داستان‌های خود نقل می‌کردند که سم‌وایز گمجی نیز به دلیل اینکه برای برهه‌ای هر چند کوتاه حامل حلقه بوده، این اجازه را پیدا کرده‌است که از طریق بندرگاه خاکستری به سمت غرب سفر کند.

مشخص نیست که بندرگاه خاکستری در دوران چهارم تا چه مدت باقی مانده‌است، زیرا تعداد الف‌ها به دلیل آمدن "دوران انسان‌ها" رو به نزول گذاشت. به نظر می‌رسد کیردان تا زمانی که آخرین کشتی از الف‌ها سرزمین میانه را به سمت سرزمین خجسته ترک گفت، در آنجا باقی مانده بود.


وجه تسمیه

"میت‌لوند" در زبان سینداری به معنای "بندرگاه خاکستری" است. (از ''mith'' به معنای "خاکستری" و ''lond'' به معنای "بندرگاه، لنگرگاه")


«Grey Havens». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۸۹.