رود لون

(تغییرمسیر از لون)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
لون
مشخصات ظاهری
نوعرودخانه
مکانغرب اریادور
قلمرو (ها)آرنور، میتلوند
مشخصات کلی

رودخانه لون (به زبان انگلیسی: Lhûn) رودی است که در شمال غربی اریادور جاری بود. این رود نامش را از خلیج لون و کوهستان لون گرفته‌است.

تاریخچه

از دیرباز، این رود به عنوان سدی دفاعی در مقابل دشمنان به کار گرفته می‌شده‌است: ابتدا در مقابل سائورون و بعدها در مقابل پادشاه جادوپیشه.

پس از ساخت حلقه یگانه و سقوط اره‌گیون، سائورون به بخش اعظمی از اریادور حکم می‌راند. گیل-گالاد و الندیل نهایت تلاش خود را می‌کردند که از بندرگاه خاکستری و رود لون محافظت کنند.

در دوران سوم، لون مرز بین میتلوند و آرنور را مشخص می‌کرد. در زمان نبرد با آنگمار، این رود مرز متصرفات و دامنه نفوذ پادشاه جادوپیشه را مشخص می‌ساخت، به طوریکه بسیاری از دون‌اداین توانستند از طریق آن فرار کنند. زمانیکه ائارنیل دوم فرا رسید، توانست معبری را در پشت رود باز کند. با این کار و همراه با شکست سنگین دشمن بخش اعظمی از مستعمرات پادشاه جادوپیشه در رودخانه لون به زیر آب رفت.


مسیر رود

منشأ و مبدأ پیدایش رودخانه لون به دوران اول و حتی پیش از آن باز می‌گردد. اما پس از نبرد خشم، مسیر آن به طور کلی دستخوش تغییر شد. مسیر اصلی و ابتدایی آن هیچگاه در تاریخ ذکر نشده‌است، اما پس از نابودی کوهستان آبی، این رود به خلیج لون سرازیر شد. سرچشمه رود در شمال کوهستان آبی بوده و دارای دو انشعاب بود: لون کوچک و رودی بی نام که سرچشمه آن در امین اویال بود.


ریشه یابی نام

معنای لون دقیقاً مشخص نیست. با توجه به نامه‌های موجود از تالکین ترجمه آن «رودخانه آبی» است. ظاهراً تالکین در اصل معنای واژه "آبی" در زبان نولدورین را در نظر داشته‌است، زیرا واژه "lh" در زبان نولدورین معتبر و قابل قبول است در حالیکه در زبان سینداری اینگونه نیست. به همین دلیل تالکین ریشه یابی نام آن را از بازنویسی کرد که عبارتند از:

  • ا.ر اسلونا (Slōna)، "رود جاری".
  • ا.ر اسلونا (Slōnā)، "سیل مانند، پر از آب" (در دوران فصل ذوب شدن برفها)
  • ا.ر اسلونا (Slounā)، "رودی که آزادانه جریان دارد"
  • ا.ر اسلونو (Slōno)، "عمیق و پر از آب، در اصل به خلیج لون اطلاق می‌شد)
  • تغییر نام به سیر لویین، "رودخانه آبی".
  • ا.ر اسلون (Slōn)، "صدا".
  • در زبان خوزدول، سالون یا سولون، "آبشار، رودی که به آرامی جاری می‌شود."