بئور پیر

(تغییرمسیر از بئور)
از دانشنامه والیمار
بئور
انسان
زندگی‌نامه
دیگر نام‌ها و القاب بالان ، بئور پیر
زادروز ۲۶۲ د.ا ، اریادور
مرگ ۳۵۵ د.ا نارگوتروند
سن ۹۳ سال
خاندان اداین ، خاندان بئور
زبان مورد علاقه تالیسکا ، سینداری
اطلاعات شخصی
جنسیت مرد
قد معمولی
والدین نخست زاده
همسر بی نام
فرزندان باران و بلن

بئور پیر (به زبان انگلیسی: Bëor the Old)، رهبر اولین انسان‌هایی بود که بر روی آردا ظاهر شدند و در دوران اول از کوهستان آبی گذر کردند و وارد بلریاند شدند. او در اصل بالان نام دارد.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

انسانی که بالان نام داشت (شاید در اریادور به دنیا آمد) اولین شخصی بود که خدایان را در غرب جستجو کرد. او به همراه پسرانش بلن و باران و مردمش پیش از عزیمتشان از کوهستان آبی در سال ۳۱۰ دوران اول، با دورف‌ها و آواری‌ها ملاقات کردند.

یک شب که در اوسیریاند خوابیده بودند، فینرود فلاگوند نزد بالان آمد و آنها را با آهنگش از خواب بیدار کرده و غرق در لذت کرد. فینرود به سرعت با انسان‌ها دوست شد و به آنها پیشنهاد داد که در استولاد در قلمرو آمرود سکنی گزینند. در سال ۴۰۲ د.ا، اورک‌ها سعی کردند به گذرگاه آگلون حمله ببرند، اما مردم بئور با کمک مادروس و ماگلور مهاجمین را به عقب راندند. این اولین بار بود که انسان‌ها در کنار الداها مبارزه می‌کردند.

گاهی اوقات بین سالهای ۴۱۵ و ۴۲۰ دوران اول، بالان همراه با فینرود به فرمانروایی او در نارگوتروند می‌رفت. بئورسالهای آخر عمرش را نزد فینرود به خدمت پرداخت و همانجا از دنیا رفت. پسر بزرگتر بئور، باران، بر خاندان بئور در همان محل قبلیشان حکم راند. دوستی بئور و باران با الداها منجر به ایجاد اولین خاندان اداین شد، که برخی از بزرگترین قهرمانان دوران اول از این خاندان سر برآوردند.

بالان از سوی مردم نارگوتروند، «بئور» نامیده می‌شد به معنای «خادم» . زمانیکه بئور در سن ۹۳ سالگی با خواست خود از دنیا رفت، این سن بیشترین سن برای یک انسان بود، از آنرو به او لقب «پیر» دادند.

شجره نامه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
بئور پیر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
باران
 
 
 
بلن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بورون
 
بارانور
 
بلدیر


سلف:
-
رئیس خاندان بئور جانشین:
باران

منابع

«Beor the Old». مشارکت‌کنندگانِ دانش‌نامه‌ٔ تخصصی تالکین‌گیت‌وی. بایگانی شده از نسخهٔ اصلی در تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۱۰.