عقاب‌ها

از دانشنامه والیمار

عقاب ها (به زبان انگلیسی: Eagle) پرندگان قدرتمندی بودند که در سرزمین میانه زندگی می‌کردند و دارای خرد و قدرت تکلم بودند. عقابها که در جاهایی به آنها عقاب‌های بزرگ نیز می‌گویند، در آثار مختلف تالکین نظیر سلیماریلیون، هابیت (کتاب) و ارباب حلقه‌ها (کتاب) مشاهده می‌شوند.

ظهور

بین عقابها و عقاب‌های بزرگ تفاوت وجود دارد. عقاب‌ها اغلب موجوداتی وحشی و ستمگر هستند در حالیکه نژاد باستانی آنها که در کوهستان‌های شمالی زندگی می‌کردند و در عین حال بزرگترین آنها نیز بودند، پرندگانی مغرور، قدرتمند و نجیب بودند.


دوران اول

همانطور که در سیلماریلیون می‌خوانیم، عقابها در ابتدا در اختیار مانوه، ارباب آسمانها و فرمانروای والارها بودند. گفته شده‌است که «ارواح به صورت شاهین‌ها و عقاب‌هایی» اخبار را از سرزمین میانه به دالان‌های او در تانیکوئتیل، بلندترین کوهستان در والینور می‌آوردند.

اولین ظهور آنها آنچنانکه در متن اصلی گفته شد، به این صورت بوده‌است که عقاب‌ها توسط مانوه به سرزمین میانه فرستاده شدند. او به آنها دستور داد که در کوهستان‌های شمال سرزمین بلریاند زندگی کنند و و مراقب مورگوت باشند. عقابها بوسیله توروندور که در کوهستان‌های کوهستان احاطه‌کننده در غرب دورتونیون بود رهبری می‌شدند.

زمانیکه شهر پنهان گوندولین توسط تورگون بین کوهستان احاطه‌کننده ساخته شد، عقاب‌های توروندور متحدین آنها شدند، و خبرهای مختلفی را از مرزها برای آنان می‌آوردند. به خاطر حمایت آنها، اورکهای مورگوت حتی نمی‌توانستند به نزدیکی کوهستان وارد شوند. با آمدن تور مراقبت عقاب‌ها دو برابر شد، و باعث شد که شهر گوندولین برای مدت‌های طولانی ناشناخته باقی بماند. هنگامی که سرانجام شهر توسط اورک‌ها تسخیر شد، عقاب‌ها از آوارگان حمایت می‌کردند و باعث شدند که اورک‌ها به عقب رانده شوند.

عقابها در نبرد خشم که در اواخر دوران اول اتفاق افتاد و باعث شد مورگوت شکست بخورد، در خط مقدم والاها، الفها و انسان‌ها می‌جنگیدند.در سیلماریلیون گفته شده‌است که پس از ظهور اژدهایان بالدار، «تمام پرندگان بزرگ والینور» تحت فرماندهی توروندور جمع شدند و در جنگی در آسمان بخش اعظمی از اژدهاها را از بین بردند.

دوران دوم

تالکین از عقابها در جزیره نومه‌نور در دوران دوم به کرّات نام می‌برد. او می‌گوید که سه عقاب بودند که از قله منل‌‎تارما یا کوهستان مقدس محافظت می‌کردند. نومه‌نوریان آنها را «شاهدان مانوه» می‌نامیدند و اعتقاد داشتند که «آنان از آمان به اینجا فرستاده شده‌اند تا از کوهستان مقدس و تمام سرزمین‌ها محافظت کنند.»


اقامتگاه دیگری در بالای برج قصر پادشاه در پایتخت آرمنه‌لوس وجود داشت که مأوی یک جفت عقاب بود، تا آنکه روزهای حکمرانی تار-آنکالیمه و آمدن تاریکی به نومه‌نور فرا رسید. علاوه بر این، گفته شده‌است که عقاب‌های بسیاری در تپه‌هایی اطراف سورونتیل در شمال جزیره زندگی می‌کردند، اما گفته نشده‌است که این عقاب‌ها، عقاب‌هایی «بزرگ» بودند یا «معمولی».

