تورین تورامبار

از دانشنامه والیمار
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تورین تورامبار
زندگی‌نامه
خاندانهادور
دیگر نام‌هانی‌تان، گورتول، مورمگیل، آگارواین، ثورین، آدانه‌دل
القابشاهزاده دور-لومین
تاریخ و محل تولد۴۶۳ دوران اول، دور-لومین
قلمرودور-لومین، دوریات، تالات دیرنن
مرگ۴۹۹ دوران اول، کابد-اِن-آراس
سن در هنگام مرگ۳۶
والدینهورین +‌ مورون
همسرنیه‌نور نی‌نیل
فرزندانهیچ
منابعفرزندان هورین، حدیث تورین تورامبار، نارن ای چین هورین
مشخصات ظاهری
جنسیتمرد
رنگ موتیره
«همچون مادرش سیه‌موی بود، و انتظار می‌رفت خلق و خوی‌اش نیز شبیه او باشد؛ چرا که شاد و شوخ نبود، و اگرچه سخن گفتن را زود فرا گرفته بود و همیشه بزرگ‌تر از سن و سال خویش می‌نمود، کم سخن بود. تورین بی‌عدالتی و ریشخند را دیر از یاد می‌برد؛ اما آتش پدر در اندرون او نیز مشتعل بود، و می‌توانست غیر منتظره و تندخو باشد. اما دلش زود به رحم می‌آمد، و آسیب‌ها و آلام موجودات زنده، ای بسا که باعث اشک ریختن او می‌شد.»
- کودکی تورین، فرزندان هورین

تورین تورامبار (۴۶۳-۴۹۹ دوران اول، با ۳۶ سال سن) تاسف برانگیز ترین قهرمان دوران اول، فرزند هورین و پسر عموی تور بود. اما نفرین مورگوت هیچگاه وی را ترک نکرد. کردار او در داستانی بنام «فرزندان هورین» گرد آمده‌است.

تاریخچه

تورین تنها پسر هورین فرمانروای دور-لومین و مورون دخت باراگوند بود و خواهر کوچکتری بنام لالایت داشت، که در کودکی بر اثر طاعون جان سپرد. بعد از اینکه هورین در نیرنات آرنویدیاد (نبرد "اشک‌های بی‌شمار) اسیر شد، تورین پیش مادرش باقی ماند، و مورون او را از دید شرقی‌هایی که مورگوت به هیت‌لوم فرستاده بود، مخفی می‌کرد تا مبادا پسر را بکشند یا به بردگی برند. بدون اینکه تورین چیزی بداند، مورگوت تمام خانواده هورین را نفرین کرده بود.

تورین دوست سادور، خدمتکار خانه‌شان بود و درکارها او را یاری می‌کرد. سادور نیز درس‌های زیادی به او می‌آموخت، و همینطور چیزهای از چوب برای او می‌تراشید.

پرورش در دوریات

وقتی که تورین هفت ساله بود مادرش او را به دوریات فرستاد، جایی که شاه تینگول او را مثل پسر خودش بزرگ کرد. بعد از این خواهر دوم تورین نیه‌نور بدنیا آمد. تورین بی قرار بود، از این رو خیلی زود جواز پیوستن به گروه به‌لگ کوتالیون را گرفت و در تاخت و تازهای بسیار برابر اورک‌های مورگوت جنگید. او کلاه‌خود اژدهای دور-لومین را به سر کرد، و از آن پس اورک‌ها بیش از هر کسی از او وحشت داشتند.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تورین باعث مرگ سایروس می‌شود، اثر تد ناسمیت

تورین بطور تصادفی باعث مرگ سایروس شد، یکی از مشاوران تینگول، که برای تورین دام افکنده و در صدد کشتنش بود. از این رو قبل از اینکه از جانب شاه تنبیه یا بخشیده شود گریخت، و عاقبت با گروهی از یاغیان روبرو شد، گائورویت که در جنوب جنگل بره‌تیل اقامت داشتند. آنجا خودش را با نام نی‌تان («ستم دیده») به آنها معرفی کرد. تورین سردستهٔ آنها را که فردی بنام فوروِگ بود، کشت و بجای او رهبری گروه را بدست گرفت. او یاغیان را از یورش بردن به خانه‌های انسان‌ها بازداشت، و از آن پس فقط به شکار اورک‌ها پرداخت.

