برن ارخامیون

(تغییرمسیر از برن)
از دانشنامه والیمار
نام ِ برن به بیش از یک شخصیت، وسیله یا مفهوم بر‌میگردد. برای دیدن بقیهٔ معانی برن (ابهام‌زدایی) را نگاه کنید.
خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
برن
انسان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القاب پسر باراهیر ، کاملوست ، برن ارخامیون ، ارباب تال گالن
زادروز ۴۳۲ د.ا ، دورتونیون
مرگ ۴۶۶ د.ا در شکار کارچاروت ، مرگ نهایی در ۵۰۳ د.ا در تال گالن
سن ۷۱ سال
خاندان اداین ، خاندان بئور
اطلاعات شخصی
جنسیت مرد
قد بلند قد
رنگ مو تیره
رنگ چشم آبی
والدین باراهیر و املدیر
همسر لوتین
فرزندان دیور

برن (به زبان انگلیسی: Beren) انسانی از سرزمین میانه می باشد، قهرمانی که عشق او به یک الف به نام لوتین یکی از معروفترین و بزرگترین داستانهای دوران کهن است.

تاریخچه

برن پسر باراهیر و املدیر می باشد. او انسانی از خاندان سلطنتی بئور از دورتونیون می باشد. نبرد داگور براگولاک یا "نبرد شعله ناگهانی" در جوانی او اتفاق افتاد و باعث نابودی سرزمین او شد. برن جوان همراه با پدر و ده یار وفادار او در ارتفاعات دورتونیون زندگی می کردند و دوازده نفر از آنان کارهای شجاعانه بسیاری انجام دادند که یکی از آنها ناکام گذاشتن بزرگ مورگوت ، ارباب تاریک آنگباند است. بعد از خیانت ها و کشته شدن یاغیان دورتونیون به دلیل خیانت هایی که گورلیم ناراحت انجام داده بود، برن سوگند یاد کرد انتقام پدرش را از مورگوت بگیرد، "اما شیون و زاری نکرد، زیرا قلبی سرد داشت". او حلقه باراهیر را از اورک‌ها باز پس گرفت و به عنوان یک یاغی به زندگی خود ادامه داد، آنچنانکه رشادت و شجاعت هایی که از خود نشان داده بود در تمام سرزمین های آزاد شهره خاص و عام شده بود. اما سرانجام مجبور شد سرزمین مادری اش و قبر پدرش که در کنار سائورون و داگورلوئین بود را رها کند. هنگامیکه از دوریات عبور می کرد به طور اتفاقی آواز خواندن و رقصیدن لوتین در طبیعت را دید و در آنجا بود که به عشق لوتین شاهزاده سینداری و دختر تینگول و ملیان دچار شد.

در جستجوی سیلماریل

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

تینگول با ازدواج لوتین و برن مخالفت می کرد. او این شرط را برای برن گذاشت که تنها زمانی می تواند با دخترش ازدواج کند که سیلماریلی را که بر روی تاج آهنین مورگوت قرار دارد برای او بیاورد. در ابتدا این کار غیر ممکن می نمود، اما برن و لوتین با کمک و همراهی فینرود از نارگوتروند و هوآن سگ بزرگ (که هر دوی آنها به خاطر حفاظت از برن کشته شدند) و با انجام شجاعت ها و مخاطرات بسیار (که یکی از بزرگترین کارهای آنها شکست دادن سائورون قدرتمندترین سردار مورگوت بود) به انجام رسید و جستجوی سیلماریل به واقعیت پیوست. در نهایت آنها به آنگباند رسیدند و سیلماریل را دزدیدند، هر چند زمانی که قصد فرار از آنگباند را داشتند، گرگ بزرگ کارچاروت که شخصاً به دست مورگوت پرورش یافته بود، بیدار شد. برن از دادن جواهر سر باز زد و امیدوار بود که نور سیلماریل این هیولا را دور کند اما اشتباه می کرد. کارچاروت دست او را گاز گرفت و از جا کند و دست برن را با سیلماریل بلعید (از آن پس بود که برن ملقب به "ارخامیون" (Erchamion) یا "یک دست" شد) شدت سوزش سیلماریل به حدی بود که کارچاروت دیوانه وار به سمت فرمانروایی دوریات در حال حرکت بود. لوتین و برن بیهوش توسط عقاب‌های مانوه نجات پیدا کردند. برن در شکار کارچاروت شرکت کرد و آن هیولا را با سیلماریلی که درون شکمش بود از بین برد. جستجو به پایان رسیده بود اما برن هم به طرز وحشتناکی مجروح شده بود و رو به مرگ بود.

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد
برن و لوتین در مسیر آنگباند خودشان را به شکل خو‌ن‌آشام و گرگ در آوردند.

شدت عشق لوتین به برن آنقدر زیاد بود که به محض اینکه خبر مرگ برن به او رسید، او نیز بر روی زمین خوابید و از دنیا رفت. روح او به تالارهای ماندوس رفت. در آنجا او این اجازه را پیدا کرد که نزد ماندوس والار برود و از او یک درخواست بکند. هم برن و هم لوتین این اجازه را یافتند که عمری دوباره داشته باشند، اما هر دوی آنها به مرگ انسانی دچار می شدند و روحشان به آنطرف دیوارهای آردا به محلی ناشناخته می رفت.

زندگی دوباره

برن و لوتین دوباره زنده شدند و در تال گالن در میانه رودخانه آدورانت در اوسیریاند زندگی کردند. در آنجا آنها از موجودات فانی دیگر جدا بودند؛ برن تنها در یک اتفاق در دوران اول دوباره شرکت کرد و آن زمانی بود که برای از بین بردن گروه دورف‌هایی که دوریات را نابود کرده و گردنبند ناگلامیر (که سیلماریل در آن جاسازی شده بود) را دزدیده بودند به دوریات رفت.

لوتین برای برن یک پسر به دنیا آورد، که دیور نامیده شد، به معنای "وارث تینگول"، و گفته می شود که یکی از زیباترین انسان هایی بوده که تا آن زمان قدم به آردا گذاشته است زیرا خون الف‌ها و آینور در بدن او جاری بود. خون برن و لوتین که نماینده ای از الداها و اداین بودند در تمام نوادگانشان به ارث رسید. سرانجام برن و لوتین با یکدیگر در تال گالن برای همیشه چشم از جهان فرو بستند.

شمشیر برن داگمور نام دارد.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الوه
 
ملیاناولوهالمو
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خاندان بئور
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لوتین
 
برن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دیور
 
نیملوت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الورینالوردالوینگ
 
ائارندیل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
الروندالروس


سلف:
باراهیر
آخرین ارباب لادروس جانشین:
-


منابع

«برن ارخامیون». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ 8 آگوست 2010.