تار-آمانديل

از دانشنامه والیمار
آماندیل
نومه‌نوریان
زندگی‌نامه
زادروز۱۹۲ د.د.
سلطنت۱۴۸ سال
مرگ۶۰۳ د.د.
سن۴۱۱ سال
اطلاعات شخصی
والدینواردامیر نولیمون
خواهر و برادرواردیلمه و آئوندیل و نولوندیل
فرزندانتار-الندیل و ائارندور و مایرن

سومین فرمانروای نومه‌نور. تار-آماندیل<ref>آماندیل به‌معنای «عاشق آمان» است. آمان نام سرزمین والار در غرب بوده و معنی آن «آزاد از بدی‌ها» است. ندیل یعنی «پرستش». پیشوند تار یعنی «والا،شاه».</ref> (به زبان انگلیسی: Tar-Amandil) در سال ۱۹۲ دوران دوم به‌دنیا آمد. پدرش واردامیر نولیمون بود. او سه خواهر و برادر کوچکتر داشت: یک خواهر بنام واردیلمه، دو برادر به نام‌های آئوندیل و نولوندیل.

وقتی که اولین فرمانروای نومه‌نور، تار-مینیاتور، در سال ۴۴۲ مرد، واردامیر از پادشاهی کناره‌گیری کرد و تاج و تخت را به جانشینش آماندیل واگذار کرد. در لیست شاهان ِ نومه‌نور واردامیر بعنوان دومین پادشاه آورده شده‌است و دوران حکومتش یک سال است، دوران حکومت تار-آماندیل از یک سال بعد یعنی سال ۴۴۳ شروع شد. اگرچه حکمرانی تار-آماندیل از سال ۴۳۳ آغاز شد اما او از زمان مرگ الروس تار-مینیاتور فرمانروایی می‌کرد.

تار آماندیل سه فرزند داشت. پسر و جانشینش تار-الندیل بود، او یک پسر کوچکتر هم داشت به‌نام ائارندور و یک دختر به‌نام مایرن. او در سال ۵۹۰ بعد از ۱۴۸ سال فرمانروایی، حکومت را به تار-الندیل واگذار کرد. او سیزده سال بعد در سال ۶۰۳ در سن ۴۱۱ سالگی مرد.

پانویس

<references/>‎سلف:
واردامیر نولیمون
سومین فرمانروای نومه‌نور

فرمانروایی از ۴۴۳ تا ۵۹۰ دوران دوم

جانشین:
تار-الندیل