در این اثنا به‌لگ کوتالیون از شاه تینگول اجازه گرفت تا به دنبال دوستش‌ تورین برود. به‌لگ یاغیان تورین را در آمون رود یافت، و از آنجا که نتوانست او را به ترک گفتن یاغیان راضی کند، تنها به دوریات بازگشت. بعد از جدایی آن دو و گذشتن مدت زمان زیادی آوارگی در جنگل‌ها، تورین و دار و دسته‌اش میم، درف خرد، را یافتند. میم مجبور شد یاغیان را با خود به تالارهایش در آمون رود ببرد.

در دوریات، به‌لگ از شاه خواست به او اجازه دهد تا به تورین ملحق شود. تینگول درخواست او را قبول کرد، همینطور شمشیری سیاه به او داد بنام آنگلاخل، و ملیان نیز مقداری لمباس به او بخشید. به‌لگ در آن زمستان نزد تورین بازگشت و با مهارت خود بسیاری از بیماران گروه او را شفا داد. به‌لگ با خودش کلاه‌خود اژدها را آورد و منطقه اطراف آمون رود از آن پس به دور-کائورتول، «سرزمین کمان و کلاه‌خود» (از آنجا که به‌لگ نیز کمانداری توانا بود) شهرت یافت. آنجا تورین گورتول، «ژنده خود» نام گرفت. جنگجویان زیادی به آنها ملحق شدند، و بلریاند غربی برای مدتی از پلیدی‌های مورگوت رهایی یافت.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
به‌لگ توسط تورین کشته شده‌است، اثر تد ناسمیت

سرانجام تورین بخاطر خیانت میم توسط نیروهای مورگوت اسیر شد و تمام افرادش کشته شدند. تنها به‌لگ زنده ماند و به کمک گویندور، یکی از بردگان فراری مورگوت، تورین را در حالی که از شدت خستگی بیهوش بود از چنگ اورک‌ها در تائور-نو-فوئین نجات داد، با این حال نتوانستند زیاد از آن دره دور شوند و متوقف شدند. به‌لگ با شمشیرش آنگلاخل بندهای تورین را برید، اما ناگهان تیغ از دست به‌لگ بیرون جست و در پای تورین خلید. تورین نیز به یکباره از خشم و ترس بهوش آمد و در تاریکی آنگلاخل را از دست به‌لگ بیرون کشید و کوتالیون را که دشمن خویش می‌پنداشت، از پا در آورد. گویندور تورین را که گیج و غرق اندوه بود به آبگیرهای ایورین برد، و در آنجا او دوباره به خود آمد.

نارگوتروند

گویندور تورین را به نارگوتروند، منزلگاه قدیمی خویش برد. در آنجا تورین نام حقیقی‌اش را پنهان کرد و خود را آگارواین، پسر اومارت (به معنای «خون‌آلود، پسر شوربخت»). او آنگلاخل را از نو کوفت و نامش را گورتانگ(«آهن مرگ») گذاشت. فین‌دویلاس دخت اورودرت عاشق او شده بود، اما تورین از او دوری می‌کرد زیرا دوستش گویندور از قبل به آن دختر علاقه‌مند بود. تورین نام حقیقی‌اش را به فین‌دویلاس نگفت، و دختر او را ثورین (به معنای «راز») خواند. او همچنین آدانه‌دل(«الف-آدمی») نامیده میشد، زیرا با اینکه انسان بود، بسیار به الفها شباهت داشت.

اما هویت او مدت زیادی پنهان نماند و گویندور برای فین‌دویلاس فاش کرد که «آگارواین» در واقع همان تورین، و اومرات پدر مشهورش هورین است. زمانی که این اخبار به گوش اورودرت رسید، شاه تورین را تکریم فراوان کرد، اما آشکار شدن نام حقیقی او بازگشت نفرین مورگوت را نیز به همراه داشت.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تورین دچار افسون گلائرونگ، اثر تد ناسمیت

تورین بزودی به یکی از بزرگان نارگوتروند تبدیل شد و قدرت و نفوذ بسیاری بدست آورد. او نارگوتروندریم را تشویق کرد تا نهان‌کاری شان را در نبردها ترک گویند، و به درخواست او برای گذشتن سریع‌تر سپاه پلی بزرگ بر روی ناروگ بستند. طولی نکشید که به خاطر دلاوری‌هایش با گورتانگ، به مورمگیل («سیه تیغ») شهرت گرفت.

