مورون

از دانشنامه والیمار
نام ِ مورون به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی مورون (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
مورون الِدون
زندگی‌نامه
خاندانخاندان بئور
دیگر نام‌هاالدون ("درخشش الفی")
القاببانوی دور-لومین
تاریخ و محل تولد۴۴۳ د.ا، لادروس
قلمرولادروس
مرگ۵۰۰ د.ا، کابد نائرآمارت
سن در هنگام مرگ۵۷ سال
والدینباراگوند
همسرهورین
فرزندانتورین تورامبار، اورون لالایت، نیه‌نور نینیل
مشخصات ظاهری
جنسیتزن
رنگ موتیره

مورون (به زبان انگلیسی: Morwen) دختر باراگوند از خاندان بئور می‌باشد که با هورین از خاندان ماراخ ازدواج نمود. وی مادر تورین تورامبار، نیه‌نور نینیل و اورون لالایت است.

مورون قامتی بلند، موهایی تیره و چهره‌ای زیبا داشت که به همین دلیل مردم وی را الدون صدا می‌زدند به معنای زیبایی الفی و در آن زمان بسیار مغرور و سرسخت و کم سخن می‌گفت. خصوصیاتی که پسرش تورین نیز منتقل کرد.


تاریخچه

مورون با هورین از خاندان ماراخ ازدواج کرد. نتیجه ازدواج آنها یک پسر و دو دختر بود.

پس از نبرد نیرنائت آرنوئدیاد و دستگیری هورین از سوی مورگوت، مورون در مقابل اربابان ایسترلینگی که صاحب زمین‌های هورین شده بودند مقاومت کرد. وی تورین را به سمت دوریات و نزد پادشاه تینگول گسیل داشت تا در آنجا در امان باشد. با این وجود هیچ یک از ایسترلینگی‌ها جرأت تصاحب خانه مورون را نداشتند زیرا فکر می‌کردند که مورون جادوگر بوده و با الف‌ها هم پیمان است، هر چند وی هیچ قدرتی نداشت. بعد از خطرهای متعددی که از سر گذراند، برای جستجوی تورین به سمت دوریات سفر کرد. نیه‌نور بر خلاف دستور مادرش وی را دنبال کرد، ولی از سوی تینگول پذیرفته شد.

مورون پس از اینکه فرزندش را در دوریات نیافت نگران شد و پس از مدتی اقامت در آنجا به همراه مابلونگ برای جستجوی تورین آماده شد. نیه‌نور برای بار دوم بر خلاف خواست مادرش وی را دنبال کرد. زمانیکه آنان در حال جستجوی تورین در جنگل بودند، گلارونگ اژدها در مقابل آنها ظاهر شد. اژدها با قدرت افسونگری خود نیه‌نور را طلسم کرد و آنجا را ترک نمود. زمانیکه مابلونگ نیه‌نور را یافت، از ترس به میان درختها دوید و مورون دیگر او را ندید. مورون پس از این اتفاق غم انگیز به دوریات بازگشت.

مورون پس از مرگ تورین و نیه‌نور بار دیگر همسرش هورین را دید. هورین همسرش را بر مزار فرزندانش دید در حالیکه پیر و فرتوت و افسرده شده بود. آنان آخرین کلمات خود را به زبان آوردند و مورون درحالیکه خورشید در حال طلوع بود از دنیا رفت. او را در کنار فرزندانش به خاک سپردند.


شجره نامه

 
 
بره‌گولاس
 
 
 
هادور لوریندول
 
هالمیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بله‌گوند
 
باراگوند
 
گالدور
 
هارت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مورون
 
هورین
 
هور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تورین
 
اورون لالایت
 
نیه‌نور نینیل