دورتونیون

از دانشنامه والیمار

دورتونیون (به زبان انگلیسی: Dorthonion) (در زبان سینداری به معنای "سرزمین درختان کاج") که بعدها تائور-نو-فوین، اورود-نا-تون و دلدووات نامیده شد، سرزمینی مرتفع در دوران اول بود که در شمال سرزمین بلریاند و جنوب تپه‌های آرد-گالن (بعدها آنفائوگلیت) واقع شده بود و در مرز قلعه مخوف مورگوت یعنی تانگورودریم قرار داشت.

وسعت این سرزمین از شرق تا غرب برابر 290 کیلومتر بود. شمال این منطقه را تپه‌هایی پوشیده از درختان کاج و صنوبر تشکیل داده بود. مرزهای جنوبی این سرزمین توسط ارد گورگوروت ("کوهستان وحشت") احاطه شده بود که گذرگاه آگلون از شمال تا کناره شرقی آن بین دورتونیون و تپه‌های هیمرینگ قرار داشت. جنوب و غرب این منطقه اکوریات یا "کوهستان احاطه کننده" قرار داشت که پادشاهی مخفی گوندولین را محصور کرده بود. انشعابات فوقانی رودخانه سیریون از دامنه‌های غربی دورتونیون و ارد وترین ("کوهستان سایه") می‌گذشت.

تاریخچه

دورتونیون در ابتدا توسط آنگرود و آئگنور پسران فینارفین اداره می شد، اما بعدها در نبرد داگور براگولاخ توسط مورگوت مورد تاراج قرار گرفت و به تائور-نو-فوین تغییر نام داد که معنای آن عبارت است از : بیشه ای زیر شب یا بیشه ای زیر تاریکی شب.

دامنه های شمالی دورتونیون که به لادروس معروف بود، ملکی بود که از سوی فین‌گولفین به بورومیر از خاندان بئور اهدا شد. در اینجا بود که باراهیر و دسته یاغیان همگی توسط اورک‌هایی که از سوی سائورون اعزام شده بودند در تارن آئه‌لوین کشته شدند. در این نبرد پسر باراهیر برن نجات پیدا کرد. برن تک و تنها در برهوت دورتونیون زندگی می کرد تا اینکه به دوریات رسید و در آنجا لوتین را ملاقات نمود.

این سرزمین به همراه ارد لویین به طور کامل در نبرد خشم در اواخر دوران اول از بین رفت. از قسمت های شمالی آن تنها جزیره تول فوین (جزیره شب) باقی ماند که جزئی از جزایر غربی می باشد.
هیتلوم
آرد گالن
ارد وترین
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
ارد وترین
هیم‌لاد ارد گورگوروت گوندولین