تیریون

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تیریون
مشخصات ظاهری
نوعشهر
مکاننزدیک کالاکیریا، بر فراز تپه تونا
ساکنیننولدور
قلمرو (ها)آمان
شرحخانه‌ها و دیوارهای سفید
مشخصات کلی

تیریون (به زبان انگلیسی: Tirion) شهر الف‌های نولدور در والینور بود. در آنجا بود که فینوه به عنوان پادشاه برین نولدور حکمرانی می‌نمود و نیز جایی بود که پسران وی فئانور، فین‌گولفین و فینارفین زندگی می‌کردند.

تاریخچه

تپه سرسبز تونا در دامنه‌های پرشیب دره کالاکیریا ("شکاف نور")، تنها گذرگاهی که از میان کوهستان پلوری می‌گذشت، قرار گرفته بود. بر فراز این تپه الف‌ها بزرگترین منزلگاه در غرب دریای بزرگ را بنا نهاده و آنرا تیریون نامیدند. دیوارها و بالکن‌های آن سفید ، شن‌های خیابان‌های آن از گرد الماس و پله‌های آن از کریستال سفید و درخشانی بود که تا پایین دروازه‌های بزرگ شهر کشیده شده بود.

مرکز شهر جایگاه پادشاه برین تمام الف‌ها یعنی اینگوه بود که برج وی میندون الدالیه‌وا با فانوسی نقره‌ای از دوردست‌ها به راحتی قابل تشخیص بود. در بخش تحتانی برج، سرای فینوه، اولین پادشاه برین نولدور قرار داشت. همچنین این در این محل میدان بزرگ واقع شده بود، جاییکه درخت سپید گالاتیلیون به بار نشسته بود و نیز در این میدان بود که فئانور سوگند شوم خود را یاد کرد.

پس از اینکه بخش اعظمی از الف‌های وانیار در پاینن کوه تانیکوئتیل سکنی گزیدند، حکمرانی تیریون به فینوه تفویض شد. سال‌های سال تیریون در خوشی و سعادت بود تا اینکه پسر بزرگ شاه آن عمل ننگین را مرتکب شد. پس از کشته شدن پدرش به دست مورگوت ارباب تاریکی و دزدیده شدن سیلماریل‌ها، باارزش ترین جواهرات آردا، فئانور اقدام به فراخوانی نولدور در میدان بزرگ شهر کرد. در آنجا بود که او الف‌های نولدور را ترغیب به بازگشتن به سرزمین میانه کرد تا انتقام پادشاهشان را گرفته و سیلماریل‌ها را باز پس گیرند. وی با جسارت تمام اظهار داشت که زندگی آنها در تیریون به مانند زندانیان در بندی است که در دست والار گرفتار آمده‌اند. در آخر تنها ده تن از مردم تیریون در شهر باقی ماندند و بقیه همراه با فئانور اقدام به مهاجرت نمودند، اگرچه برخی از آن افراد پادشاه جدیدشان را با اکراه دنبال می‌کردند. همین امر باعث شد که از میانه راه بازگشته و همراه با فینارفین به تیریون بازگردند.

تقریباً ۶۰۰ سال بعد بود که تیریون باز بر سر زبان‌ها افتاد و آن زمانی بود که تمام فرمانروایی‌های الف‌ها در سرزمین میانه نابود شده بودند و نیم‌الفی به نام ائارندیل با تحمل سختی‌های فراوان وارد سرزمین مقدس شده بود تا مگر بتواند با جلب رضایت والار، با کمک آنها به جنگ با مورگوت برود. ائارندیل زمانی به تیریون وارد شد که روز جشن و سرور بود و شهر خالی از سکنه. هنگامیکه قصد بازگشت را داشت در میانه راه به چاووش والار بر خورد. ورود او به آمان منجر به نبرد خشم گردیده و دوران اول را پایان بخشید.

بیش از ۳۰۰۰ سال بعد تیریون برای اولین بار پذیرای انسان‌های فانی بود. سربازان پادشاه نومه‌نور، که توسط سائورون اغوا شده بودند، در سواحل الدامار لنگر انداخته و در اطراف تونا اردوگاه زدند. زمانیکه مردان نومه‌نور در دل صخره‌ها و کوه‌های بزرگ دفن شدند، تیریون نیز همراه با دیگر بخش‌های سرزمین قدسی برای همیشه از دسترس موجودات فانی خارج شد.


ریشه یابی نام

در زبان کوئنیایی، تیریون به معنای "برج، برج دیده بانی" است. در نسخه‌های اولیه افسانه، این شهر کور نام داشت.