خاندان دورین

از دانشنامه والیمار

خاندان دورین (به زبان انگلیسی: Durin's Folk) ، یا "سیگین-تاراگ"، لانگبردهایی بودند که در خازاد-دوم ساکن بودند. اولین پادشاه آنان دورین فناناپذیر بود. خاندان دورین در دوران دوم و پس از اینکه خانه‌هایشان در نبرد خشم ویران گشت به دورف‌های فایربرد و برودبیم از ارد لویین پیوستند. پادشاهان دورف‌های خاندان دورین ، شش نفر بودند که همگی دورین نام داشتند و تا دورین ششم که توسط بلای جان دورین در سال ۱۹۸۰ به قتل رسید این نام ثابت ماند. بعد از مرگ وی، نام پادشاهی دورین تا چندین سال دیگر استفاده نشد. در دوران چهارم، دورین هفتم نمایان گشت، وی پسر یا نوه تورین سوم بود. او را نواده مستقیم دورین فناناپذیر می‌دانند. دورین هفتم را دورین آخر نیز می‌نامند.

تاریخچه

دورف‌ها معمولاً در هیچ حادثه مهم تاریخی شرکت نداشته‌اند. با این وجود دوستی آنان با الف‌ها نزدیک تر و پایدارتر بوده است؛ دورف‌های موریا رابطه نزدیک خود را با صنف گوایت-ای-میرداین از اره‌گیون حفظ کردند؛ دروازه‌های دورین در موریا برای تسهیل ارتباط بین این دو نژاد و به طور مشترک توسط آنان ساخته شد.

زمانیکه اره‌گیون توسط نیروهای سائورون سقوط کرد، دورف‌ها از پشت سر به آنان حمله ور شدند، با این وجود این کار خیلی دیر انجام شد و نتوانست مانع تسلط سائورون بر کل اریادور شود.

در سال ۱۹۸۰ دوران سوم، بالروگی در اعماق کوهستان مه بیدار شد و پادشاه دورین ششم را به قتل رساند. سال بعد، ناین اول نیز توسط همین موجود کشته شد و دورف‌های خازاد-دوم مجبور به فرار از آن منطقه شدند. از آن پس بود که آن منطقه را موریا نامیدند به معنای "گودال سیاه".

بخش اعظمی از خاندان دورین به کوهستان خاکستری در شمال گریختند، در حالیکه بقیه پادشاه تراین اول را که به اره‌بور پناه برده بود دنبال کردند. وی در سال ۱۹۹۹ دوران سوم پادشاهی خود را در آن منطقه آغاز کرد. برای چند صد سال، دروف‌هایی که پادشاه را دنبال کرده بودند و در اره‌بور زندگی می‌کردند، مشغول به استخراج معادن طلا و جواهر شدند و توانستند با ارزش ترین جواهر تاریخ یعنی آرکنستون را پیدا کنند. زمانیکه تراین در سال ۲۱۹۰ دوران سوم از دنیا رفت، پسر وی تورین اول پادشاه زیرکوه شد. در سال ۲۲۱۰ دوران سوم زمانیکه وی با خبر شد آن دسته از خویشانش که در کوهستان‌های شمال جمع شده‌اند، به چه ثروت و مکنتی رسیده‌اند، اره‌بور را ترک کرده و عازم ارد میترین شد.

به مدت ۳۰۰ سال دورف‌های کوهستان خاکستری به ثروت بساری رسیدند. با این وجود پس از چندین سال، اژدهایان شمال دور دارای قدرت بیشتری شدند؛ جمعیتشان افزایش یافت و جنگی را بر علیه دورف‌ها به راه انداختند و معادن آنان را نابود ساختند. نهایتاً در سال ۲۵۸۹ دوران سوم، پادشاه داین اول در کنار دومین پسر بزرگش فرور، در دروازه‌های تالارش توسط اژدهایان کشته شدند.

یک بار دیگر دورف‌ها از خانه و کاشانه شان گریزان شدند. بسیاری از دورف‌ها ارد میترین را ترک گفتند. برخی جوانترین پسر داین یعنی گرور را دنبال کرده و به تپه‌های آهن رفتند، در حالیکه بسیاری از دروف‌های باقیمانده به همراه برادر پادشاه بورین، ترور را پادشاه جدید خویش دانسته و بار دیگر به اره‌بور رفته و پادشاهی زیرکوه را از نو آغاز کردند.

به مدت ۲۰۰ سال، خاندان دورین به ثروت دوباره دست یافت و با انسان‌هایی که در نزدیکی آنان زندگی می‌کردند رابطه‌ای نزدیک برقرار کردند؛ مردمان دیل قادر بودند تمام دشمنان را از شرق به عقب برانند، تا اینکه در سال ۲۷۷۰ دوران سوم اسماگ اژدها بر سر آنان نازل شد و بدبختی را به ارمغان آورد. مدت کوتاهی پس از ورود وی پادشاهی زیرکوه از بین رفت و اسماگ تالارهای بزرگ آنجا و تمام طلا و جواهراتش را منزلگاه و بستر خویش کرد. بسیاری از دورف‌ها از این مصیبت گریخته و آخر از همه پادشاه ترور و پسرش تراین دوم بوسیله یک تونل مخفی از آنجا فرار کردند. پادشاه تصمیم گرفت همراه با تنی چند از دوستان و خویشان خود در جنوب سرگردان باشد، درحالیکه بخش اعظمی از نجات یافتگان به سمت تپه‌های آهن حرکت کردند.

