منه‌گروت

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
منه‌گروت
مشخصات ظاهری
نوعشهر
مکاندوریات
ساکنینالف‌های سیندار
قلمرو (ها)بلریاند، دوریات
مشخصات کلی
دیگر نام‌ها"شهر هزار غار"، "غارهای منه‌گروت"

منه‌گروت (به زبان انگلیسی: Menegroth) یا "شهر هزار غار"، شهری در سرزمین دوریات جایگاه پادشاه قوم سیندار الوه تینگول و ملکه ملیان در دوران اول بود.

تاریخچه

ملیان همسرش تینگول را ترغیب کرد که شهری زیرزمینی برای محافظت از مردمانش بنا نهد. در دوران سوم بندکشیدن ملکور، تینگول دورف‌های بله‌گوست را مأمور ساخت تا شهر منه‌گروت را احداث کنند. این شهر در دل تپه‌ای سنگی که در کناره رودخانه اسگالدوین واقع بود ساخته شد. تینگول به پاس زحمات دورف‌ها مرواریدی ارزشمند به نام نیمفه‌لوس را در کنار دیگر گنجینه‌ها به آنان اهدا نمود.

در این شهر بود که تینگول توسط دروف‌های صنعتگر نوگرود به قتل رسید. پس از مرگ پادشاه، دیور، نوه تینگول، رهبر نجات یافتگان نبرد بین دورف‌ها و الف‌ها شد.

پسران فئانور پس از آگاهی یافتن از این موضوع که گوهر سیلماریل پس از بازپس گیری از تاج مورگوت در اختیار الف‌های دوریات است، با خشم و حس انتقام جویی به این شهر حمله ور شده و موجبات نابودی دوریات را فراهم آوردند.

توصیف

منه‌گروت شهری بود که به طور کامل زیر زمین قرار داشت و تنها از طریق پلی سنگی که بر فراز رودخانه اسگالدوین ساخته شده بود قابل دسترسی بود. گفته شده‌است که برای روشنایی این شهر از مشعل‌های متعدد استفاده می‌شد و شامل ستون‌های سنگی بود که به شکل درخت در آورده شده بودند.