الوه

(تغییرمسیر از تین‌گول)
از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
الوه تینگول
سیندا
زندگی‌نامه
دیگر نام‌هاالو ، سینگولو
عناوینپادشاه دوریات، پادشاه بلندمرتبه سیندار، ارباب بلریاند
تاریخ و محل تولدسال ۱۰۵۰ سال‌های درختان، کوئیوینن
قلمرودوریات
مرگسال ۵۰۲ دوران اول
سن در هنگام مرگبیش از ۴۸۰۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
رنگ موخاکستری
رنگ چشم‌هاآبی
همسرملیان
فرزندانلوتین

الوه (به زبان انگلیسی: Elwë) که بیشتر با نام تینگول (Thingol) شناخته می‌شود، پادشاه دوریات و نیز پادشاه بلندمرتبه سیندار می‌باشد. او در سال‌های اولیه الدار به دنیا آمد و برادر بزرگتر اولوه (Olwë) و المو (Elmo) می‌باشد. همچنین او یکی از دوستان صمیمی فینوه، پادشاه بلندمرتبه نولدور می‌باشد. موی او خاکستری بود و نیز بلندترین مخلوق در بین الف‌ها و انسان‌ها بود. تینگول یکی از شخصیت‌های اصلی سیلماریلیون می‌باشد که به جسنجوی سیلماریل‌ها پرداخت و یکی از بزرگترین پیروزی‌های دوران اول را رقم زد. این کار در نهایت منجر به سقوط خود او نیز شد.

تاریخچه

سفیر والار

تینگول در کوئیوینن در روزهای پیش از خورشید و ماه هنگامی که سرزمین میانه تنها با نور ستارگان روشن می‌شد، به دنیا آمد. سه هزار سال بعد، پس از به بندکشیدن ملکور، اورومه که یک والار بود، سه تن از الف‌ها یعنی اینگوه، فینوه و الوه را به والینور برد تا الداها را ترغیب به آمدن به آمان کند. در بازگشتان، سفیران الفی، بسیاری از مردمانشان را ترغیب کردند که در سفر بزرگ به غرب آنها را همراهی کنند. پس از هزاران مایل سفر، الف‌ها به سه دسته تقسیم شدند، وانیار، نولدور و تلری یا سیندار. تلری‌ها توسط الوه و برادرش اولوه رهبری می‌شدند که بزرگترین و نیز کندترین گروه الف‌ها بودند که آخر از همه به سواحل غربی سرزمین میانه رسیدند. الف‌های نولدور حالا به سرزمین والینور وارد شده بودند، در حالیکه تلری‌ها هنوز منتظر جزیره شناور بودند.

در این هنگام، الوه در جنگل‌های نان الموت گم شد. در اینجا بود که او با ملیان که یک مایار بود روبرو شد. در حالیکه الوه در افسون ملیان گرفتار شده بود، هیچ یک از تلری‌ها نتوانستند آنها را پیدا کنند. هنگامی که والاها برای بردن بقیه الف‌ها به سرزمین میانه بازگشتند، تنها بخشی از تلری‌ها که توسط اولوه رهبری می‌شدند، با آنها به والینور عازم شدند. بقیه تلری‌ها عاشق سرزمین بلریاند شدند و به خاطر فقدان اربابشان سفر به والینور را رد کردند.


پادشاه دوریات

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

بیش از هزار سال گذشت تا اینکه الوه و همسرش ملیان دوباره ظاهر شدند. او مردمش را جمع کرد و پادشاهی دوریات را بنا نهاد. مردمان او «سیندار» نامیده شدند، یعنی «الف‌های خاکستری» و زبان آنها نیز «سینداری» نامیده شد. پس از آن الوه به پادشاه الو تینگول تغییر نام داد و ارباب تمام سرزمین بلریاند گشت. از آنجاییکه تینگول پادشاه الف‌های خاکستری بود که تا به حال نور دو درخت را ندیده بودند، به عنوان سفیر والاها او همانند دیگر اربابان الدار به عنوان الف بلندمرتبه محسوب می‌شود.

طبق توصیه ملیان، تینگول متحد دورف‌های بله‌گوست شد. آنها برای او غار بزرگ منگورات را ساختند، و او نیز در پاداش آنها مروارید بزرگ نیمفلوس را اهدا کرد.

هزار سال پیش از ایجاد خورشید و ماه، الف‌های سبز به رهبری دنه تور به بلریاند وارد شدند. تینگول از آنها استقبال کرد و سرزمین اوسیریاند را به آنها هدیه داد که بعدها به لیندون معروف گشت. الف‌های سبز در مورد گسترش اورک‌ها و دیگر مخلوقات اهریمنی در شمال و شرق سرزمین میانه صحبت کردند. از آن پس الف‌های خاکستری شروع به مسلح کردن خود نمودند.