هنگامیکه نومه‌نوریان عقاید پیشین خود را کنار گذاشته و به صراحت در مقابل حکم والار سخن گفتند، موجب شدند که طوفانی به شکل عقاب روی دهد که آنرا «عقاب‌های اربابان غرب» نامیدند و از طرف مانوه برای تهدید و تنبیه آنها فرستاده شده بود.


دوران سوم

همانطورکه در کتاب هابیت‌ها گفته شده، مجموعه‌ای از عقاب‌ها در بخش‌های شمالی کوهستان مه زندگی می‌کردند. آنها اکثراً در دامنه‌های شرقی لانه می‌کردند که زیاد هم از گذرگاه فوقانی که به ریوندل منتهی می‌شد دور نبود. همچنین به قسمت‌های پایینی حومه شهر گابلین نیز نزدیک بودند. گفته شده‌است که این عقابها اغلب گابلین‌ها را اذیت می‌کردند و هر آنچه که آنان انجام می‌دادند را متوقف می‌کردند؛ با این حال رابطه آنها فقط با هیزم‌شکنان خوب بود که عقاب‌ها گوسفندهای آنان را می‌بردند.

در بخش‌هایی از این کتاب آمده‌است که این عقاب‌ها، تورین و شرکاء را از دست گابلین‌ها و وارگ‌ها نجات دادند، و در نهایت دورف‌ها را به کاروک رساندند. بعد از آن، آنها تمام حرکات گابلین‌ها را در تمام کوهستان زیر نظر داشته و جاسوسی می‌کردند. تعداد زیادی از عقابها تحت فرماندهی رهبرشان درآمدند و در نبرد پنج ارتش شرکت کردند. تنها با کمک آنها بود که دورف‌ها، الف‌ها و آدمیان توانستند گابلین‌ها را شکست دهند.

در ارباب حلقه‌ها گفته شده‌است که عقابهای کوهستان مه آلود به الف‌های ریوندل و راداگست جادوگر در مراقبت از سرزمین و جمع آوری اطلاعات در مورد اورک‌ها کمک می‌کردند. همچنین گواهیر و تعداد بسیار زیادی از عقاب‌ها که در آخر کتاب ظاهر می‌شوند، نقش پر اهمیتی را دارا هستند. بسیاری از آنها فرودو بگینز و سم‌وایز گمجی را بعد از نابودی حلقه یگانه از کوه سرنوشت نجات دادند.


توروندور (Thorondor)

ارباب عقاب‌ها در دوران اول. طبق سیلماریلیون او «قدرتمندترین پرندگان در تمام اعصار» بوده‌است، با بالهایی به طول ۳۰ فاتوم (۵۴٫۹ متر یا ۱۸۰ پا) و با نوکی طلایی رنگ. نام او به زبان سینداری، زبانی الفی که توسط تالکین ابداع شد، "پادشاه عقاب ها" نام دارد. نام دیگر او به زبان کوئنیایی، زبان دیگر الف‌ها، سورنتار می‌باشد. او رهبری عقاب‌ها را در بخش‌های متعددی از سیلماریلیون بر عهده دارد و دارای نقش پراهمیتی می‌باشد.

او برای اولین بار در داستان به عنوان یاری رسان فینگون شاهزاده الفی نمایان می‌شود تا خویشاوند او یعنی مادروس را از زندان تانگورودریم نجات دهد. پس از داگور براگولاخ، وی بدن فین‌گولفین را از دست قاتلش مورگوت نجات می‌دهد، و زخمی را بر صورت ارباب تاریکی وارد می‌سازد و جسد پادشاه الف‌ها را به سمت کوهستان احاطه‌کننده در شمال گوندولین می‌رساند. جاییکه توسط تورگون دفن شد. مدت کوتاهی بعد از آن، توروندور، هورین و هور را تعقیب کرد و به خادمانش دستور داد تا آنها را گرفته و به گوندولین بازگردانند تا اراده ارباب والایش اولمو را برآورده نماید. او همچنین لوتین و برن زخمی را از دروازه‌های آنگباند که در جستجوی سیلماریل بودند نجات داد و به دوریات باز گرداند.