مورگوت گلائرونگ، پدر اژدهایان را به نارگوتروند فرستاد. زمانی که تاراج نارگوتروند کمابیش تمام شده بود، تورین از راه رسید و قبل از اینکه بتواند کاری کند به افسون چشمان بی پلک اژدها گرفتار شد و بی حرکت ماند. دشمنان فین‌دویلاس را به همراه دیگر اسیران از مقابل او کشیدند و از شهر بیرون بردند. بعد از آن گلائرونگ به او باوراند که مورون و نیه‌نور در دور-لومین در رنج و سختی به سر می‌برند، بنابراین تورین فین‌دویلاس را رها کرد و به دنبال خویشانش رفت. اما حقیقت از این قرار بود که مورون و نیه‌نور آن زمان در دوریات در امان بودند، زیرا خود تورین قبلا با اعمالش راه‌ها را برای عبور آنها امن ساخته بود.

تورین در دور-لومین خانه دوران کودکی اش را خالی یافت. او به تالارهای برودای اهل شرق رفت، که اکنون خویشاوند هورین، آیرین، را به همسری گرفته و تمام املاک هورین را صاحب شده بود. تورین از گفتهٔ آیرین فهمید که مورون دور-لومین را ترک کرده، سپس او به سبب خشم بسیار برودا را در تالار خانه‌اش به قتل رساند. همین که تورین از آنجا رفت، آیرین خودش را در تالارها زنده به آتش کشید، و از آن پس باقیماندهٔ مردم هادور بیش از پیش مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند.

تورین سعی کرد فین‌دویلاس را بیابد، اما به گروهی از مردان بره‌تیل برخورد که اورک‌ها محاصره شان کرده بودند. بعد از رها ساختن آنها دریافت زمانی که آن مردان تصمیم داشتند اسیران نارگوتروند را از چنگ اورک‌ها نجات دهند، فین‌دویلاس کشته شده‌است و سپس تورین را به گورپشته آن دختر که در همان نزدیکی بود بردند و او در آنجا از حال رفت.

در بره‌تیل

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
تورین بر آن است که جان خود را بگیرد، اثر تد ناسمیت

تورین در بره‌تیل دوباره به زندگی بازگشت و حالا خود را تورامبار («ارباب تقدیر») می‌نامید، زیرا بر این باور بود که نفرینی که دامنگیر او بود اکنون به پایان رسیده. مدتی بعد او دختری جوان را برهنه روی گورپشتهٔ فین‌دویلاس پیدا کرد، دختر را نی‌نیل نامید و چندی بعد او را به همسری برگزید.

زمانی که گلائرونگ به نزدیکی بره‌تیل آمد، شادمانی تورین به پایان رسید. تورین با دو نفر دیگر به شکار گلائرونگ رفتند، اما او تنها کسی بود که موفق شد خود را به اژدها برساند. نهایتا در کابد-ان-آراس گلائرونگ را با شمشیرش، گورتانگ کشت، ولی خود نیز از فرط خستگی در کنار اژدها از حال رفت. زمانی که نی‌نیل به دنبال او آمد، گلائرونگ با آخرین کلماتی که از دهانش خارج شد برای نی‌نیل آشکار کرد که او درواقع خواهر تورین است. سرانجام نی‌نیل یا همان نیه‌نور، وحشت‌زده از رازی که برملا شده بود، خودکشی کرد.

زمانی که تورین بیدار شد از زبان براندیر، ارباب هالادین بره‌تیل، شنید که چه اتفاقی افتاده، سپس براندیر را کشت زیرا حرفهایش را باور نمی‌کرد. اما وقتی مابلونگ از دوریات را، که بدنبال نیه‌نور به آنجا آمده بود، دید به حقیقت حرفهای براندیر پی برد و آنگاه تورین قبضه شمشیرش را روی زمین نهاد و خود را روی نک گورتانگ انداخت، و تیغ سیاه جان او را ستاند.

تورین را آنجا که افتاده بود در پشته‌ای بلند به خاک سپردند و سنگ عظیم کبودرنگی بر فراز پشته نهادند که بر رویش به خط رونی دوریات نگاشته بود:

تورین تورامبار داگنیر گلائرونگا
(تورین، ارباب تقدیر، بلای جان گلائرونگ)

و نیز در زیر نوشته بودند:

نیه‌نور نی‌نیل

اما نیه‌نور آنجا نبود، و هیچ‌گاه معلوم نگشت که آب‌های سرد تی‌گلین او را به کجا برد.

نام‌های تورین

منابع