قرن‌ها بعد ملکور به سرزمین میانه بازگشت. حال او مورگوت نام داشت، او دو درخت را نابود کرده، فینوه را کشته و نیز سیلماریل‌ها را به سرقت برده بود. در حالیکه در جستجوی قلمرو جدیدش بود، نبردی ناگهانی را به سرزمین‌های سیندار شروع کرد. اولین نبرد بلریاند به نفع تینگول به پایان رسید و باعث شد که هیچ اورکی وارد سرزمین دوریات نشود، اما الف‌های سبز زیان‌های جبران ناپذیری را دیدند و الف‌های سواحل نیز محاصره شدند.

الف‌های سواحل سرانجام با آمدن نولدوها که منجر به نبرد داگور-نوین-ایگلیات («جنگ زیر نور ستارگان») شد، نجات پیدا کردند. نیروهای مورگوت از هم پاشیدند و محاصره طولاتی آنگباند توسط نولدوها آغاز شد.

تینگول و نولدوها

پس از نبرد اول بلریاند، دوریات توسط حلقه ملیان که یک حفاظ نامرئی و غیر قابل عبور بود، احاطه شد. درحالیکه تمام پادشاهی تیگول توسط حلقه ملیان محافظت می‌شد، اما از اینکه هر بخشی از سرزمین پهناور بلریاند را تسلیم نولدوها کند متنفر بود.این طور به نظر می‌رسید که نولدوها قصد دارند تا به قلمرو دیگر اربابان الف سرزمین میانه دست اندازی کنند.

"... نولدوها در هیتلوم اجازه دارند ساکن شوند. و در ارتفاعات دورتونیون، و در سرزمین‌های شرق دوریات که خالی و وحشی است .... زیرا من ارباب و فرمانروای بلریاند هستم، و تمام کسانی که می‌خواهند آنجا سکونت کنند باید به حرف من گوش کنند.
- «سیلماریلیون»، از بازگشت نولدوها

روابط پادشاه تینگول و نولدوها رو به تیرگی گذاشت. این رابطه حتی سالهای بعد وقتی او حقیقت برادرکشی نولدوها را شنید بدتر هم شد. تینگول استفاده از زبان کوئنیایی را در سرزمینش ممنوع کرد و باعث شد زبان سینداری زبان متداول الف‌ها در سرزمین میانه شود. پادشاه دوریات از کمک کردن به نولدوها در جنگ با مورگوت خودداری کرده و تنها سهم کوچکی در محاصره آنگباند داشت که در نهایت منجر به نبرد دیگر بلریاند یا نبرد داگور براگولاخ («نبرد شعله ناگهانی») شد.


در جستجوی سیلماریل‌ها

تینگول و ملیان یک فرزند داشتند، دختری به نام لوتین که گفته می‌شود زیباترین بانویی بوده که تا آن زمان می‌زیسته‌است. لوتین عاشق انسانی با نام برن شد. تینگول مایل نبود که این دو با یکدیگر ازدواج کنند زیرا او ارزش بسیار زیادی برای دخترش قائل بود و انسان‌ها را دوست نداشت. به عنوان مهریه، او از برن خواست تا سیلماریل‌ها را از چنگال مورگوت خارج کند و برای او بیاورد در حالیکه فکر می‌کرد هیچ راهی وجود ندارد که برن این کار خطیر را انجام دهد. اما این مهریه سنگینی بود که در نهایت منجر به کشته شدن او شد.


ناگلامیر و سرنوشت تینگول

تینگول از اینکه توانست سیلماریل را بدست آورده بود مغرور بود و به همین دلیل چند تا از دورف‌ها را استخدام کرد تا ناگلامیر (Nauglamír) را بسازند و آن را در این زنجیر که از طلای خالص ساخته شده بود قرار دهند. صنعتگران دورف نیز به این جواهرات حسادت ورزیدند و برای تصاحب آن تینگول را کشتند که طی مجموعه‌ای از اتفاقات منجر به سقوط دوریات و پراکندگی مردم آن شد.

وارث تینگول، دیور فرزند برن و لوتین بود.

شمشیر تینگول آرانروت (Aranrúth) نام دارد یعنی «خشم پادشاه». تاج پادشاه نیز آنچنانکه در منظومه لیتیان توصیف می‌شود، از طلای خالص ساخته شده و با یاقوت سرخ و الماس سفید منقش شده بود.

وجه تسمیه

معنای کوئنیایی الوه عبارت است از «مرد ستارگان». لقب او Singollo است به معنای «ردای خاکستری». تینگول نیز به افتخار منصبی که داشت به زبان سینداری معنای «پادشاه دوریات» را می‌دهد.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الوه
 
ملیاناولوهالمو
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خاندان بئور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لوتین
 
برن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دیور
 
نیملوت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الورینالوردالوینگ
 
ائارندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الروندالروس


سلف:
ایجاد منصب
پادشاه دوریات
۱۱۵۲ س.د - ۵۰۲ د.ا
جانشین:
دیور

منابع