ارباب عقاب‌ها

درحالیکه در کتاب سیلماریلیون عنوان «ارباب عقاب ها" به توروندور اطلاق می‌شود، در کتاب هابیت‌ها این عنوان ظاهراً معنای دیگری دارد. هیچ عقابی در این کتاب چنین عنوانی ندارد، و القاب "ارباب عقاب ها" و "عقاب‌های بزرگ" جداکننده رهبر از دیگران است. گفته شده‌است که یکبار او در حالیکه مجروح بود توسط گاندالف معالجه شد و به خاطر این خدمت عقاب‌های او به دورف‌ها کمک کردند. پس از شرکت او در نبرد پنج ارتش ، لقب "پادشاه تمام پرندگان" به او اطلاق شد و یک تاج طلایی به سر کرد.

بسیاری از خوانندگان تصور می‌کنند که این گواهیر بود که عقاب‌ها را در این داستان رهبری می‌کند. با این وجود، در ارباب حلقه‌ها:بازگشت شاه (کتاب) گاندالف گفته‌است که گواهیر دو بار او را پیش از نبرد مورانون حمل کرده‌است، در حالیک تعداد صحیح آن سه یا چهار بار بوده‌است اگر گواهیر و ارباب عقاب‌ها یک موجودیت بوده‌اند.


گواهیر (Gwaihir)

عقابی از کوهستان مه که گاندالف را قبل و هنگام نبرد حلقه یاری نمود. نام او به سینداری Windlord یا ارباب بادها می‌باشد. گفته می‌شود که او نواده توروندور بوده و بزرگترین و سریع ترین عقاب سرزمین‌های شمالی تا اواخر دوران سوم می‌باشد. وقتی عقاب‌ها شنیدند که گالوم از میرک‌وود فرار کرده‌است، گواهیر را فرستادند تا خبر را به آیزنگارد برساند؛ زمانیکه گاندالف در بالای برج زندانی بود تعقیبش کرد و سپس او را به ادوراس آورد؛ دفعه بعد او توسط گالادریل، شاهزاده الفی، برای جستجوی گاندالف فرستاده شد؛ او جادوگری را که در جنگ با بالروگ در قله کلبدیل شکست خورده بود پیدا کرد و به لوتلورین آورد. طبق دستورهای گاندالف، گواهیر به سمت رودخانه آندوین رفته و خبرهایی را از یاران حلقه برای او می‌آورد. این عقاب در نبرد مورانون شرکت کرد، و هنگامی که کوه سرنوشت در حال فوران بود، گاندالف را حمل کرد تا فرودو و سام را نجات دهند.

عقاب‌هایی که «گواهیر (Gwaihir)» و «لندرووال (Landroval)» نامیده می‌شوند، (یا در کتاب‌های قدیمی "Gwaewar" و "Lhandroval") در دست نویس جی.آر.آر تالکین یعنی The Silmarilion آورده می‌شوند. در آنجا آنها خادمان توروندور می‌باشند که کمک کردند تا برن و لوتین را از دروازه‌های آنگباند حمل کنند. این اتفاق هزاران سال پیش از نبرد حلقه رخ داد. این متن از کتاب ویرایش شده جدید یعنی Silmarilion که توسط کریستوفر تالکین ویرایش شده بود حذف گردید تا خللی در روند داستانی ارباب حلقه‌ها وارد نشود. او اظهار داشت که قادر به تفسیر نظر و نیت پدرش نیست و نمی‌داند که منظور پدرش از این کار چه بوده‌است.


لندرووال (Landroval)

عقابی که کمک کرد تا فرودو و سام را از کوه سرنوشت حمل کنند، و در ارباب حلقه‌ها گفته می‌شود که او برادر گواهیر و نواده توروندور می‌باشد. نام او در سینداری به معنای «گشاده بال» است.


منلدور (Meneldor)

سومین یار گواهیر و لندرووال در نجات فرودو و سام. نام او در سینداری به معنای «پادشاه آسمان» است و لقب او «جوان و چابک» می‌باشد.

منابع

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Eagle»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۱۵ آگوست ۲۰۱۰).