اورودرت

از دانشنامه والیمار
Orodreth.jpg
اورودرت
نولدو
زندگی‌نامه
نام کوئنیاییآرتارستو
عناوینپادشاه نارگوتروند
تاریخ و محل تولدسالهای درختان
قلمرونارگوتروند
مرگ۴۹۵ دوران اول
سن در هنگام مرگبیش از ۵۵۰ سال
اطلاعات شخصی
جنسیتمرد
والدینآنگرود و الدالوته
همسرناشناس
فرزندانگیل-گالاد و فین‌دویلاس
رنگ موتیره

اورودرت (به زبان انگلیسی: Orodreth) یکی از الف‌های دوران اول، پسر آنگرود و برادرزاده فینرود فلاگوند بود. نام او در زبان کوئنیایی "آرتارستو" (Artaresto) بوده و در والینور به دنیا آمده است.

تاریخچه

خطا در ایجاد بندانگشتی: پرونده وجود ندارد

اورودرت از جزیره میناس تیریت در دره سیریون محافظت می کرد تا آنکه سائورون به آنجا هجوم برد و نام آنرا به تول-این-گائوروت تغییر داد. پس از آن اورودرت به نارگوتروند در جنوب گریخت.

زمانیکه برن به نارگوتروند آمد، فینرود همراه با او برای جستجوی سیلماریل روان شد. با این وجود کله‌گورم و کوروفین پسران فئانور نیز در نارگوتروند بودند و فینرود را مجبور کردند تا تنهایی و بدون مردمش به برن کمک کند. اورودرت به عنوان نایب السلطنه صاحب تاج و تخت شد، اما قدرت اصلی در دستان پسران فئانور بود. کوروفین او را در منظومه لیتیان او را "خرفت کودن" نامید و همراه با برادرش این نقشه را کشیدند که اگر خبر مرگ فینرود به آنان برسد، حکومت نارگوتروند را به دست بگیرند. با این وجود زمانیکه خبر کشته شدن فینرود و نابودی تول-این-گائوروت رسید، پسران فئانور شرمنده شدند و از قدرت به زیر کشیده شدند – زیرا مردم با گریه و زاری گفتند که بانو لوتین کاری را انجام داد که پسران فئانور انجام ندادند (منظورشان شکست دادن سائورون بود). اورودرت به قدرت بازگشت و پسران فئانور را از نارگوتروند اخراج کرد.

زمانیکه تورین تورامبار به نارگوتروند رسید به سرعت به یکی نزدیکترین مشاوران اورودرت بدل گشت. تورین اورودرت و مردمش را ترغیب کرد که دست از شیوه مبارزه مخفیانه و چریکی خود بردارند و با مورگوت اعلان جنگ آشکار نمایند. هرچند در ابتدا این استراتژی موفق بود، اما نهایتاً منجر به سقوط و نابودی نارگوتروند شد: زیرا اورودرت و بسیاری از نیروهایش در نبرد توم‌هالاد که جنگی بس مصیبت بار بود کشته شدند، و مردمانش در سقوط نارگوتروند در مقابل گلارونگ و نیروهای اهریمنی مورگوت بی دفاع ماندند.


شجره نامه

 
 
 
 
 
 
فینارفین
 
 
 
ائارون
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فینرود
 
آنگرود
 
الدالوته
 
آئگنور
 
گالادریل
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اورودرت
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گیل-گالاد
 
فیندویلاس
 
 
 
 

منابع