سرانجام خاندان دورین در دونلند ساکن شدند، و در سال ۲۷۹۰ دوران سوم پادشاه ترور آخرین حلقه از هفت حلقه دورف‌ها را به پسرش داد و همراه با دوست قدیمی اش نار آنجا را ترک گفت. آنان به سمت شمال سفر کرده و با گذر از گذرگاه ردهورن وارد دروزاه شرقی موریا شدند، جاییکه وی با غرور فراوان به فرمانروایی کهن خویش وارد شد. اما در آنجا وی با گابلین‌های موریا روبرو شد، و پادشاه آنها آزوگ سر ترور را از تنش جدا کرد و او را گدا و بیچاره خواند. سر پادشاه دورف‌ها به نار داده شد در حالیکه با خنجر کلمه "آزوگ" بر روی آن حک شده بود. نار نزد تراین بازگشت و همه چیز را به وی گفت. تراین که سراپا خشم و نفرت شده بود، و حال پادشاه دورف‌ها گشته بود، تمام خاندان‌های دورف‌ها را برای جنگ با گابلین‌ها و انتقام از قتل پدرش فرا خواند. بنابراین نبرد دورف‌ها و اورک‌ها آغاز شد که در آن دورف‌ها تمام استحکامات گابلین‌ها در کوهستان مه را یکی پس از دیگری نابود می‌کردند، تا اینکه به دروازه شرقی موریا رسیده و نبرد آزانولبیزار که نبردی پس دهشتناک بود در گرفت. در این نبرد تمام خاندان‌های دورف با یکدیگر متحد شده بودند، اما گابلین‌ها هنوز هم به آهستگی در حال پیروزی بودند، تا اینکه کمک فرا رسید، ناین پسر گرور با نیروهای تازه نفس از تپه‌های آهن به کمک دورف‌ها آمد. این نبرد با پیروزی دورف‌ها به پایان رسید، اما با هزینه‌ای گزاف. ناین توسط آزوگ به قتل رسید، اما پسرش داین با کشتن آزوگ انتقام پدر را گرفت. تراین قصد ورود به خازاد-دوم را داشت، اما دیگر قبایل دورفی خواهان چنین کاری نبودند، زیرا داین به وی هشدار داده بود که هنگام نزدیک شدن به دروازه موریا حضور بالروگ را احساس کرده‌است.

بعد از این نبرد، تراین به کوهستان آبی رفته و قلمرو خود را در آنجا بنا نهاد و از هر کاری که برای افزایش ثروت، قدرت و جمعیتشان می‌توانست انجام دهد دریغ نکرد. اما هنوز هم خشم او پایان نیافته بود - حال او قصد انتقام از گابلین‌ها را داشت و مشتاق تنهاکوه و ثروت بیکرانش و نیز انتقام از اسماگ بود. مدت کوتاهی بعد، وی کوهستان آبی را به همراه پسرش تورین ترک گفت و همراه با گروهی از دورف‌ها به سمت اره‌بور روانه شد. گروه یاران وی بازگشتند، اما او همراه آنان نبود. او توسط ساحر دول گولدور دستگیر شده و مدتی طولانی در سیاهچاله‌های تاریکش زندانی بود. گندالف او را ملاقات کرد و تراین که البته حتی نام وی را نیز به خاطر نمی‌آورد، نقشه و کلید درب مخفی اره‌بور را پیش از مرگش به وی داد.

حال تورین پادشاه دورف‌ها شده بود، و برای مدتی در کوهستان آبی حکمرانی می‌کرد. اما کمی بعد دست سرنوشت و تقدیر باعث شد که در شهر بری با گندالف ملاقاتی داشته باشد. در آنجا گندالف داستان پدرش تراین را برایش تعریف کرد، و تورین نیز تصمیم گرفت سفری به اره‌بور داشته باشد. وی دوازده تن از دورف‌ها را دور خود جمع کرد، که اکثر آنان از خویشانش بودند. در این سفر گندالف و بیلبو بگینز آنان را همراهی می‌کردند. سفر به اره‌بور با مرگ اسماگ با دستان بارد کمانگیر به پایان رسید. گنجینه عظیم اره‌بور که حال متعلق به تورین بود به طور کامل در اختیار او قرار گرفت. الف‌های میرک‌وود و مردمان دیل بخشی از گنجینه را از تورین خواستار شدند، اما تورین از دادن این سهم سرباز زد. سپس او در خصوص این مشکل از پسرعمویش داین از تپه‌های آهن درخواست کمک کرد و او نیز به همراه پانصد مبارز دورفی به کمک وی آمد. اما هنگامیکه گابلین‌ها فرا رسیدند، دورف‌ها با الف‌ها و انسان‌ها متحد شدند و نبرد پنج ارتش در گرفت. با مرگ تورین و دو خواهرزاده اش، فیلی و کیلی، پادشاهی زیرکوه به داین منتقل شد.

در دوران چهارم، دورین هفتم پادشاهی خازاد-دوم را از نو احیاء کرد.


نسل خاندان دورین